OPTOKUPLÖR İLE DİREK RÖLE SÜRMEK

Başlatan Murat Mert, 10 Eylül 2009, 11:31:54

Murat Mert

S.A.
Sn Arkadaşlar bir devrede gördüm micro kontroler ile optokuplör kullanarak röle sürmüşler. Röleyi destekleyecek kadar bildiğiniz optokuplör varmı. İnce röleler ile bende böyle bir uygulama yapmak istiyorum ama bilmediğim için güvenemedim. Opto nun üzerini kazımışlar ama hatalı değilisem 521 ni anlayabildim baş harfi P midir başka bir şeymidir bilemiyorum. Değrli bigilerinizi rica ediyorum. Kolay gelsin.
mert07

nurim

Alıntı yapılan: "mert07"S.A.
Sn Arkadaşlar bir devrede gördüm micro kontroler ile optokuplör kullanarak röle sürmüşler. Röleyi destekleyecek kadar bildiğiniz optokuplör varmı. İnce röleler ile bende böyle bir uygulama yapmak istiyorum ama bilmediğim için güvenemedim. Opto nun üzerini kazımışlar ama hatalı değilisem 521 ni anlayabildim baş harfi P midir başka bir şeymidir bilemiyorum. Değrli bigilerinizi rica ediyorum. Kolay gelsin.

Reed röle (DIP REED RELAY ) dediğimiz bu röle çeşitleri 10ma-25ma arası çalışabilirler...

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

z

Mos suren optolari dusuk akimli roleleri surmede kullanabilirsin.

Fakat bunun fazla espirisi ve ekonomisi olmaz. Sonucta roleyi beslemek icin mecburen DC kaynak kullanacaksin. Bu durumda herhangi bir opto cikisina sadece tek transistor koyup roleyi de bu tr ile harekete gecirmen yeterli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Murat Mert

Sn Nurim ilginiz için teşkkürler  :D  ama benim gördüğüm optokuplör pc 817 tipi gibi. Toplam 4 bacaklı.
mert07

Murat Mert

kart bu arkadaşlar. Bunu uygulayabilirmiyiz ? hangi optoyu kullanalım

mert07

Murat Mert

S.A.
Arkadaşlar PC 817 ile röleye direk olarak enerji verdim enerji vedim problemsizce çalışıyor. Röle normalde 12 mA çekiyor optonun üzerinden ise yaklaşık 15 mA çekiyor. PC 817 herhangibir ısınma yok sorun yok gibi. Kolay gelsin. pc 817 current 50 mA.
mert07

ipek

Murat Mert

Alıntı yapılan: "ipek"TLP521

Sn. ipek bunu mu kullanayım ?
mert07

F.T

selam.murat

tlp 521 de olur pc 817 de hangisi ucuzsa kullan..
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

drmp

uln 2804  favorim bunu kullanmaya ne dersin

nurim

Alıntı yapılan: "mert07"Sn Nurim ilginiz için teşkkürler  :D  ama benim gördüğüm optokuplör pc 817 tipi gibi. Toplam 4 bacaklı.

Aslında benim cevabım pek doğru olmamış.Sen optokuplör istemişsin, ben röle önermişim.Tam olarak okumadan cevaplamışım.Optokuplör ile sürülebilecek düşük akımlı röle hangisidir, şeklinde bir soruyu cevaplamaya çalıştım.Bu nedenlede düşük akımla çalışabilecek röle önerdim.İnsan ön fikirli olunca sonuç böyle oluyor.
Arkadaşların, önerileri sanırım sorununu çözecektir.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

epsis

Resim çok kötü çıkmış. Röleler solit state değil (di) mi ?

Murat Mert

S.A.
Sn. Ferit abi teşekkü ederim.  :D

Sn. drmp ilginize teşekürler normalde zaten uln serisini kullanıyorum buradaki maksat masraftan kaçmak değil dizayn kolaylığı adamlar kullanmış bizde kullanalım dimi. Teşekkür ederim  :D

Sn. epsis yok bunlar solidstate değil normal röleler. Markası NAIS  ;)
mert07

mezire

pc817 ile 5 v röle sürmeyi denedim çalışmadı.  

ledi sürdüm çalıştı. benmi yanlış yaptım acaba.   röle bildiğimiz 5v luk küçük röle .  

+5v u röleye direk veriyorum diğer bacağıda optonun 4. bacağına bağladım.
3.bacaktan şase veriyorum.  

4n32 ile yaptığım da normal çalışıyor

Murat Mert

Arkadaşlar aynen resimdeki gibi yaptım olay tamam.  ;)
mert07