pic ile lcd bağlantı sorunu???

Başlatan erdogan2734, 18 Kasım 2010, 03:03:14

erdogan2734

Arkadaşlar pic 16f877a ile lcdde herhangi bir şey yazmak istiyorum.. kullandığım lcd de bağlantılar yazıyor... bir diğer lcde yyazmıyor ancak ben datasheetini buldum ve bağlantı yaptım... ancak ne yazıkkı lcdde üst satırda ıcı dolu kareler oluşuyor.. bir kere ne yaptımı bilmiyorum ama lcd calıstı yazdıgım sey lcdede gozuktu ancak daha sonra tekrar baglantı yaptıgımda calısmadı.. bana bu konuda yardım edersenız sewınırım...
kullandıgım baglantılar  (program dahılınde rw ucu toprak,e ucu rb0,rs ucu rb1 e baglı  program dahılınde rb4 ten baslayıp 4 bıtlık d4d5d6d7 kullanıp bunları yerlerıne takıyorum. vcc ye 5 volt vo ya 10k pot ıle 5 volt baglıyorum vss yıne toprak ta arka ısıgı da bır dırencle baglıyorum.
osılator olrak 4mghz krıstal 22 pf kondansator kullanıyorum.. arkadaslar anlıycanız baglantıda bı sorunum yk.. pıc cıkıslarını dırencle lede werıyorum ledlerde ısıs de oldugu gıbı vıkıs alıyorum.. yanı dewre ısıs de calısıyorken gercekte bord uzerınde ıse calısmayıp ust satırda kutucukjlar cıkıyor.. bubun la ılgılı  yardımlarınız beklıyorum lutfen....
Bildiğim tek şey henüz hiç bir şey bilmediğim...

OG

-Programda XT modu seç, programlayıcın bazen XT yi manuel seçim yapmanı gerektirebilir, bunu da kontrol et.

-Programda osc değerini 4MHZ olarak ata.

-Program başlangıcına 200ms gibi bekleme süresi (LCD init süresi) koy

-Ve belki 22pf kondansatörlerini biraz büyüt.

Ve biraz da yazım imlana dikkat et, yazdıklarını anlamak zor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Maxim

birde her ne olursa olsun tam şemayı buraya koy, lcd ye bağladığın 10k trimpot dahil çizimde olsun

erdogan2734

arkadaşlar kullandığım program pic basic oldugu için zaten xt otomatikj olarak seçiyor.. değişiklik yapamıyorum.. yazdıgım program asagıda ve bi kac tane resım koyuyorum sımdı..

program birrr(sadece adım ve soyadım yazmasını ıstedgıım program)

DEFINE LCD_DREG PORTB 'LCD DATA BACAKLARI PORTB'YE BAGLI
DEFINE LCD_DBIT 4 'LCD DATA BITLERI HANGİ BITTEN BASLIYOR
DEFINE LCD_EREG PORTB 'LCD ENABLE BACAGI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_EBIT 3 'LCD ENABLE BITI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_RWREG PORTB 'LCD RW BACAGI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_RWBIT 2 'LCD RW BACAGI HANGI BITE BAGLI
DEFINE LCD_RSREG PORTB 'LCD RS BACAGI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_RSBIT 1 'LCD RS BACAGI HANGI BITE BAGLI
DEFINE LCD_BITS 4 'LCD 4 BIT BAGLI
DEFINE LCD_LINES 2 'LCD KAC SIRADAN OLUSUYOR

TRISB=0

low PORTB.2 'RW BACAGI EKRANA YAZMAYA IMKAN VERMEK ICIN LOW YAPILDI

PAUSE 200 '200 ms BEKLEME YAP

LCDOUT $FE,1,"    erdogan" 'ILK SATIRA YAZ
LCDOUT $FE,$C2,"   hallac" 'IKINCI SATIRA YAZ

