2800 VOLT HV POWER SUPPLY

Başlatan TA7R, 09 Ağustos 2011, 06:24:40

OG

Direnç değerini yükseltip ısınmayı düşürebilirsin, tek farkeden kondansatörler daha geç deşarj olur. Ben olsam 1W'a kadar düşürürüm. Boşa çıkan enerjiye yazık.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

TA7R

Çok teşekkür ederim Og hocam , test edip sonucuna bakmak yerine sormamın  nedeni mahrumiyet bölgesindeyiz. Memlekette (Trabzon)watajlı  direnç yok , sipariş verdim artık bir hafta on gün bekleyeceğim.

picmanya

Alıntı yapılan: askuzucu - 27 Eylül 2011, 08:38:43
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

güç kaynağındaki kondansatör bloğu.
o dirençler gerilim bölücü olarak her kondansatörün eşit gerilimle dolmasını garantiye almak için kullanılmış.

yarım H köprü devresindeki kondansatörler için böyle bir kullanım mümkünmüdür?

TA7R

Sayın Picmaya , alıntı yaptığınız devre ile ilgili Askuzucu nun tesbiti benim son bahsetteğim devre ile de örtüşüyor.
Ben deşarj direnci sanmıştım ancak yanıldığımı sayenizde farkettim , bunlar da gerilim bölücü dirençler ...

R101  ve R102

Kit bu :
Kathode yazılı çıkışında hem  - 540v var hem de + 135 v var :)

[IMG]http://img840.imageshack.us/img840/2930/g1111.jpg[/img]

TA7R

Nihayet Step-start devremi bitirdim ve ilk testi çıkışa bağladığım 220v lamba ile yaptım. +12 v  açınca lamba kısık yanıyor ,30 sn sonra dırençler devreden çıkıyor lamba parlak yanmaya başlıyor.Devrede bir adet 12v 10a role,2 adet 24v -(kontak220v,30amp) role ,bir adet 30sn delay, iki adet 100 ohm 50w direnç var. Ayrıca montajını yaptığım 2 adet kontrol kartı bu devreyi +12v vererek veya keserek kontrol edecek.Bunu 3300v civarında dc elde etmek için kullanacağım 8*280v  trafonun girişinde kullanacağım. Yardımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

[IMG]http://img707.imageshack.us/img707/8638/imgp1602v.jpg[/img]

TA7R

Alıntı yapılan: berke_42 - 26 Ağustos 2011, 14:25:53

10 adet 10m ohm  seri baglı  dirence  ( paralel 11.1m  ohm) direnç baglar ve 10m empedanslı d.m.m nin 1000v kademesinde (20kv  dc ) gerilim ölçebilirsin ;)
Konu epeyce eski ama , bir kenara attığım projemi tamamlamak için çalışıyorum.  berke_42 nin önerdiği devreyi yapmıştım . Bu devrede teorik olarak sorun yok  diğer ve özellikle de yabancı web sitelerinde de hesap formulleriyle uyuşuyor fakat ben bu gerilim bölücü ile sağlıklı ölçümler yapamıyorum mesela 400 v dc Vin ,çıkışta 40v civarı ölçmem gerekirken 20 volt ölçüyorum , dolayısıyla 3000 volt civarındaki HV supply ölçümüm de sağlıklı olmuyor . Muhakkak bir yerde hata mı yapıyorum yoksa bu gerilim bölücü  böyle midir . Yani dirençler yüksek değerli olduğu için nispeten düşük voltajlarda ciddi hata kabul edilebilir mi ?

askuzucu

Demek ki ölçü aletinin iç direnci data kağıdında belirtilen değerle uyuşmuyor. Değişik dc gerilimlerle ölçün, çıkan sonuçların tamamı ölçtüğünüz gerilimin 20 de biri ise sorun yoktur.(ölçü aletinin kademesini değiştirmeyin, kademeyi değiştirirseniz ölçü aletinin  iç direnci de değişecektir.)

