Elektrik tasarruf cihazı işer yararmı acaba?

Başlatan ayhani, 19 Eylül 2008, 18:39:31

volkii

yeryüzünde en önemli gereksinim uzun bir zamanadır enerji. bunun için çıkan savaşşları görüyoruz,yaşıyoruz. bukadar öenmli bişeyin tasarrufu için (madem mümkünmüş) şimdiye kadar sadece biz değil, neden tüm dünya bu hiç birşey yapmadan oturduk bekledik ki? okadar robotlar, uzay mekiği vs yaptılarda, bu tip bir alette olduğu gibi güç girişine bi kondansatör takmayı unutup daha az enerji ile çalışmasını sağlayamadılar? biz çokmu akıllıyız yaa:) %50 tasarruf nedemek yaa dalgamı geçiyon sen. bize de gelmişti kayserili bi adam bu cihazı yaptırmak istiyormuş. değişik örnekleri inceledim. sırf inanmadığım için okadar parayıda teptim. yurdum insanı alır tabi bunu, böyle akıllılar olduktan sonra...
ha bide şunuda sölemeyi unuttum. yakında gaz tasarruf cihazınıda evlerde görmeye başlayacağız:))

xenix

Cihazım aynı aktif gücü tükettiği halde şebekeden daha az aktif güç çekersem termodinamiğin 2. kanununu ihlal etmiş olurum. O kanun herşeyin üzerindedir, yoktan enerji var edemezsin der. Öyle elektronik devrelerle, kaliteli malzemelerle, süper akıllı yazılımlarla o kanunun ötesine geçemezsin.

Eğer bana dersen ki; "Newton'un bulduğu F=m×a kuralı da daha sonra Einstein'ın görecelik ilkesiyle çürütüldü ve yüksek hızlar için tekrar düzenlendi, termodinamiğin 2. kanunu da neden yanlış olmasın?" Ben de sana bunu diyebilmek için en az Einstein kadar çalışman gerekir derim.

erkan614

hımm cihazın çalışması hakkında hiç bir bilgi yok bu cihaz neyi düzeltiyor harmonika mı? kompanzasyonumu yoksa başka birşeyimi? devre şeması falan istemedik. neyse anlıyorum ve boş ver diyorum insan bilmediğine düşmandır kaidesince bu cihazlar hiçbir işe yaramıyor tamami ile para tuzağı evde kullanmam ve tavsiye etmem
ama arkadaşımız gerçeği söylüyosa tek diyceğim MaşAllah.

z

Sebekede bol harmonige neden olacak bir yuk calistirdiginizda monitor ve TV ekraninda anormal bozulmalar oluyor.

Benzeri yukler pek ala sayaci da sapittirabilir.
Elektronik sayaclarada istenirse hata yaptirilabilir.

Belki be bu cihaz boyle bir seydir. Eger boyleyse elektrik kanunlari gecerliligini yitirir ve hukuk kanunlari gecerli olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Cihazı incelemedim , nedi ne yapar bilmiyorum. Burada söyleyeceğim şeyler özel olarak bu cihazla ilgili değildir. Genel kavramlar üzerinedir.

Tasarrufu sadece daha az elektrik parası ödemek diye düşünüyorsanız , haklısınız evde işe yaramaz.  Ama tasarruf sadece az elektrik parası ödemek değildir. Bu dünya hepimizin , hepimiz onu korumakla, en az kaynakla en çok işi yapmakla mükellefiz.  Eğer bu ürün enerji verimliliği konusunda küçük bir adım bile atıyorsa, bence başarılı bir üründür.  Ev , iş farketmez heryere takılmalı. hatta zorunlu olmalı. Ama ürün  şebekede bir kompanzasyon vs.. gibi birşey yapmıyor sadece sayaç yanıltıyor ise, bence de gereksiz.
Devlet benden reaktif güç parası almıyor, öyleyse verimlilikten, reaktif güçten bana ne diyen arkadaşları kınıyorum. Saygılar.....

