Elektrik tasarruf cihazı işer yararmı acaba?

Başlatan ayhani, 19 Eylül 2008, 18:39:31

ayhani

Merhaba arkalaşlar. Bu tip cihazlar genelde kandırmaca diye düşünüyorum ama başka bir forumda yalan söylemiyeceğini düşündüğüm bir arkadaşım ciddi bir tasarruf yaptığını yazmış. Bende önyargılı olmamak lazım diye düşünüp sizlerin görüşlerini öğrenmek istedim. Bu bir reklam değil lütfen konu hakkında teknik fikirler paylaşılsın. Saygılar.

Cihazın linki
http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=11953053
Web Page Name

Tasarruf yaptığını ispat için çekilmiş video
video
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

remzi

Bu cihazlar evde hiçbir işe yaramaz. Amacı reaktif güzü sıfırlamaktır.
Tek zaten evlerden reaktif güç parası almadığı için bu cihazı alarak boşuna para vermiş olursunuz...

ilker_32

Alıntı yapılan: "remzi"Bu cihazlar evde hiçbir işe yaramaz. Amacı reaktif güzü sıfırlamaktır.
Tek zaten evlerden reaktif güç parası almadığı için bu cihazı alarak boşuna para vermiş olursunuz...
Evde işe yaramaz diye birşey söylemek gerçekten mantıksız olur. Sizin evde kullandığınız cihaz işe yaramıyorsa sorun kendisindedir yada sizdedir. Ben kullanıyorum çok memnunum cihazımdan kendi malım yakında piyasaya sürecem inşallah,

files

hocam kullanıyorsun iyi güzel de ne faydası oluyor? yanıp sönen lamba gibi gece lambası gibi mi işe yarıyor?

ücretlendirilmeyen ceyranı tasarruf etmenin faydası nedir. ne manası vardır.? boş laf yerine sizden açıklama bekliyoruz.

TVde de çıktı bir gösterge yapmışlar, aleti takınca sağa takmayınca sola gidiyor. işte taasrruf ettik diyor? allahını seversen neyi tasarruf ediyor onu anlat da öğrenelim

elektrik idaresi reaktifi güce evden para almıyorum diyor sen hala tasarruf ettim diyorsun. elektronik sigara reklamı gibi. bir ton kişi çıkıyor " gerçekten işe yarıyor" diyordu ne işe yaradığını kimse anlatmıyordu.

bu cihazı satmaya devam ederseniz itibarınızı beşparalık etme işine yarayabilir. Bu mesajları ev hanımları okumuyor. teknik adamlar okuyor. buyrun bir açıklama yapın. hep beraber dinleyelim ikna olalım.

bu videodaki dümen senaryo olabilir. adam gibi teknik üniversiteden bir onay gerekir.

çekilen akımı paralel olarak bağlayacağın sihirli bir aletle nasıl azaltacaksınız bunun da  izahı gerekir.

meğer şebekedeki parazitler harmonikler şimdiye kadar elektrik sayacının yanlış okumasına yol açıyormuşda haberimiz mi yokmuş? bu aleti şebekeye paralel taktık birden sayac düzeldi  öyle mi? %40 tasarruf sağlamış. 2 tane takarsın %80 olur. hatta 3 tane takarsak elektriği bedavaya bile getirriz  alacaklı duruma geçeriz : )

Profilinizden mühendis olduğunuz anlaşılıyor.  sizden full bir açıklama bekliyoruz. Merak etme mahçup olmaya hazırız. sen yeterki açıkla

controller

elektriğe sık sık zam gelen şu günlerde yurdum insanının "nasıl para kazanırım" arayışı sonucu ortaya çıkan icat. elektrik tüketimi dijital ampermetre ile ölçülmüyor. ben böyle birşey yapacak olsam daha inandırıcı olması için elektrik (enerji) sayacı kullanarak disk dönme hızından tasarrufun gözlemlenmesini sağlardım.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

remzi

Cihazı harmonik filtresi için kullanıyorsanız eyvallah güle güle kullanın.
Ama reaktif akımı düşürcem kar edecem dersen verdiğin paraya yazık.
Evlerimizdeki sayaçlar ( analog veya dijital farketmez) aktif gücü yani aktif akımı ölçer. Ev sayaçlarının reaktif akımla işi yoktur...

