Elektrik tasarruf cihazı işer yararmı acaba?

Başlatan ayhani, 19 Eylül 2008, 18:39:31

bymrz

arkadaşlar bence bu cihazlar evlerde kullanıldığında elektrik faturasını azaltmaz ama en azından devlete yararı olur, reaktif gücü azaltır  :o  
Bu da fena değil  :)

volkii

klean arkadaşım bu cihazları incelememişsin, ben ikisinide incelediğim için konuşuyorum. artıtma tesisi derken sanıırm geri dönüşüm demek istedin. çok az firma atıklarını arıtma gereği duyar ve doğaya öyle bırakır sanırım. ayriyetten masrafa girmek istemez sanırım. geri dönüşüm mevzusunuda gelirsek. zaten sınırlı kaynakları bu şekilde kullanabiliriz. ayrıca neden daha ucuza ve kolay kaynak buluyorsa geri dönüşüme ihtiyaç duysunki.
ve madem böyle bişey mümkün. maliyeit ne olursa olsun. 1 kereye mahsus bunu alıp bunu ömür boyu kullanmak mantıklı değilmi?

nurim

Elektrik tasarruf cihazı örneği...

Tasarruf olayı şöyle açıklanıyor.........

Bir Floresan lamba örneğinde kondansatörün etkisinin hesapla gösterilmesi (Cos fi hesabı için)

Kondansatör olmadan,fi =60.18 derece;cos fi =0.497
Kondansatörle(6.2uF),fi =32.34derece;cos fi =0.845

Şöyle yorumlayabilirmiyiz..?
Bu olay bir anlamda,PFC (Power Factor Correction) örneği olabilirmi?
Yada bir başka deyişle tasarruf sağlanması için cos fi değerini ideal olan 1 değerine getirmek demek değilmidir.?
Cihaz bu hali ile,Endüktif yüklerdeki,(elektrik motorları, transformatörler...vb) akım ile gerilim arasında oluşan faz farkını düzeltebilir mi?

Örnek hesaplama yaparsak;
1000 watt'lık bir cihaz için ( Endüktif )...
Güç = Akım x Gerilim x Cos fi

Bu yükü (Cos fi 0.497 )alarak hesap yaparsak,
Güç = akım x gerilim x Cos fi
1000 = akım x 220 x 0.497
Akım = 1000 / 220 x0.497 =~9 Amper çıkar

Aynı yükü (Cos fi 0.845)alarak hesap yaparsak,
Güç = akım x gerilim x Cos fi
1000 = akım x 220 x 0.845
Akım = 1000 / 220 x 0.845 =~5 Amper çıkar

Sonuç   5A<9A  ~%50 görünüyor.....

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

z

Daha onceki yorumumda  kompanzasyon yapmakla odeyecegimiz paranin degismeyecegini yazmakla hata yapmisim.

Tam tersine odeyecegimiz para artiyor.

Enduktif bir cihaza paralel kapasite baglamakla kar yapmiyor aksine tuketici olarak maddi zarara ugruyoruz.

Simdi bir devrenin U gerilimi ile beslendigini ve akimla gerilimi arasinda fi kadar aci oldugunu varsayalim.

Bu durumda

P=U*I*Cosfi olur.

Boyle bir sistemin empedansi Z ise, sistemdeki omik bilesen ile Z arasinda R=Z*Cosfi bagintisi vardir.

Acacak olursak, Cosfi=1 ise Z=R dir. Yani sistemde reaktif hic bir eleman yok demektir. (Ornegin elektrik ocagi)

Eger Cosfi<>1 ise bu durumda sistemde kapasitif ve/veya enduktif bilesenler var demektir.

P=U*I*Cosfi ve R=Z*Cosfi den yola cikarsak

I=U/Z

P=U*(U/Z)*Cosfi

Z=R/Cosfi

P=U*(U/R)*CosfiCosfi

P=U^2 /R (Cosfi)^2

Bu bagintiya bakarsak
Sistemde guc tuketen R sabit kaldigina gore, kapasitif yada enduktif degerler degistiginde cosfi degisecektir.

Cosfi 1 e yaklastikca P=U^2 /R (Cosfi)^2 geregi P artacak

tersine Cosfi 1 den uzaklastikca P azalacaktir.

Yani kompanzasyon yapmak tuketicinin odeyecegi elektrik parasini arttiracaktir.

Zaten amac da bu değilmiydi? Elektrik saticisi satamadigi ancak iletim sistemlerinde kayba neden olan elektrigin parasini istemiyormuydu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı yapılan: "nurim"
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Alıntı yapılan: "OG"Adam, akım miktar ve açısını falan ölçmeden 2 uçla direk şebekeye saplama yapacak ve ekonomi sağlıyorum diyecek.

