2800 VOLT HV POWER SUPPLY

Başlatan TA7R, 09 Ağustos 2011, 06:24:40

Klein

Yazından şunu anlıyorum.
Gerilim bölücü için bir bölme direnci kullanmadın. Zaten ölçü aletinin iç direnci var diye bölücü olarak ölçü aletini kullandın ve sadece seri direnç girdin.
Eğer böyle yapyıysan:
Seri olarak 10M direnç bağlamışsın. Gerilimi 2 yebölmüşsün. Demekki ölçü aletinin direnci direnci 20M değil 10M.
1/10 için  90M olmalı.

TA7R

Yanlış anlamışım sanırım , siz Klein 9M dirence 1M seri bağla , Berke_42 ise 10M dirence 11.1 ohm (paralel) bağla demişti. Ben 10 adet 1M direnci seri bağladım. 9M dirence 1M seri bağlanınca devrenin toplam direnci 10M ediyor ,eğer kast edilen 9M ye 1M paralel bağlamak ise devrenin toplam direnci 1M den daha az , Gerilim bölücü derken kast edilen bu mu ?
yani 9M - 1M parlalel veya  10M - 11.1M paralel bağlamak

Klein

Gerilim bölücüyü hesap etmek için:
(Kaynak direncini ihmal edersek)

Önce Ölçü aleti direnci (R4) ile R3 direncinin toplam direncini hesapla. Buna Rt dedik.

Bölme oranın = 1+(R1/Rt)

Örnek:
Ölçü aleti direnci 10M
R3 = 10M
R1 = 20M
Rt= (R4*R3) / (R4+R3) = 5M

Bölme oranı = 1+(R1/Rt) = 1+(20/5) = 5

TA7R

Klein ,bir hayli zahmet verdim , çok çok teşekkür ederim. Sanırım şimdi anladım. Berke_42 de  1/20 gerilim bölücü tarif etmiş o zaman anlayamıştım.Şema ve formül çok işe yaradı .

OG

Bölücüyü kondansatör ile yaparsan iç direnç konusunda daha az sıkıntı yaşarsın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

TA7R

Klein'in verdiği şema ve izahtan sonra Berke_42 nin önerisi 1/20 gerilim bölücü yaptım.
220 V Ac (şebeke) ve 13.5 V Dc (güç kaynağı) de test ettim. Tam 1/20 bir dönüşüm olmadı gerçi epeyce yakın 20.66 gibi bir sonuç aldım dc de daha değişikti. Sanırım bu fark Voltaj kaynaklarının iç dirençlerinden ve kullandığım dirençlerin tölerans farklılıklarından kaynaklandı. Şimdi OG nin önerisini merak ediyorum ancak şema ve formul gerekli .

Klein

Alıntı yapılan: TA7R - 17 Eylül 2011, 19:19:16
Klein'in verdiği şema ve izahtan sonra Berke_42 nin önerisi 1/20 gerilim bölücü yaptım.
220 V Ac (şebeke) ve 13.5 V Dc (güç kaynağı) de test ettim. Tam 1/20 bir dönüşüm olmadı gerçi epeyce yakın 20.66 gibi bir sonuç aldım dc de daha değişikti. Sanırım bu fark Voltaj kaynaklarının iç dirençlerinden ve kullandığım dirençlerin tölerans farklılıklarından kaynaklandı. Şimdi OG nin önerisini merak ediyorum ancak şema ve formul gerekli .
OG'nin önerisi bu projede işini görmez. OG'nin önerisi AC gerilim için.

TA7R

8x280V trafonun primerine 220V u kademeli olarak vermem gerekiyor önce iki adet 100 ohm 50w direnç üzerinden 30 saniye sonra da direk 220v. Bu amaç için detay şemaları bulamadım, prensip şemalardan kendim bir şema çıkardım ancak sorun çıkarabilecek bir durum var gibi görünüyor. devrede kullanacağım 30 sec delay Omron H3Y-2 nin coili 24 vdc , kontağı da 24 Vdc yi anahtarlayacak ,hem coil hem kontak aynı kaynağa bağlanacak bir sorun olur mu ? İzole için diyot vs. kullanmam gerekir mi ?
[IMG]http://img687.imageshack.us/img687/5049/stepn.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Klein

Kontak ve bobinin aynı kaynağa bağlanması sorun olmaz. Bobine ters diyot koymayı unutma.

TA7R

Klein hoca çok teşekkür ederim. Rolelerim geldi Magnecraft 30amp dpdt bobin uçlarında polarite yazmıyor, datashettinde de polarite belirtilmiyor sadece bir "wring of diode (suffix options)" yazmış ve sizin belirttiğiniz ters diyotu (1n4007) uygulamış , bunu ben opsiyonel olarak düşünmüştüm belittiğiniz çok iyi oldu , diyotun katodu + polariteye gelecek şekilde bağlanmış bobin uçarına ... Tekrar çok teşekkürler, selamlar ...

OG

İş göreceğini sanıyorum. C değerine oranla gerilimler bölüşülür. C sebebi ile iç direnç değerinde ciddi iyileşme elde edilmiş olur.
R'ler Mega mega ohm yalnızca deşarj için.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Klein

Bu şekilde gerilim bölünebilir doğru!
Ama her kapasitörün üzerindeki gerilimin aynı olduğu kesinlikle garanti değil.  Kapasitörler aynı banttan , aynı serinin ürünü bile olsa , yine de garanti değil. Gerilim değerinin üç aşağı, beş yukarı fark etmediği durumda belki mümkün. ama konu ölçüm olunca! sanmam.

TA7R

[IMG]http://img713.imageshack.us/img713/7761/wring.jpg[/img]

Klein hoca, role data sheet de sağ üst köşede role bobinine led bağlanma şekli verilmiş. Böyle bağlarsak artık ters diyota gerek kalmaz mı? 24 V dc ye bağlayacağımız led için gerekli direnç değeri ne olur ?

z

Diyelimki süper doğrulukta eş kapasitelerle voltajı böldünüz.
Kapasitörlerden birisindeki voltajı son derece yüksek empedanslı bir voltmetre ile ölçmeye kalktınız.

Okuyacağınız voltaj kısa bir süre sonra 0 v olacaktır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Led ters diyotun işlevini görmez.  Hem yeteri kadar hızlı değil , hem üzerinden yüksek akım akamaz ,hem de ters bağlı değil.  Bir diyot bağlamaktan kaçınma. Önemli.   Led için seri bağlantıyı pek önermiyorum. Role fazla akım çekerse led bozulabilir. Led akımını sınırlarsın , role çekmez vs.. vs..
Led direnci için ben formülü vereyim , direncini sen hesapla.

R =  (V-Vled) / Iled

V : 24V
Vled : Ledin eşik gerilimi.  kırmızı için 1.5
Iled: Led üzerinden geçecek akım. Parlak olsun istiyorsan 20mA(0,02A) , çok parlak olması istersen 5mA (0,005A)yeter.