Klein

Alıntı yapılan: "volkii"yeryüzünde en önemli gereksinim uzun bir zamanadır enerji. bunun için çıkan savaşşları görüyoruz,yaşıyoruz. bukadar öenmli bişeyin tasarrufu için (madem mümkünmüş) şimdiye kadar sadece biz değil, neden tüm dünya bu hiç birşey yapmadan oturduk bekledik ki? okadar robotlar, uzay mekiği vs yaptılarda, bu tip bir alette olduğu gibi güç girişine bi kondansatör takmayı unutup daha az enerji ile çalışmasını sağlayamadılar? biz çokmu akıllıyız yaa:) %50 tasarruf nedemek yaa dalgamı geçiyon sen. bize de gelmişti kayserili bi adam bu cihazı yaptırmak istiyormuş. değişik örnekleri inceledim. sırf inanmadığım için okadar parayıda teptim. yurdum insanı alır tabi bunu, böyle akıllılar olduktan sonra...
ha bide şunuda sölemeyi unuttum. yakında gaz tasarruf cihazınıda evlerde görmeye başlayacağız:))

Arıtma tesisleri de yıllardır biliniyor, ama kaç firma arıtma tesisi kuruyor?
Kompanzasyon panosu, harmonik filtreler vs.. zorunlu olmasaydı kaç firma bunlara bu kadar parayı verirdi. Siz sadece enerji tasarrufu adına hangi cihazınızda optimizasyon yapıyorsunuz? Kullandığınız işlemcilerin, ya da aktif komponentlerin kaçı düşük güç tüketimi sınıfında?
Bir sorunun nasıl çözülebileceğini bilmek her zaman uygulanabilir olduğu anlamına gelmiyor. Bu işlerin bir maliyeti var. Güç faktörü düzeltmesi yıllardır bilinen bir konu. Ama bunu her cihaza uygulamak bir maliyet meselesi. Maliyetin yanında başka faktörler de var. Malzeme teknolojisi. Şöyle düşün. Endüktif ya da kapasitif bir cihazın var. Güç faktörü 0.8 ve sen bunun çözümünü biliyorsun. Ama senin istediğin fiyatlara veya senin kullanabileceğin boyutlarda kompanzasyon ürünleri , Güç faktörü düzeltebilecek elektronik sistemler yok. Bu durumda yapacağın şey senin üretim koşullarına uygun malzemelerin yapılabilmesini beklemek olacaktır.
Ayrıca lütfen artık madem biliniyodu neden uzaya çıkan adamlar bunu yapamamış , alemin akıllısı biz miyiz  tarzı düşünmeyi bırakalım. Evet ben onların hepsinden daha zekiyim.
Bir konu da gaz , benzin vs.. tasarrufcihazları ile ilgili. Mesajının sonunda gaz tasarruf cihazlarına ilişkin bir aşağılama hissettim. Yanlış hissettmiş de olabilirim. Ama bu cihazların nasıl çalıştığını , bilimsel makalaeleri okursanız bir inceleyin derim. Sadece mıknatıstan oluşan gaz tasarruf sistemi ile ilgili onlarca A sınıfı makale bulabilirsiniz. Birşeyi karalamadan önce lütfen konuyu iyi bildiğimize emin olalım.

madpic

Buzdolabı ve floresan lamba ikisinin cosfi side çok düşük olan cihazlar ki 50 den küçük sanırım
eğer bunlara kompanzasyon yaparsanız cosfi yi bire yaklaştırdığınızda şebekeden çekilen akımıda düşürürsünüz sayaçta az döner haliyle.
ama akkor lamba,elektrik sobası,termosifon,gibi cihazlarda çok fazla işe yarayacağını zannetmem.yanılıyormuyum ilker_32 hocam
az veya çok netice itibari ile bu memleketin suyu kömürü memleketin doğal kaynakları boşa harcamamak lazım çocuklarımızın onlar!!

timpati

benim elektrik tüketimim oldukça az (şimdilik) ama neredeyse sırf "mümkün olabilir mi, bakalım nasıl yapıyormuş?" diye düşünerek bir adet sipariş verdim. inceleyip, deneyip, ölçüp dilim döndüğünce ve bilgim-donanımım yettiğince sonuç raporunu buraya sunma niyetindeyim.

cihaz işe yararsa kullanırım, işe yaramazsa bu başlığa not yazan herkesten ödediğim ücretin bir parçasını isteyeceğim. olur mu?  :lol:
why mr. anderson, why ?

OG

Adam akım miktar ve açısını falan ölçmeden 2 uçla direk şebekeye saplama yapacak ve ekonomi sağlıyorum diyecek.

Bu ölçmenin ampermetre ile değil de sayaç ile yapılarak doğrulandığını kabul edersek (aksi durumda ise hiç konuşmaya gerek yok),

-Bu vatandaşlar, Ya yüklerin genelde endüktif olduğunu bildiği için direk bir/birkaç kapasiteyi devreye sokuyordur. Ki bu durum cosfi problemli değilken şebekeye kapasitif yük getirir.
-Yada @z'nin bahsettiği gibi saati sapıttıracak gürültüler üretiyordur.