Eğer Gerçekten güzel bir kompoanzasyon cihazı üretmiş veya tasarlamışsanız fabrikalara veya büyük atölyeyelere satmaya çalışın.

remzi

Videoyu izledim. Eleman cihazı takınca çekilen akım neredeyse yarı yarıya düşüyor. Anlamadığım nokta cihazın içinde jeneratörmü varki şebekeye aktif akım gönderiyorda şebekeden az akım çekilmesini sağlıyor.

Files ustanında dediği gibi bunlardan 3 tane eve takalımda tek biza borçlu olsun. Binlerce üretelimde bütün Türkiyenin elektriği bedavaya gelsin.

Hocam yok böyle bişey boşu boşuna hem kendinizi hemde milleti kandırmayın...

papsukkal

iki tane 20 lik floresan ampul 40W yapar. yani 180mA çeker.
filimde gördüğüm 700mA civarında. garip geldi. garip olan başka birşey de iki floresan lambanın bir buzdolabından daha fazla enerji sarfetmesi

yorumu cihazı alacak olanlara bırakıyorum

SpeedyX

- görüldüğü gibi ampermetre amper kademesinde ve a ce akımı ölçüyor
- sıfır beş buçuk amper falan, bir amperin yarısı
- bir nokta üç yani bir virgül üç amper
- cihaz kapalı, bir nokta üç amper, tekrar cihazı takıyorum sıfır virgül yedi
:P
videodaki abimizin dediği gibi "enerji tasarruf cihazımızın nasıl tasarruf ettiğini" cihaz kendine tasarruf ediyor  :P
galiba sadece just for fun yazmadıkları için ciddiye almış herkes :D

ilker_32

Linkte reaktif diye bir kelime mi geçiyor bunu açıklamayı nereden çıkardınız bunuda bilmiyorum. Ben yaptım satıyorum. Şu ana kadar müşterilerimden en ufak bir memnunsuzluk duymadım. Eğer sonuç olumsuz olsaydı satamazdım. Cihaz kapış kapış gidiyor trifase ve monofase. Linkteki cihazı savunmuyorum. Bir o cihazın içini açıp bakın, birde kendi cihazımın içinden foto çekip göndereyim size aradaki farkı malzemeden anlarsınız. Parasını yatır sanada göndereyim. Bu bir ticarrettir. Madem akıllısınız aklınızı kullanın yapın. Ben sana yada size açıklama yapmaya mecburda değilim. Emir verir gibi konuşmuşsunuz. Biraz daha dikkatli olun. Elimsan'da bu iş üzerine uzun süre arge'de çalıştım. Yemin ederim bu konuda öğreneceğiniz çok şey var. İnternetten araştırma size yaramamış gidin yerinde araştırma yapın. Ve burada sizinde laf yarışına giremem çünkü bana yakışmaz. Siz kendinize yakıştırıyorsanız + yazın.

ayhani

Alıntı yapılan: "ilker_32"Linkte reaktif diye bir kelime mi geçiyor bunu açıklamayı nereden çıkardınız bunuda bilmiyorum. Ben yaptım satıyorum. Şu ana kadar müşterilerimden en ufak bir memnunsuzluk duymadım. Eğer sonuç olumsuz olsaydı satamazdım. Cihaz kapış kapış gidiyor trifase ve monofase. Linkteki cihazı savunmuyorum. Bir o cihazın içini açıp bakın, birde kendi cihazımın içinden foto çekip göndereyim size aradaki farkı malzemeden anlarsınız. Parasını yatır sanada göndereyim. Bu bir ticarrettir. Madem akıllısınız aklınızı kullanın yapın. Ben sana yada size açıklama yapmaya mecburda değilim. Emir verir gibi konuşmuşsunuz. Biraz daha dikkatli olun. Elimsan'da bu iş üzerine uzun süre arge'de çalıştım. Yemin ederim bu konuda öğreneceğiniz çok şey var. İnternetten araştırma size yaramamış gidin yerinde araştırma yapın. Ve burada sizinde laf yarışına giremem çünkü bana yakışmaz. Siz kendinize yakıştırıyorsanız + yazın.