asma

Merhaba
Voltaj ölçümündeki kaynak iç direnci ve ölçü aletinin giriş direnci varya, prob değilde sabit gerilim bölücü direnç kullanırsanız kaynak iç direnci önemsiz olur.
Ölçü aletinin giriş direnci ise doğru oranı bulmanız için gerekli. Yani 400V uyguladığınızda 40V ölçerseniz bu iş tamamdır. Oran 1/10 olacaksa 9M ohm ve 1M ohm seri bağlanıp 1M ohm üzerinden ölçüm yaptığınızda voltaj eksik çıkacaktır, 1M ohm a seri bağlıyacağınız dirençle (100K ~ 220K gibi) kalibrasyon yapacaksınız. Referansınız 400V uygularken 40V okumak olmalı.  ;)
Gerilim bölücü oranını doğru yakaladınızmı, 2800V ta 280V elde edrsiniz.

Kolay gelsin. 

TA7R

Yanıtlar için çok teşekkür ederim . Sorunum ölçümlerde bir standarta ulaşamamak , 400voltta  denkleme aykırı bir çıkış , 14 voltta daha değişik bir oran ortaya çıkıyor kafamı karıştıran bu , Ölçü aletim Uni-T iç direnci 10M olmalı . Piyasada satılan bir kaç çeşit hv problar var mesela Fluke ,talimatında yüksek güçte kullanmayın diyor benim güç kaynağım 3200 volt 1.5 amper civarında olmalı , bunda kullanılır mı kullanılmaz mı ? Tabi bağlantı uçlarını da uni-T ye göre tadil etmem gerekecek. Prob mantığı ile gerilim bölücü mantığı farklı mıdır ? Veya gerilim bölücü olmadıysa bir prob nasıl yapılabilir. Ölçü aletini yakmasın yeter elde tutup bir yere uzatacak değilim zaten masa üstünde krokodillerle tutturup testi öyle yapıyorum.

z

Devre semanin son halini cizsen daha iyi olur. Kondansatorlere paralel bagli direnclerin degeri ne?

Eger seri bagli her bir kondansatore paralel direnc varsa her bir kapasitor uclarindaki gerilimi ayri ayri olc ve nihayetinde hepsini topla.

Her bir olcumu hizlica yapar sonra beklersen en az hata ile deneyi gerceklestirirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

TA7R

z

Tamam iste, her bir kondansatorun uclarindaki gerilimi avometre ile tek tek olc ve topla hepsini.

Monitor pininden olcum yapacaksan bu voltmetre ic direnci probleminden kurtulmak icin soyle bir oneride bulunabilirim.

Yalniz bir yerlerden +12v bulman gerekecek.

Monitor konnektorunun  R18'e bagli pinine BC238 nin Base bacagini bagla. Emetorden Gnd'ye 10K bagla. Kollektore de 12v ver. (Yaklasik olarak 2800v icin 7.9v olcmen gerekir.)
Bu durumda emetordeki 10K uclarina voltmetreyi baglayabilirsin.

+12v bulmak sikinti olacaksa transistorlu devre yapmak yerine R18 uclarina full scalasi 1mA olan mili ampermetre baglayabilirsin.

+12v bulamazsan, mili ampermetre de bulamazsan bu durumda bir ucuncu yol daha onerebilirim.

Hesap islerini sana birakiyorum.

R18 i sokuyorsun.

BC307 nin emetorunden GND'ye Re diye bir direnc bagliyorsun.
Beyzden -12v a Rb diye bir direnc bagliyorsun.
Voltmetreyi emetor kollektor arasina bagliyorsun.

Re ve Rb hesaplanarak takilirsa -12v sabit oldugundan okunacak voltaji dogrudan 2800v ile orantili hale getirebilirsin.

Birazcik hesap isi var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

TA7R

@Z   Teşekkür ederim sonunda ebayden bir yüksek voltaj probu aldım ,sanırım bir haftaya kadar gelir.