4017 sayıcı hakkında

Başlatan floresan, 01 Aralık 2008, 00:03:55

floresan

[/url][/img]

arkadaşlar bu devrede ledler bildiğiniz gibi sırayla yanarak yürüyor. fakat ben istiyorum ki sönerek yürüsün. yani hepsi yanacak, 1 tanesi sönerek yürüyecek. yani lambaların yanma şeklini ters çevirecez.

her ledi transistörle sürersek hallederim ama fazla uğraşmadan bu entegrenin bacak bağlantılarını değiştirerek halledebilirmiyiz? yani entegrenin böyle ters çevirme gibi bir özelliği varmı?

OG

4017 nin çıkışı sink-source çalışabiliyorsa kolay.

Ledlerin hepsinin yönünü ters çevireceksin. Ledlerin ortak ucu artık anodları olmuş olacak. Bu ortak ucu da GND ye değilde +12V a vereceksin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

floresan

bilmiyorum hocam sink-source çalışıyormu. 4017 katalogunu ekledim:

4017 datasheet

OG

evet veriyor fakat her iki bağlantıda da ledler için gereken 20mA i süremiyor. Ledler çok az yanar.

ronaldo888

hocam entegrenin çıkışlara inverter bağlasak arkadaşın sorunu çözülür mü? bu 4017 çıkışlarda analog mu dijital mi işaret verir? eğer analogsa çıkışlar nasıl hesaplanıyor?

ilker_32

OG

Alıntı Yapentegrenin çıkışlara inverter bağlasak arkadaşın sorunu çözülür mü? bu 4017 çıkışlarda analog mu dijital mi işaret verir? eğer analogsa çıkışlar nasıl hesaplanıyor?
Inverter'un akım çıkış kapasitesine bağlı.

4017 analog değerlerde doğru çalışmaz, çalıştırmaya kalkarsanız lojik 4xxx serisinin genel özelliğinden dolayı belirsiz durumlar yaşarsınız.

ronaldo888

bu şekilde de çalışıyor.

roleci

Ne transistöre ne de invertere gerek yok.
Yukarıda belirtildiği gibi ;
Ortak Anotlu olarak , Katotları entegre çıkışlarına bağlayınız.
Önceden uygulama yapmıştım.