Android Kullanımı ve Programlama [ Genel Bilgiler ]

Başlatan t2, 23 Eylül 2011, 09:51:58

t2

2. el Motorola Xoom tablet pc aldım. 1-2 saat baktım. biraz garip geldi. Windowsa alışık olduğumdan kafama takılan başlıca konular var:

• Buna firewall gibi bir program kurmak istiyorum kurulur mu? Kaspersky gibi? Yoksa kendinden veya android sitelerinden kurulacak bir programı var mıdır?
  • Wİndows'ta virüs oluyor bunda da olmaz mı? Zaten buna program yazmak zor değilmiş. antivirüs kurulması gerekirse ne kurayım?
  • Açtığım program geri tuşuna basınca görüntüden kayboluyor. Programlarda kapat gibi bir düğme yok. nasıl kapatılır? Kapatılmayan programlar birikip şişme yapar mı?
  • Sim kart yuvasına kart taktım internete bağlandım. SD kart olarak da aynı yer görünyor. SD kart desteği şu an aktif değilmiş güncelleme sonrası aktif olacakmış. SD kart sim kart ile aynı yere mi takılır
  • USB kablosu ile bu tableti pcye bağlarsak bellek olarak görünür, içine dosyalarımızı atabilirmişiz. Bunun USB host olarak görünmesi mümkün müdür? Ben belleği buna takmak istesem nasıl olur. Dönüştürücü bir aparat ve program desteği ile bu mümkün mü?
  • Bu tabletin bilmediğim başka sıkıntısı var mıdır ileride pişman olacağım yer?
  • Acaba windows 7 li tablet alsam daha mı iyi olurdu?

erhanmete

Buna firewall gibi bir program kurmak istiyorum kurulur mu? Kaspersky gibi? Yoksa kendinden veya android sitelerinden kurulacak bir programı var mıdır?

markette firewall programları mevcut ben kullanmıyorum.

Wİndows'ta virüs oluyor bunda da olmaz mı? Zaten buna program yazmak zor değilmiş. antivirüs kurulması gerekirse ne kurayım?

şu an bilinen bir android virüsü yok fakat antivirüs yazılımları mevcut indirip kullanabilirsin.

Açtığım program geri tuşuna basınca görüntüden kayboluyor. Programlarda kapat gibi bir düğme yok. nasıl kapatılır? Kapatılmayan programlar birikip şişme yapar mı?

task manager programları var otomatik olarak veya sen istediğinde programları kapatabiliyor, ben titanyum task maneger kullanıyorum memnunum fakat okuduğuma göre 3 ve üzeri sürümlerde buna gerek yokmuş.
sistem gerekirse arka planda çalışanları kendisi kapatıyormuş. ben taskmaneger kullanmadığım zamanlarda herhangi bir sıkıntım olmamıştı.

Sim kart yuvasına kart taktım internete bağlandım. SD kart olarak da aynı yer görünyor. SD kart desteği şu an aktif değilmiş güncelleme sonrası aktif olacakmış. SD kart sim kart ile aynı yere mi takılır

sd kart sim kartın hemen üstünde kendi yeri var oraya takılıyor.sd kart desteği 3.1 ile kullanılır hale geldi. şuan türkiye için 3.1 güncellemesi mevcut.

USB kablosu ile bu tableti pcye bağlarsak bellek olarak görünür, içine dosyalarımızı atabilirmişiz. Bunun USB host olarak görünmesi mümkün müdür? Ben belleği buna takmak istesem nasıl olur. Dönüştürücü bir aparat ve program desteği ile bu mümkün mü?

3.1 ile usb host desteğide geliyor. OTG kablo ile flash bellekler, mause, klavye, oyun konsolu kumandaları v.s. çalışıyor.

Bu tabletin bilmediğim başka sıkıntısı var mıdır ileride pişman olacağım yer?

daha evvel yazmıştım bu benim üçüncü tabletim. yaklaşık 4 ay belkide biraz fazla bir zamandır kullanıyorum. hiç bir sıkıntısı yok.

