USB-RS485 Çevirici (FT232BL/BM)

Başlatan RcALTIN, 13 Kasım 2010, 07:58:46

satilla

hocam ares çizmini bir yere upload edebilirmisniz biraz revize edip devreyi yapacağım

subram

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 23 Ağustos 2011, 10:52:11
hocam ares çizmini bir yere upload edebilirmisniz biraz revize edip devreyi yapacağım

ares çizimini çok güzel olur aslında...
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

airforce

Evet mümkünse Ares dosyasını paylaşabilir misiniz?

(Kayıt ederken Ares 7.0 a göre kayıt derseniz tüm proteus versiyonlarında açılır.)

subram

talep çok ama destek yok. Recep hocam en azından bir açıklama yazsanda konu kapansa
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

RcALTIN

arkadaşlar revize etmek isteyenler bir zahmet yeniden çizsinler, neden sürekli el kadar devrenin ares çizimini istiyorsunuz anlayabilmiş değilim! uğraştırası birşey olsa anlayacağım...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

satilla

Alıntı yapılan: RcALTIN - 24 Ağustos 2011, 08:12:03
arkadaşlar revize etmek isteyenler bir zahmet yeniden çizsinler, neden sürekli el kadar devrenin ares çizimini istiyorsunuz anlayabilmiş değilim! uğraştırası birşey olsa anlayacağım...

kendi açımdan cevap vereyim size
ft232'nin çizdiğim çizim programında kütüphanesi yok, benim ona kütüphane çizmem ve kontrolünü yapmam yarım saatimi devrenin pcbsini çizip kontrolünü yapmam 1 saatimi alcaktır
yinede bir sorun çıksa defalarca kontrol etmem gerekecek
çalışan bir sistemi alıp kopyalamak daha garanti geliyor, bunda büyütülecek birşey göremedim altı üstü upload edecektiniz
tırnağı olan kendi başını kaşır misali
ben çizmeye başlıyorum arkadaşlar :)

RcALTIN

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 24 Ağustos 2011, 08:36:04

ft232'nin çizdiğim çizim programında kütüphanesi yok, benim ona kütüphane çizmem ve kontrolünü yapmam yarım saatimi devrenin pcbsini çizip kontrolünü yapmam 1 saatimi alcaktır

bir buçuk saatten kurtarayım sizi o zaman, benim kütüphanem içinde kendi çizimim lqfp32 mevcut. olayı büyüten ben değil, ısrarcı tutumunuzla sizlersiniz, zira kodlama, tasarım v.s üzerine open source'a pek de açık biri sayılmam :/

subram

kütüphane dosyası için teşekkür ederim..

satilla

Alıntı yapılan: RcALTIN - 24 Ağustos 2011, 09:06:28
Alıntı yapılan: sinansinan09 - 24 Ağustos 2011, 08:36:04

bir buçuk saatten kurtarayım sizi o zaman, benim kütüphanem içinde kendi çizimim lqfp32 mevcut. olayı büyüten ben değil, ısrarcı tutumunuzla sizlersiniz, zira kodlama, tasarım v.s üzerine open source'a pek de açık biri sayılmam :/

hocam yardımınız için teşkkür ederim ben uğraşmıyayım diye ft232rl ile çizdim onu bastım az önce
birazdanda sizin çizimi revize edip elimde kalan ft232bm'yi kullanacagım
teşekkür ederim

Kabil ATICI

FT232BL ile yapılmış bir örnek. Blog içinde bu devrenin kullanıldığı proje örnekleri de yer almaktadır
http://elektronikvelemciler.blogspot.com/2009/12/ft232bl-usb-seri-donusturucu.html
ambar7

RcALTIN

ilk mesaj düzenlenip, rev1.2 eklendi.

rs485 çıkışı için gnd ekledim, usb soketinin şase pinlerini lehimleyebilmek için padlerini genişlettim, yerleşimi rahatlatmak adına mümkün olduğunca dirençlerin yer ve boyutlarıyla oynadım...

umarım değişiklikler sırasında gözden kaçan bir bağlantı eksikliğim yoktur...

My75

Üstadım neden FT232RL kullanmıyorsun bu iş için,kristal derdin olmaz..

İsteyen olursa pazartesi upload ederim,şimdi çıkıyorum herkese iyi yıllar..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

RcALTIN

Alıntı yapılan: My75 - 31 Aralık 2011, 15:28:02
Üstadım neden FT232RL kullanmıyorsun bu iş için,kristal derdin olmaz..

yanlış hatırlamıyorsam bu devreye ihtiyacım olduğu sıralar bm/bl versiyonları daha bulunabilirlerdi veya fiyatları daha uygundu, o yüzden onlara göre çizmiştim. şuan bu devreye ihtiyacım yok ama bilinen yerleşim sorunları olduğu ve bunların düzenlenmesi gerektiğini için bir düzenleme yaptım...

My75

Sakın yanlış anlama daha az yer kaplaması için dedim,ben bunu 2 sene önce çizmiştim hatta daha önce forumda arkadaşlar sormuştu ama bir fırsatını bulup yükleyemedim ve unuttum gitti.Şimdi senin mesajını okuyunca aklıma geldide o arkadaşlar kusura kalmasın.Tekrar iyi akşamlar..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

RcALTIN

Alıntı yapılan: My75 - 31 Aralık 2011, 15:41:21
Sakın yanlış anlama daha az yer kaplaması için dedim,ben bunu 2 sene önce çizmiştim hatta daha önce forumda arkadaşlar sormuştu ama bir fırsatını bulup yükleyemedim ve unuttum gitti.Şimdi senin mesajını okuyunca aklıma geldide o arkadaşlar kusura kalmasın.Tekrar iyi akşamlar..

evet gerçekten rl versiyonu çok daha az elemana ihtiyaç duyuyormuş, bende öneririm; elinde hazır bl-bm bulunan, yada hemen ihtiyacı olup da rl bulamayanlara seçenek olur bu çizimde işte... iyi akşamlar.