İlker arkadaşım nasıl tasarruf yaptığını izah edebilirmisin cihazın. Ben burada işin teknik kısmının tartışılmasından yanayım. Bence polemiğe girmeden tartışsak daha iyi olur.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

mihri

Bu cihazların teknik olarak nasıl çalıştığını bende çok merak ediyorum. Remzi arkadaşın da dediği gibi reaktif güç kompanzasyonu yaptığını zannediyorum, eğer aktif gücü düşürüyorsa bu nasıl mümkün olabilir?
"Eppur si muove!"

files

ilker_32 arkadaş
biz senin müşterin değiliz. merak edip herkes 1 kere alsa zaten köşe olacaksın.

Müşterilerden memnunsuzluk duymazsın. çünkü bunu alanlar teknik adamlar değildir. her ay aynı güçte sarfiyat yapıp faturanın düştüğünü  tesbit edebilecek kişiler değildir. bakkal, manav gibiadamlara 1er tane ver.  bunlar güç tesbiti yapabilir belki...   bunu 1 saatte anlamak mümkün.
kw/h ölçen elektrik sayacına bakılacak  sizin alet takılıyken aynı güçte nekadar dönmüş, alet yokken ne kadar dönmüş.

"Reaktif" kelimesini benzer  konunun ve cihazların tartışıldığı  diğer başlıklardan biliyorum bu yüzden bahsettim. Senin cihaz reaktif gücü değilde aktif gücü azaltıyorsa "aliyyül ala" demektir

Vaktiyle biz de yeni mezun iken fare kovucu satıyorduk. Kendimiz bile inanmadığımız cihazı peynir ekmek gibi sattık.  Onay da alınmış. onay belgesinde  "ultrasonik dalga yayıyor"  diye ibare vardı. ama fare kovarmı orasını hiç bir zaman anlayamadık. fare yoktu. deneyemedik . Bir çok ünlü restoran bu cihazlardan aldı.  ama hiç şikayet duymadık.  Çıplak gösteren(!) gözlük gibi olmuş. kimse hakkını aramamıştır belki

"aman ha kapıları açık bırakın, ki fare , böcek varsa dışarı kaçabilsin  :) "

sen gene de foto vs çek gönder. bir de neyi nasıl tasaruf etiğini bildirisen iyice ikna olmuş olacaz. sana bedeva reklam yaparız. tanıdıklarımıza tavsiye ederiz  :)

Argenin neresinde çalıştınız bilemiyorum . Neden teknik  izahat yapılamıyor ?  

Laf yarışına girmeden, şu yöntemle tasarruf ediyor diyeceksiniz hepsi bu. kulandığın kaliteli mazlemeyi anlatmanıza gerek yok.  İstersen içine altın kaplama malzeme koy. bundan bize ne. işlev sıfır ise neye yarar. arge departmanında 20 sene çalısan bunun anlamı nedir.  nerede ne kadar çalıştığın değil ne yaptığın önemlidir.

cuneytsezmis1

videoyu izledim de lambalar o kadar akım çekerken buzdolabı nasıl daha az akım çekiyor anlamadım.bir de cihazı devreye aldım diyor akım nasılda düştü diyor,buzdolabı da çalışıyormuş ama kapağını açıpta göstermiyor.motorunun sesinide dinletseydi daha inandırıcı olurdu.bakalım kablolar buz dolabına ve lambaya mı gidiyor yoksa başka yerlere mi?

Salih

Piyasada satılan tasarruf amaçlı bir devreyi incelemiştik. Prensip şöyle idi,
özellikle
* Buzdolabı gibi cihazlarda motor ilk kalkınma anında daha fazla akım çekmeye ihtiyaç duyuyor.
* Buzdolabına başlangıçta gerekli akımı çekebilmesi için uygulanan gerilim tam olarak veriliyor.
* Akım normal seviyesine inince, bir triyaklı devre yardımı ile gerilim belirli bir oranda düşürülüyor.
* Gerilim düşürüldüğü içinde şebekeden çekilen akım azalıyor.Neticede cihaz daha az elektrik tüketmiş oluyor.

Bu tasarruf yaptığı söylenen cihaz, içinde motor olan tüm cihazlarda  kullanılabiliyor. Herhalde.
Ben kendim kullanmış değilim.