Acaba windows 7 li tablet alsam daha mı iyi olurdu?

onu bilemiyorum ben tercih etmedim. ipad de sevmiyorum. fakat yararlı birkaç uygulama ile beraber artık laptop ve ajanda taşımayı bıraktım+ gazetede almıyorum :)

hem cihazın root lu olması hemde versiyonunun 3.2 olmasını istediğim için costum rom kullanıyorum. tavsiye ederim.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1254933

bu türk telekomunda dağıttığı 3g+wifi modeline uygun en iyi rom .

t2

Sağol. Güzel bilgiler vermişsin.  Hemen kurcalamaya başlayayım. Cem Yılmaz reklamını sevmemiştim ama şu an  daha iyisi çıkana kadar, en iyi tablet bu gibi duruyor.

erhanmete

ajanda için
https://market.android.com/details?id=com.evernote&feature=search_result

uygulama şifresi için tableti eline alan maillerimi okumasın diye (meraklısı çok oluyor yok diyemiyorum)
https://market.android.com/details?id=visidon.AppLock&feature=search_result

internetiniz türk telekomsa şiddetle tivibu uygulamasını da tavsiye ederim.

t2

Mevcut sıfır romu komple yedeklemek nasıl yapılır?
Önerdiğiniz romda türkçe desteği var mıdır?

erhanmete

http://motomodtr.forumcommunity.net/?t=46759405

burda detaylı bilgiler var bende motorola hakkında çoğu şeyi burdan ve XDA dan öğrendim.

şimdi baktım varmış. ama ben ingilizce kullanıyorum bazen uygulamalarda türkçe sıkıntı çıkarıyor.

since1990

arkadaşlar neden ipad değil de xoom? uygulamalarda ipadden daha mı iyi?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

t2

Ipadi kullanmadığım için bir şey diyemem. Fakat ilk çıktığında bir söylenti vardı. Aynı anda bazı işler yapılamıyormuş. mesela ebook okurken  ses çalamazmış.  Yazılım geliştirilebilme kabiliyeti yaygın olmadığından bana cazip gelmedi.  Kullananlar daha iyi bilir.

since1990

Öyle birşey yok arka planda ipod uygulamasını aç yaslan oku kitabını.
Evet eskiden arkaplanda ugulama yoktu ama şimdi var. home butttonda 2 defa basıp çekince simge durumundaki uygulamalar açılıyor. Ve istediğin kadar uygulama olsun altta sistem yavşlamıyor. şarjı biraz azalıyor deneyimlerime göre :D
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

t2

Ipad özelleştirilebilme kabiliyeti de sınırlı olsa gerek. Yani android gibi hop rom yükledim. hop USB host özelliği içeren yeni güncelleme yaptım. Yani donanımsal değiliklik gerekmeden sisteme yeni özellikler eklenebilmesi ayrı bir güzellik. IPAD de oluyor mu öyle şey. yoksa markette ne varsa onu mu satın alıp kuracaksın. Bedava ve korsan yazılım IPADe kurulmaz mı ?

Mesela xoom da sim kartı taksak internete bağlanıyor telefon olarak kullanılamıyormuş. fakat ileride yapılacak bir güncelleme ile bu özellik eklenebilirmiş.

since1990

Bu telefon muhabbeti ipad içinde geçmişti. Neyse beyler şu kadar söyliyim ipadi eline alan adam xoom falan unutur bence o dokunmatik ekran ve grafikler olayı bitiriyor.

t2

Ben şu an ipadi alsam sanırım onu da sevmem. BU tableti de meraktan aldım gerçek bir ihtiyaç yok gibi. Bir akradaşın dediği gibi dünyevi işler için. emaile bak haber oku vs.  Bir de asıl yapmak istediğim voip işleri için kullanacağım. Telefon yönlendirme  cevaplama programı gibi işler.

t2

Rom yüklemek için unlock yapmak lazımmış. USB kablo ile pcye bağladım. Tableti bellek olarak tanıdı  sorun yok. Fakat  PC den bu kablo vasıtasıyla rom yüklemek için , ClockWorkMod yüklemek için, xoom menuden  Geliştirme > USB debugging seçtim. Bunu yapınca PC bir türlü driver yükleyemedi. 32 bit Vista kullanıyorum.

MotoHelper_2.0.53_Driver_5.2.0 vs. envayi çeşit sürücü kurdum. Aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt bir türlü gitmedi. USB bellek bileşeni tamam  da öbürü bir türlü yüklenemedi.

Telekomdan sıfır olarak alınmış içinde 3.1 olan bu tableti nasıl unlock yapabilirim? Sadece SD kart üzerinden bunu yapabilmek mümkün mü? bir ara denemiştim. galiba root yetkimiz yokmuş. Root yetkisini açmak için de başka bir root yetkisi mi gerek? nasıl olacak?

z

Konuyla alakasi varmidir bilmiyorum fakat IPAD'e yeni isletim sistemi yuklerken hep hata mesaji aliyordum. Apple sitesinde soruna neden olacak bir suru madde siralamislar. Bunlari tek tek denedim. Olmadi. Bir madde de farkli bir PC deneyin diyordu. Desktop yerine laptoptan denedim ve oldu. Makinede kurulu bazi programlardan dolayi sorun cikiyor olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com