END

2. cı program ise adım ve soyadım kayan yazı halınde olacak o program uzun dıye yazmıyoru msadece bacak baglantılarını anlatayım...
rw yı topraga baglayıp programda belırtm edım.. e bıtını b0 dan aldım rs bıtını b1 den aldım ve b4 den ıtıbaren data bitlerini bagladım....
bu programda isis te calısıyor ancak board üzerınde calısmıyor... ıkı tane krıstal degıstım bugun yıne gıdıp krıstal aldım ama degısıklık olmadı.. 22 pf kondansatorlerı nasıl buyutecegımı anlamadım? bu konuda cıklama olursa sewınırım... kondansatorlerıde yenısıyle degıstım ama nafıle sonuc alamadım...
devreyı cıkısları 22o ohm dırencle ledlere baglıyorum ısıste elde ettıgım o yanan sonen ısıkların aynısı cıkıyor ama ne yazıkkı lcd calısmıyor....

erdogan2734

BU arada arkadaslar resım eklemeyı beceremedım bu konudada yardım edersenız sewınırım.. resım ekle dıyorum ımg dıye bısey cıkıyor daha sonra ne yapacagım anlmadım... :(

yucelcem

bir yere upload et sonra direk resim linkini img arasına koy kolay gelsin

Maxim

erdogan2734

arkadaslar burada sadece adımın yazdıgı programı kullandım ısısde problemsız calısıyor aynı dewreyı board uzerıne kurdum ancak calısmıyor sımdı
lcd baglatılarınıda yukluyorum...

yucelcem

bence sök ve yeniden dikkatlice bağla herşeyi

erdogan2734

Alıntı yapılan: yucelcem - 18 Kasım 2010, 20:25:57
bence sök ve yeniden dikkatlice bağla herşeyi
yucel ustam ınan  en az on defa ve ayrı saatlerde soktum ve yenıden kurdum ama hala calısmıyor sımdı kurdugum dewrenın resmını yuklıycem...

erdogan2734

regülator yardımıyla 12 volt 500ma lik kaynaktan 5volt elde ediyorum alt kısım 5 volta baglı.. ordan 4.7 k dırenc ıle pıcı belıyorum bu yapmıs oldugum devrede kayan yazı seklınde ad soyad cıkması lazım ancak olusmuyor.. vc0 ucunu 10k pot ıle bagaladım pot baglamadıgım takdırde ustte olusan kareler olusmuyor.. sırasıyla +  -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 11  12 13 14 bacakları yukardakı baglantı seklınde baglıyorum data  sheette gosterdıgı uzere 15 16. bacaklar arka aydınlatma onları lcd uzerınde + - dıye gostermısler... yorumlarınızı ve yardımlarınızı beklıyorumm..

yucelcem

lcd'nin data yolunun uzun olmasıyla alakalı birşeyler söyleyenleri duymuştum, ama bu şekilde dah önce çalıştıysa bilmiyorum, pic bozuk olabilir mi?

erdogan2734

Alıntı yapılan: yucelcem - 18 Kasım 2010, 21:07:04
lcd'nin data yolunun uzun olmasıyla alakalı birşeyler söyleyenleri duymuştum, ama bu şekilde dah önce çalıştıysa bilmiyorum, pic bozuk olabilir mi?
3 tane pic var sureklı degıstırıyorum  ama malesef.. calısmıyor..
ayrıca  dedıgım gıbı kısa bı sure calıstı ama daha sonra bu ekran cıktı hep.pot kullanmadan 1k taksam buda cıkmıyor...

justice_for_all

arkadasim o karelerin cikma nedeni kontrast cok yuksek ondan oluyo yani potun degeri ne acaba lcdye takilan...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

erdogan2734

Alıntı yapılan: justice_for_all - 18 Kasım 2010, 22:56:19
arkadasim o karelerin cikma nedeni kontrast cok yuksek ondan oluyo yani potun degeri ne acaba lcdye takilan...
potun degerı on k bır k ıle de calıstırdım yıne aynı sey oldu..???