digtal voltmetre yapımı !!!!

Başlatan mathellon, 12 Ağustos 2008, 14:07:40

mathellon

slm adım mehmet emin İzmir den hocanın verdiği bi ödevim vardı sizlerden bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim..

yapmak istediğim toplam 4 tane akü var ve bunların her biri 12v 200A lik toplam 48V 800 A yapıyor ama biz 80 V 800 A görücez bununla ilgili LCD de hem volt unu hemde akımını gösterecek ve bu bilgiyi 4 konumlu olarak kablosuz oalrak bilgiyi karşıya göndercek .4 konumlu erken 43v 44v 45v 46 v olduğunda her bir konumda karşıya 1 diyecek ..projem bu sizden sadece 80v 800 A i ölçüp LCD de gösterecek devre arıyorumm bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum .
kablosuz haberleşmeyi ben kendim yapıcam..

707yunus

bu kadar yüksek akım okutacaksan akım trafosu kullan.çıkışı max 4 veya 5 volta ayarla.gerilim içinde voltajı düşüren trafo kullan.

timpati

Alıntı yapılan: "mathellon"...toplam 4 tane akü var ve bunların her biri 12v 200A lik toplam 48V 800 A yapıyor ama biz 80 V 800 A görücez..

bu ifadede bir yanlışlık var. aküleri seri bağlasan gerilimi toplarsın ama akımları bir akünün akımı kadar olur, paralel bağlasan akımlar toplanır ama gerilim 12V kalır. sonuç olarak seri bağlantı durumunda 48V görürsünüz, hatta bunu katlayıp 80V da yapabilirsiniz ama 800A görmeniz neredeyse olanaksız (zaten gerilimi yaklaşık olarak ikiye katlayacaksınız; bu durumda görünen akım kapasitesi de yarıya düşer. ancak anlık olarak (o da akülere bağlı) belki görebilirsiniz.

yani (verilen kısıtlı bilgilerle) göreceğiniz ancak yaklaşık olarak 80V/80A'dir (belki daha da az). bu arada yapılacak inverterde bu kadar büyük akımları anahtarlamak için çok güçlü çıkış katları kullanmalısınız ki eh onlarda hiç ucuz değildir. gerilimi katlamak sözkonu olmasa yapılacak şey, yük üzerinden çekilicek akımı ve o anki gerilimi ölçmek olacaktı, tabii bir de uzak-iletişim lüksü var.

standart bir oto aküsü 12V/80Ah'dir ama parantez içinde 140A gibi bir değer yazar; bu anlık olarak çekilebilecek maksimum akımı gösterir. senin akülerinin 200A değeri, 200Ah mi (bir saat boyunca verebileceği akım değeri, akünün akım kapasitesi) yoksa maksimum akım değeri mi?
why mr. anderson, why ?

yas

Aman Ya Rabiii! 800 amper mi?  8O
timpati nin dediği gibi bir yanlışlık var
-Aküler serimi yoksa paralelmi olacak?
-Ayrıca akım trafosu işini görmez anladığım kadarıyla bu ölçümü aküler üzerinden yapmak istiyorsun dolayısıyla doğru akımda akım trafosu çalışamaz ancak periyodik olarak çekilen akımda değişmeler meydana geliyorsa akım trafosunun izole sargısında gerilim meydana gelir.
Bunun yerine şönt veya direncini kesin bildiğin iletken üzerindeki gerilim düşümünü ölçerek akımı hesaplaman gerekir. Diyelimki 10 cm lik bir iletkenimiz olsun bunun iç direnci 10 miliohm olsun bu iletken üzerinden 800 amper akım geçerse üzerinde 8 voltluk bir gerilim düşümü meydana direnci biliyorsun düşen gerilimi biliyorsun akımı bulman için gerekli olan araç ohm kanunu.
Ama şunada dikkat et ölçmek istediğin akü gerilimi mi? yoksa yük üzerine düşen gerilim mi? çünkü diğer iletim kayıplarını saymazssak böyle bir yapıda 48 voltluk gerilimin 8 voltu ölçüm iletkeni üzerine 40 voltu ise yük üzerine düşer.
Kolay gelsin.

mavi

arkadaşlar sanırım 12 volt 200 amper saatlik akü demek istemiş çekilen gücün bu kadar olacağını tahmin etmiyorum.benim eski kullandığım sistemlerde 1000 ah lik aküler vardı.ilk şarjda ki akımı duymak istemezsiniz.tabiki akım trafolu ve 400 a lik tristörlerle besleniyordu.
Telecommander Monster Of Network

stlg

Aman dikkat boyle yuksek bir akımda ucların birbirine teması parmagınızı kopartabilir  AMAN :oops:
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

files

yaz tatilinde ödev nasıl oluyor?