Yeni MPLAB X IDE v1.10 (NETBEANS Tabanlı)

Başlatan muuzoo, 06 Kasım 2010, 15:50:41

justice_for_all

bu mplabx de debugger yapamiyorum yani pickit3 u tanitamadim acaba bu isi basaran varmi...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

sigmoid

Java üzerindemi çalışıyor. Nedense javaya bir türlü ısınamadım. Java üzerinde çalışan programları bilgisayarıma kurmuyorum.

Eski MPLABtan baştan beri memnunum. Hitech derleyicisinide hep MPLAB ile beraber kullanmışımdır. Hatta bir dönem CCS derleyicisinide MPLAB ile beraber kullandım. MPLABın debug fonksiyonları bir şekilde beni kendisine bağladı.

@FxDev
Güzel bir inceleme olmuş. Eline sağlık.

NaMcHo

Beta 4 ve Beta 3 lede aynı hatayı alıyorum pic18f4520 ile calısırken
error: can't open proc file C:\Program Files (x86)\HI-TECH Software\PICC-18\PRO\9.64\dat\proc\pic18f4520.proc
Biraz uğraştım ama düzeltemedim bir türlü.

mustafa_cmbz

bende halen delay.c dosyası ile uğraşıyorum :) biz alışmışız protona isis gibi paket program next next :) bu baya bi karışık geldi bana dosyaları seç kurcala karıştır vs vs vs

NaMcHo

18f ile deneme yapmayı deneyip :) "can't open proc file" hatasını almayan , varmı?

justice_for_all

ben denedim arkadasim hata vermiyor bende hem 18 serisi hem dsPIC serisi hemde PIC32 serisi denedim hepsini derledi sorunsuz...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

NaMcHo

:: error: can't open proc file C:\Program Files (x86)\HI-TECH Software\PICC-18\PRO\9.64\dat\proc\pic18f4420.proc
Bu hatayı alıp duruyorum neden olabilir?Mplabx'i ve tüm hi-tech leri kaldırıp bidaha yukledim sorun duzelmedi.

Justice_for_all "ini" dosyası dısında baska herhangi bir yerde değişiklik yaptınız mı?

justice_for_all

Hi-Tech kullanmiyorum oyuzden o hatayi almiyor olabilirim.

ben C18 kullaniyorum cogunlukla...

prog file acamiyor diyor..bende hi-tech kurulu olmadigi icin bakamiyorum o klasore...

muuzoo

Beta 4.1 Yayınlandı. C18 derleyicisi için  makrolar eklenmiş.  Gördüğüm kadarıyla dosya boyutu 13MB kadar büyümüş.

http://www.microchip.com/forums/tm.aspx?tree=true&m=540354

İndirme adresi: http://ww1.microchip.com/downloads/mplab/X_Beta/installer.html
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

electronblue

O "xx...proc" hatasını ben de alıyorum üstelik 16F ler için bile.

strom

Arkadaşlar peki bu ide ile ASM ve C dosyalarını birlikte nasıl derleyecez?C18 kullanıyorum.Aynı işlemi Mplab ide ile rahatlıkla yapabiliyorum.Bir tane .asm uzantılı bir dosya açıyorum, bir tanede .c uzantılı dosya açıyorum.Hiçbir değişiklik yapmadan ikisinide derliyor.
Ancak Mplab X kullandığımda .asm uzantılı dosyayı tanımıyor bile.(C18 Derleyicisini seçtiğimde).Derlemeye çalıştığımda hata alıyorum.Sizce bu işlem nasıl yapılabilir?

aykut54

[IMG]http://img368.yukle.tc/images/765adsiz.JPG[/img]

@muzoo hocamızın verdiği mplabx  ve pic24...pic32 yükledim yukardaki resimdeki görünütüyü aldım.Mplabx proje oluşturma videosunu izlediğimde derleyici kısmının göründüğünü gördüm.....Aynı işlemler yapıldığı halde yukardaki resimdeki derleyici seçilmedi.

Böyle bir hadise ile karşılaşan varmıdır?

sigmoid

Tam sürümünün ne zaman çıkması planlanıyor. Beni windowsa bağlayan birtek MPLAB var. MPLAB dışında pickit2 ile debug yapabileceğim  bir ide yok.

İlerde komple linuxsa geçebilirim. Birde bu konu için pek yeri değil ama merak ediyorum linuxta bankacılık işlemlerini sorunsuz yapabiliyormuyuz?

muuzoo

@aykut54 acaba kurulum yerlerini değiştirmiş olabilirmisiniz?. Ön tanımlı kurulumda doğrudan tanıması gerekiyor. Eğer kendisi otomatik görmediyse elle de tanıtabiliyorsunuz.
Şu sayfaya bakabilirsiniz : http://microchip.wikidot.com/mplab:how-to-install-and-configure-a-c-compiler-in-mplab

@abdullaho
Ben 3 yıldan fazladır linux (Ubuntu) kullanırım bir sorun yok. Bankacılık sayfaları sorunsuz çalışıyor. Bir tek karşılaştığım sorunlar devletin bazı sayfalarını özellikle ie için yapmışlar (tcdd gibi) onu da firefox üzerinden bir iki numara ile hallediyoruz. Ben de mecburen pic için windows kullanıyorum (sanal makinada).Diğer programlama işlemlerimde (fpga,c++) sıkıntı yok. Ocak 2011 gibi tam sürümün çıkması bekleniyor.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

aykut54

mplabX ide bazı sorunlar vardı. Bu sorunlar acaba aşıldımı

Şimdilik MPLAB 8.30 24f serisine kadar sorunsuz çalışıyorum.MplabX görsellik açısından daha iyi görünüyor.