@ilker_32 benim güdük kalmış bilgim bu, ya öğrenmemiz gerekenler nedir sence?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

files

Erke projesi gibidir. ticari sır  olduğu için açıklanamaz..  : )

z

Kompanzasyon yaptiniz diye sayaciniz daha az donmezki.

Diyelimki evinizde omik olmayan yukunuz var.

Yani sebekeden P ve Q degerinde aktif ve reaktif guc cekiyorsunuz.

Elektrik satanlar geliyor sayaciniza bakip sizden P icin para talep ediyor.

Q icin para odemiyorsunuz. (Gerci bir katsayi olarak giydiriyorlar ama bu konumuz disi)

Simdi kompanzasyon yaptiniz ve Q yi sifirladiniz.

Gene sizden P icin para alacaklar. Degisen bir sey yok.

Kompanzasyon yap yada yapma odeyecegin para P ye bagli.

Peki nezaman kompanzasyon yapmak karli olur.

Sanayide buyuk atelyelerin iki tane sayaci olur. Birisi Q yu birisi P yi olcer.

Elektrik satanlar gelir P ve Q icin paranizi alir.

Eger kompanzasyon yapmazsaniz habire Q parasi verirsiniz. (Hatta ceza bile yersiniz).

Kompanzasyon yaparsaniz artik Q harcamaniz sifir oldugundan kara gecersiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

files

başka bir ihtimali  önceki sayfada bir arkadaş bildirmiş. elektriği ilk başta %100 vererek sonradan triak ile kısacakmışız.böylece buzdolabı,çamaşır mak.  az sarfiyatlı çalışacakmış.

papsukkal

tanıtım filminde anormallikler olduğu kesin. elektrikten ve elektronikten uzak kişiler aldanabilir. ancak şu da bir gerçek

bu konudaki kıt bilgilerime göre:
konu aktif veya reaktif enerjiden ziyade kapasitif ve endüktif sarfiyat konusu. elektronik bilgisi ile deyil elektrik bilgileri ile konuya yaklaşmak lazım. cosinüs fi konusunu bilenler olayın mantığını yakalayabilirler. endüktif sarfiyat ile kapasitif sarfiyat gerilim ve akım fazlarını ters yönlerde kaydırırlar bu da harcadığımızdan fazla para ödememize sebep olur. bizler evde endüktif yükler kullanıyoruz. buna paralel kapasitif yük bağlandığında (orantılı olarak) gerilim ve akım aynı faza yaklaşır yani faz farkı azalır. bu da ödenen fazla paranın azalması demektir. yani böyle bir sistem olabilir

ancak gene de söylüyorum tanıtım filmindeki cihaz ve ölçümler beni tatmin etmedi

ayhani

Alıntı yapılan: "papsukkal"tanıtım filminde anormallikler olduğu kesin. elektrikten ve elektronikten uzak kişiler aldanabilir. ancak şu da bir gerçek

bu konudaki kıt bilgilerime göre:
konu aktif veya reaktif enerjiden ziyade kapasitif ve endüktif sarfiyat konusu. elektronik bilgisi ile deyil elektrik bilgileri ile konuya yaklaşmak lazım. cosinüs fi konusunu bilenler olayın mantığını yakalayabilirler. endüktif sarfiyat ile kapasitif sarfiyat gerilim ve akım fazlarını ters yönlerde kaydırırlar bu da harcadığımızdan fazla para ödememize sebep olur. bizler evde endüktif yükler kullanıyoruz. buna paralel kapasitif yük bağlandığında (orantılı olarak) gerilim ve akım aynı faza yaklaşır yani faz farkı azalır. bu da ödenen fazla paranın azalması demektir. yani böyle bir sistem olabilir

ancak gene de söylüyorum tanıtım filmindeki cihaz ve ölçümler beni tatmin etmedi

Benim şahsi kanatimde bu cihazın işe yaramadığı şeklinde. Zaten hepimizin bildiği kompanzasyon mantığına dayandırılan bir cihaz.
eğer gerçekten işe yarasaydı tanıtım filmini noter huzurunda çeker 100 yerine 1000 satardı
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

rree

Uzaktan gördüğüm kadarıyla kompazisyon yapacak kadar içinde kondansatör yok. Yıllardır elektronikle uğraşıyorum. Şebekeye parelel bir cihaz bağlayıp tasarruf olacağına sanmıyorum. Saati yanıltıyor olabilir??