normal led akim sinirlama(soru)

Başlatan teknikelektronikci, 21 Kasım 2009, 23:14:06

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

cetinkaya

cin malina benziyor ne isim var ne bisiy avrupayida feth etmis bunlar.

cetinkaya

bu arada hocam malzeme siparis vericeginizde www.reichelt.de cok ucuz parcalar var ve 2 günde elinizde oluyor almanya ici.Birde conrad.de buda avrupada isim sahibi bir sirket ama cok pahali ve siteleri biraz karmasik.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "rck8942"bu arada hocam malzeme siparis vericeginizde www.reichelt.de cok ucuz parcalar var ve 2 günde elinizde oluyor almanya ici.Birde conrad.de buda avrupada isim sahibi bir sirket ama cok pahali ve siteleri biraz karmasik.

merhaba hocam

hocam conrad evimin dibinde 2 dk lik yol ama acayip kazik almanyadan alisveris yapmak zor sanirim fernel en iyisi. hocam bana bu malzeme sanki sirf bir direnc mis gibi geldi ama imkani yok olamaz böyle bir entegre olmasi gerekior cünkü haliyle normal led ler de belliir süre sonra az da olsa isiniyor ve karaktersitligi bozuluyor dolayisi ile böyle bir sey güzel olur. 5 frank verip aslinda alayim diyorum ama entegre ismi üzerinde yazmiyor :)

bu arada ilginize tesekürler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

cetinkaya

hocam demenize gerek yok hocam kardesiniz sayilirim belkide:) farnellden hic alisveris yapmadim hep reichelt dan yapiyorum ordada baktim sabit akim vericiler(konstantstromquellen:)) 3 euroda basliyor.1 isvicre franki kac euro ?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "rck8942"hocam demenize gerek yok hocam kardesiniz sayilirim belkide:) farnellden hic alisveris yapmadim hep reichelt dan yapiyorum ordada baktim sabit akim vericiler(konstantstromquellen:)) 3 euroda basliyor.1 isvicre franki kac euro ?

hocam :) hocam demem karsimdakinin yasina bakmaz bilgi alis verisi yaptigim her bilgili veya bilgisinizde olsa meslektasim arkadasima derim :) ki ben 21 yasindayim belkide siz benim abim olabilirsiniz

1 euro 1.5 frank civari ama bu entegreyi kendimiz bilmeiz gerekirki ucuza alip kendimiz yapalim hocam acik olmak gerekirse isvicrede online satis yapabilcegim led isine girmeye calisiorum Türkiyede bazi prosedürler icin o isi yapamadim ama burda daha rahat ve neyin ne oldgu belli o yüzden su an bu entegreye acayip merak ettim :) saygilarimla

cetinkaya

ins. hayirlisi ayni yastayiz :) yoksa yeni damat olarakmi geldin avrupaya yoksa okumayami :)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "rck8942"ins. hayirlisi ayni yastayiz :) yoksa yeni damat olarakmi geldin avrupaya yoksa okumayami :)

yok hocam ya üniversite bitti (izmir ege üniv) zaten isvicrede dogdum ailem burdaydi bende geri döndüm :) yasit olmamiza sevindim sizin okuma mi ? yoksa aynen bnm gibimi :D

teknikelektronikci

cetinkaya

bendede ayni sekilde 99 da geldim dogum yeri konya baba burdaydi buraya geldik hayirlisi lm 317 di oldugu nerde yaziyor ?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "rck8942"bendede ayni sekilde 99 da geldim dogum yeri konya baba burdaydi buraya geldik hayirlisi lm 317 di oldugu nerde yaziyor ?

hayirlisi hocam su an ne is yapyiorsun ?

