ANFİ girişi

Başlatan halil, 12 Kasım 2003, 00:29:51

halil

arkadaşlar bilgisayar ses kartı çıkışından anfiye bir bağlantı yapmanın bir sakıncası varmıdır. bilgisayara bağlı hoparlörlerin birini iptal ederek 2. hoparlör yerine anfiye verdik ama anfimiz yandı. bunun sebebi ne olabilir. (150 wattlık bir anfi)
özet olarak bilgisayardan anfiye güvenli bir biçimde sesi nasıl aktarabiliriz.
bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.  
teşekkürler

daswi

Alıntı yapılan: "halil"arkadaşlar bilgisayar ses kartı çıkışından anfiye bir bağlantı yapmanın bir sakıncası varmıdır. bilgisayara bağlı hoparlörlerin birini iptal ederek 2. hoparlör yerine anfiye verdik ama anfimiz yandı. bunun sebebi ne olabilir. (150 wattlık bir anfi)
teşekkürler

arkadasım kesinlikle sakıncası olmaz ben yıllardır öle kullanıyorum ama senin anfini yanma sebebi baska bişidendir cunkü bilgisayarın cıkısı  ( karınca cıkışı olarak bilinir)bundan dolayı anfinin yanma olanagı yoktur ama suda var çıkış kısedevre olmuşsa yanma olasılıgı  yüksektir sen anfıyı bi gönden gecir  bunun bilgisdayarla alakası yok   ok

calısmalarında basarılar

munzur

Dostum, bilgisayarın ses çıkış kartının arkasında "Line Out" yazan yerinden alacaksın blendajlı kablo ile. Eğer hoparlör çıkışından alırsan anfin aşırı sürülmeden dolayı yanmış olabilir. Line Outdan al istediğin yerde kullan (Line Out çıkışı L ve R dir) Tek hoparlör çıkışından alırsan bu mono olur.
Kolay gelsin.
İki yumurtayı birbirine vurun sadece biri kırılır. [email]smunzur@gmail.com[/email]

kotan04

kardeş aynı olay benim başıma geldi hemde 3 defa sonunda neden olduğunu anladım
kazanç bilgiayardan yüksek geldiğinden stk yandı girişe 2 adet trimpot bağla yanmaz ben  bunu line out tan yaptığımda ginede yanmıştı fakat trimpot işi çözdü başka yol bilen varsa yardımlaşalım
kkkkoootttaaannn000444

daswi

Alıntı yapılan: "kotan04"kardeş aynı olay benim başıma geldi hemde 3 defa sonunda neden olduğunu anladım
kazanç bilgiayardan yüksek geldiğinden stk yandı girişe 2 adet trimpot bağla yanmaz ben  bunu line out tan yaptığımda ginede yanmıştı fakat trimpot işi çözdü başka yol bilen varsa yardımlaşalım

arkadsım pc den cıkan minimum cıkıstır.araya trp koymana falan gerekyok ben 2.5 senedir böyle kullanıyorum ve stk lı anfi inanın hic bişi olmadı vallaha bişiolmadı ve hala kullanıyorum

Erol YILMAZ

Arkadaslar,
Anfinin onune bir tane seri direnc veya daha iyisi gerilim bolme usulu direnc koymakta bir cok fayda var. Mesela tek direnc dahi koyulmaz ise ses cikisinda citirti-pitirti duyulabilir. Tek seri direnc ile bunu engelleyebiliriz. (4K7'nin kimseye zarari olmaz ) Gerilim bolme gibi bir sey koyarsak ayni  zamanda gurultu miktarini birkac sebepten dolayi dusurmus oluruz.

nuri osman paşa

beyler çıkışa bir pot koyalım.Bilgisayarın açılış ve kapanış anında ve diğer zamanlarında ses kartı çıkışına kontrolsüz gerilşimler gidebilir.Ve çıkış yüksüzse gerilim dalgalanmaları çok büyük olur.Bazıları sorun yaratmaz ama özellikle çok yüksek frekanslı parazitler,kulağımızla duyamadığımız için amfiyi ısıtabilir ve sonuçta yanar.Amfinin girişine 30khz'den yüksek bileşenleri geçirmeyen bir filtre koymanızı tavsiye ederim ayrıyetten.pot direnci amfinni yapısına göre 47-100k arası uygundur.
Elkn.Müh.NURi OSMAN MIZRAK [email]n_o_mizrak@hotmail.com[/email]

kotan04

kardeş senin ses kartın ney acaba
kkkkoootttaaannn000444

daswi

Alıntı yapılan: "halil"arkadaşlar bilgisayar ses kartı çıkışından anfiye bir bağlantı yapmanın bir sakıncası varmıdır. bilgisayara bağlı hoparlörlerin birini iptal ederek 2. hoparlör yerine anfiye verdik ama anfimiz yandı. bunun sebebi ne olabilir. (150 wattlık bir anfi)
teşekkürler

@ halil

dostum sorunu sordun ama cevaplara karsılık vermıyosun bole cözüm bulamazsın sorunun arkasında olsana

fsan

Alıntı yapılan: "munzur"Dostum, bilgisayarın ses çıkış kartının arkasında "Line Out" yazan yerinden alacaksın blendajlı kablo ile.

aynen bu sekilde:
Line Out cikisi genelde bu amac icin yapilmis sanirsam.
(standard giris sinyal seviyesi)

halil

arkadaşlar öncelikle ilgileriniz için teşekkür ederim.
fakat ses kartı çıkışını (line-out] direk olarak anfiye bağladığımızda gürültü meydana geliyor ve kaliteli bir ses elde edemiyoruz.
ayrıca direk bağlama nekadar güvenli ? (herhangi bir kaçak olması durumunda ses kartı ve anakat ta zarar görebilir.)
araya yalıtım amacıyla bir trafo koymak gerekiyor galiba ama bu konuda pek bir bilgim yok. ne tür bir trafo? nerede bulunur? falan....
ayrıca açıklamalarımızı biraz şekillendirirsek daha anlaşılır olacak.
çıkışa direnç, pot  vs bağlanması gerektiğini söyleyen arkadaşlar nasıl bağlanacağına da açıklık getrirlerse sevinirim.
tekrar teşekkürler...

nuri osman paşa

arkadaş trafo olayı yaş iş.pot kullanmalısın.pot un 3 ucu var.en dıştaki uçlardan birini pc ses kartının ve anfinin toprağına takıyorsun,diğer en dıştaki ucu ses kartı çıkışının aktif (canlı) ucuna takıyorsun,orta ucuda anfi girişine takıyorsun.Ama ses kartı stereo olduğu için ya iki pot kullanacaksın yada hazır ikili potlardan kullanacaksın.Tüm bağlantı kablolarının ekranlı kablo olmasını öneririm.

Birde pot yerine trimpotta kullanabilirsin.Bunu bir kez ayarlar bırakırsın.Yada en güzeli güzel bir stereo pot al ve bunu pc kasasının ön yüzünde bir yere monte et.Güzel birde pot başı al onuda pota tak.Pc nin önyüzünden sesi istediğin gibi açar ve kaparsın,yani güzel olur.
Elkn.Müh.NURi OSMAN MIZRAK [email]n_o_mizrak@hotmail.com[/email]

fsan

@halil
selam kardes, böyle birsey..

halil

Alıntı yapılan: "kotan04"kardeş senin ses kartın ney acaba

Kullandığım ses kartı on-board Creative sound blaster 128 PCI

daswi

dostum aynı sekilde benim seskartımda ondort ama dedigingibi bi arıza yok ya senin anfide bişiler var yada seskartın ucmuş