-Bu vatandaşlar, Ya yüklerin genelde endüktif olduğunu bildiği için direk bir/birkaç kapasiteyi devreye sokuyordur. Ki bu durum cosfi problemli değilken şebekeye kapasitif yük getirir.

.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Vektorlerin tuzagina dustum.

Hemen yukaridaki aciklamamda cok ciddi bir hata yapmisim.

Alıntı YapBoyle bir sistemin empedansi Z ise, sistemdeki omik bilesen ile Z arasinda R=Z*Cosfi bagintisi vardir

Burada R=Z*cosfi de gorulen R ye direnc demisim ama aslinda R empedansin reel bileseni. Haliyle bu durumda pesinden gelen aciklamalar da gume gidiyor ve yanlis.

Aslinda tartisma devreyi cozmedigimiz icin olusuyor.

Soru soyle.

R ve L seri baglidir. Sebekeni voltaji V frekansi F ise,

Devreden gecen akimi bulunuz. direncde harcanan gucu bulunuz. cos fi yi bulunuz.

Biraz evelki devre sebekeye bagli iken sebekeye bir de C degerince kondansator baglaniyor.

Sebekeden cekilen toplam  akimi bulunuz. Direncde harcanan gucu bulunuz. cos fi yi hesaplayiniz.

Biraz sakin kafayla hesaplamak lazim (Yukarida verilen ledli semada adam hesaplamis ama sonuclari vermis).

OptimusPrime

arkadaşlar bir kaç gündür bende bu konuyu araştırıyorum ve 2 soru var aklımda

1.cisi: active power line conditioner olarak geçen bu cihazların cos fi düzenlemesi yapabilmesini için DSP algoritmasından yararlanmaları gerekiyorki, tak fişe çalıştır tarzı 3-5 kuruşa satılan bu aletlerin içerisinde bir DSP işlemcisinin olduğuna ben inanamıyorum. ayrıca böyle bir sistemin küçücük bir kutuya sığdırmak ise ayrı bir tartışma konusu.

bir 2.si ise: evlerimizde kullandığımız elektrik sayaçlarının reaktif gücü ölçemediğini söylüyoruz ki döner göstergeli saatlerin zaten yapısı itabariyle buna uygun olmadığını biliyorum fakat gerçekten öylemi. gerçekten elektrik saatlerimiz namuslumu. ben bundan da şüpheliyim. hatta elektronik sayaçlara hiç güvenim yok.

bu durumda eğer evlerimizde reaktif güç için ücret ödüyorsak, buzdolabı elektrik süpürgesi gibi endüktif yükleri zaten, kapasitif olan fluorescent balastlarımızla kompanze ediyor olmamız lazım.

sonuçta herşey elektrik saatlerinde bitiyor, acaba namuslularmı?
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

z

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Ersin

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muhendisbey

Bu tür cihazlar işe yaramaz kazıklanmaya yarar.

Tasarruf edeceksin, neyle?
Enerji tüketimini mi azaltıyorsun? Yok
Enerji mi üretiyorsun? Yok
Uygunlaştırma mı yapıyorsun? Nispeten.
Reaktif güce para mı sayıyorsun ki tasarruf edesin?
Tasarruf yoook.
Senin yerine dağıtım şirketi zaten iletim hatlarına kapasitif güç basıyor ve senden de reaktif gücün parasını almıyor. Yani ülke ekonomisine de enerjisine de katıkıda bulunmuyor.

Böyle bir cihazı hattınıza taktığınızda içerisindeki elemanların harcamış olduğu güçten dolayı sadece daha fazla fatura ödersiniz. Belki farkedilmeyecek kadar ama genede tüketim var. Al sana ekonomik zarar. Hem cebine hem ülkene...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

F.T

cebine zarar ama hatlara rahatlık veriyon sen rahatlamasanda  :D

trgtylcnky

Arkadaşlar, kompanzasyon konusundan bahsetmişsiniz de bir şey kafamı kurcaladı. Lise bilgilerime göre eğer cosfi 1 değilse gerçek bir tüketim olmuyor ama güç azalıyor. Yani bizim yükümüz endüktifse mesela üzerinde 70W yazan bir lamba aynı ışığı verebilmesi için jeneratörün geriliminin daha fazla olması mı gerekiyor?

salim ALTIN

Merhaba

6.2 Mf küçücük kondansatörler  getirse getirse ancak bu konuya inananın cebine yük getirir  ;D
Satanları da rahatlatacağı kesin. ;D

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....