lm317 linkteki resimde yaziyor bugün ayni pcb den bi tane cizcem ve Türkiyede bi 100  adet her birinden bastirtcam 20 40 ve 60 lik cünkü hocam normal led deyip gecmemek gerek mantar led kullandim 4 tane seri bagladim direk 12 voltu verdim ki 12 den fazla vermem gerek (3.2 V tanesi) 11.6 voltda bile isinma oluyor bu durumda lm317 li bi sabit akim  devresi bence koymak gerek oraya. ki led ömrü uzun olsun

cetinkaya

hocam su an ben  Ford fabrikasinda meslek görmekteyim 2006 da basladim iste birinci ayin ortasinda biticek ins. ondan sonrada zaten banta vericekler 3 vardiye ondada elektronikci olarak değil siradan biri gibi sonralarida da iste fabrika icinde bosalan yerlere basvurmak gerekiyor. Hayirli  üniye de gitmem icin yine 2 sene okumam gerekicek.Bachelor ise normalde 4 yil 6 semester sürüyor aksam okuluna gidersem haftada 3 gün + cumartesi. Hayirlisi olsun niyetim varda ilk önce ford a sürekli bi alinmak.Pic dersen zaten hic göstermediler yeni yeni buralardan birseyler ögrenmeye calisiyorum.

aqustic

Teknik elektronikçi:
Bi kere bana göre ledleri baglama şeklın yanlış.Sen araya direnç falan koymadan ledleri o şekilde  baglarsan tabiki ısınıp bozulur.Zaten senın bagladıgın gibi baglansaydı led üreticileri hiç direnç mirenç kullanmaz direk led takarlardı.Dirençteki hafif ısınma ledin ısınmasını engeller.
Ben araba üzerinde 2003 yılından beri sorunsuz yanan devre biliyorum.Ama voltajı sabitliyorsun.
Bu devreyi satın almana gerek yokki.Direnç kullanıp 7812 ile regule ettinmi en az 1,5 yıl sorunsuz çalışacaktır.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "aqustic"Teknik elektronikçi:
Bi kere bana göre ledleri baglama şeklın yanlış.Sen araya direnç falan koymadan ledleri o şekilde  baglarsan tabiki ısınıp bozulur.Zaten senın bagladıgın gibi baglansaydı led üreticileri hiç direnç mirenç kullanmaz direk led takarlardı.Dirençteki hafif ısınma ledin ısınmasını engeller.
Ben araba üzerinde 2003 yılından beri sorunsuz yanan devre biliyorum.Ama voltajı sabitliyorsun.
Bu devreyi satın almana gerek yokki.Direnç kullanıp 7812 ile regule ettinmi en az 1,5 yıl sorunsuz çalışacaktır.

merhaba selam

hocam hakli ollabilirsin fakat benim ledin zaten ileri yön akimi 3.2-3.4 volt arasi ben buna 2.9 volt veriyorum bu durumda zaten direnc koysamda direnc üzerindeki voltaj 0 olcak ve anlami kalmayacak hi eger dersen voltaj artip azalir sa diye o zaman tamam ama zaten ben 4 seri baglyiorum 3 volt da ileri yön gerilimi desek 12 volt eder yani tam gelir.bence sizin dediigniz gibi olsa o zaman power led dede sirf direnc atalim olsun bitsin hi diyeceksinizki normal led power kadar isinmiyor ama az da olsa o isi karaktersitligi degistirebiliyor diye düsünüyorum ama belki dediign gibi cok krtik degerde bir direnc koymak faydali olabilir(50-150 ohm gibi) ki sunuda belirteyim ledlerin voltaji normalde 13.2 olmasi gerekiyor ben 12 Vol ile 13Volt arasindaki isik farkini bariz hissediyorum (13 volt verdigimde) bu konuda benim düsüncem budur eger yanilyiorsam lütfen biri düzeltsin

floresan

hocam bence led sürerken sabit voltaj yerine sabit akım vermek daha mantıklı. normal ledler ortalama 20 mA akımla çalışır ancak çalışma voltajları değişebiliyor. mesela bir led 3.4 voltta 20mA çekerken başka bir led 3.4 voltta 60 mA akım çekebiliyor. ledlerden geçen akımı ölç, voltajı ona göre ayarla derim ben.

birde eşik değerinden sonra küçük voltaj değişimlerinde bile ledin üzerindeki akım aniden artıyor. 0,5 voltta bile 50-60 mA birden artıyor. onun için akım sınırlayıcı olarak direnç veya akım sınırlayıcı devre kullanılmasında fayda var.