arkadaslar dc de calısan bır devre ac de calısır mı calısmazmı

Başlatan zamzam23, 03 Şubat 2011, 09:18:56

zamzam23

bunu nasıl dusunmelıyım?ac gerilimi kac dc gerilime denk gelir boyle dusunebılır mıyız

mesela 220Vac=220Vdc?
            220Vac=110Vdc?
            220Vac=220*square(kök(2))dc?

t2

dc de calısan bazı devre ac de  çalışır. bazısı çalışmaz. mesela lamba çalışır pilli radyo  çalışmaz.

devrenin ne olduğu önemlidir.

zamzam23

opto sürerken dc kullanıyoruz.bu devrenin ac dede calısması lazım. calısıyor uygulamada. ama teorik olarak hesap yapabılmem ıcın yukarıdakı sorumun cevabını ogrenmem gerek.

t2

optonun ne olduğu önemlidir. bazı opto hem ac hem dc ile kullanılır. pc814

zamzam23

PC817 kullanıyorum
peki arada kac ohm direnc kullnmalıyım onu nasıl hesaplarım

mufitsozen

devrenin DCde ne yaptigi onemli. Ona gore AC parametreleri dusunulmeli.

Normal olarak optocouplerlar  icin tasarim icin kullanilan parametreler sunlardir:

• current transfer ratio
  • forward current (typical/maximum)
  • reverse voltage (max)
  • collector current (typical/maximum)
  • Collector-Emitter Voltage (typical/maximum)
  • Max Power Dissipation (colector power/total power

Senin DCdeki uygulama/tasarim parameterlerini, AC icin degistirmen gerekecek, bu arada AC olacagi icin, oncelikle reverse-voltage ve maximum forward current en once dusunulmesi gerekenler.

Eger optocoupler ile yaptigin devre on/off degilde active bolgede ise , power dissipation filanda dusunulmesi lazim.

DC devreni (en azindan opto coupler kismini) foruma koyabilirsen, diger hesaplar konusunda biraz daha ayrintili dusunulebilir.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

t2

kullandığın dc 10 volt ise,(50 milyonda bir ihtimal) pc817, bu dc'de normal çalışıyorsa 

yerine ac 14Vrms'de pc814 kullan direnci aynı kullan. bu tip basit optolar sadece on off olarak kullanılır.

mufitsozen

Alıntı yapılan: t2 - 03 Şubat 2011, 14:29:54
kullandığın dc 10 volt ise,(50 milyonda bir ihtimal) pc817, bu dc'de normal çalışıyorsa 

yerine ac 14Vrms'de pc814 kullan direnci aynı kullan. bu tip basit optolar sadece on off olarak kullanılır.

Afiiniza siginarak, bir kucuk yanlis var gibi.

10 ile 14 yer degistirmesi lazim değilmi? 10v AC ~ 14vDC yapmazmi? hem dogrudan ACde besleyemeyiz, cunk 0-10v dc on/off kullanilabilir ama, 0-14vAC eger kopru ile dogrultulup, Capacitor ile duzlestirilmezse, cikista 100hz, yarim dalga ile on/off/on/off olur.

O yuzden DCdeki devre semasi ve AC nasil kullanilmak istendigi (kucuk bir devre ile) cok aciklayici olurdu. hem direnc hesaplarini yapabilir, hemde eksik devre elemanlari (ters diyotlar, dogrultucular, kapasitorler filan) gerekiyormu bakardik.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

t2

ben akımı ve direnci hesaplamak üzere geriliminin rms değeri dikkate aldım da ondan öyle dedim.   opto ledine bağlanacak seri direnç şu şekilde hesaplanır.

R = (Vbesleme - Vled) /0.003

burada Vled 1 volt alınabilir.
0.003 değeri 3mA demektir. yani ledden 3mA geçse yeterli varsayılmıştır. halbuki 1 mA de olur. optonun grafiğine bakılmalı

AC gerilimi komple var yok diye nitelendirecekseniz doğrudan pc814 dirneç ile kullanılır. yani elektirkler gitti manasında alguılama yapılır. 50hz ayrıca  değerlendirmezssiniz.

zamzam23

şöyle yaptım:
pc817 kullandım. arada da 220K 1/4w direnç

24Vdc de çalısıyor 250V ac de de çalısıyor.ama hesap yapmadan deneme yanılmayla buldum. bana hem hem dc de hem ac de 24V-250V arası calısabılecek bı devre gerek. suan ıcın buldum gibi. ama sorun cıkarırmı bılmıyorum. bu arada multimetreyi bağladıgım zaman bu devre calısıyor gozukuyor.ama sonucta optonun ucu işlemciye girecek. acaba diyorum ac ile beslediğim zaman opto bi açılıyor bi kapanıyor da multimetreyle ben mı gormuyorum.bunun ıcın ucuna bide 1uF kapasite attım. devre suan calısıyor gibi. önerileriniz nedir

t2

250v AC ile çalışırken optonun ledi bozulur. ters diyod bağlamak gerek.

zamzam23