Bir tankın içindeki sıvı miktar ölçümü?

Başlatan Maxim, 13 Ekim 2011, 09:31:17

Maxim

tank deyince doğal olarak aklımıza 1 ton 5 ton bir kütle gelecektir
ama benim ölçmek istediğim 20-30 litrelik bir tank

acaba bu mümkün olabilirmi ?
dışardan tank içerisinde kalan sıvı miktarını ölçebilirmiyim ?

basınç yolu ile ? başka bir şekilde ?
içeriden müdahale olmayacak, tankın içine işlem yapılmayacak .

kiok1

Sayın maxim sıvı seviyesinin ölçümünde sizinde bildiğin üzere birkaç farklı yöntem var. Benim kendi çalışma deneyimim içerisinde gördüklerimi paylaşmak isterim.

En basit yöntem aşağıda resmi olan yöntem yani paralel şeffaf boru yapılır ve kaplar içerisindeki seviye aynı olduğu için rahatlıkla seviye görülebilir. Görünürlüğü arttırmak içinde yandaki küçük paralel borunun içerisine renkli bir cisim koyulur.

Bir diğer ölçüm yöntemi mekanik seviye ölçerler flatör yada şamandıra (her nasıl isimlendirmek isterseniz)

Tehlikeli bir sıvıdan bahsetmiyorsak eğer; sıvı eğer iletken ise sıvının içerisine belli bir gerilim vererek gerilimi aldığımız seviyeyi akıllı bir sistem ile ölçerekte seviyeyi tespit edebiliriz.

Tabi en pahalı garanti sistem ultrasonik seviye ölçerler vardır.

http://www.omega.com/toc_asp/subsectionSC.asp?subsection=k&book=Green&all=1

http://eu.magnetrol.com/products.aspx?product=682

Birde şu yapılabilir mi acaba diye düşünüyorum aşağıdaki iptidai resimde görülen dar borunun içine bir metal konulsa bu borunun içerisindeki metal sıvı seviyesi ile beraber hareket ettikçe manyetik etki ile seviye ölçülebilir mi acaba? 

Maxim

sıvı su`da olabilir benzin`de

ölçme tekniğinin minimum mekanik aksam ile olması lazım
sizin önerileriniz genelde mekanik düzenekler yönünde,
sıvı içerisinden gerilim ölçümü hariç, bunu nasıl yapabiliriz ?

benim aklıma bu safhada basınç ölçümünden başka birşey gelmiyor
sonuçta sıvının aşağıya doğru yaptığı bir basınç var

şöyle birşey çözüm olabilirmi ?
http://www.freescale.com/files/sensors/doc/app_note/AN1516.pdf

fakat burada kafama takılan pürüzler var
20 litre = 20kg luk bir su tankı düşünelim

bu hazneyi , 10cm çapında yukarıya doğru bir boru şeklinde düşünelim
en alttan basınç ölçümü yapalım

peki aynı hazneyi bir masa gibi dikdörtken düşünelim, haliyle sıvının yüksekliği belki 1cm olacak ama eni çok geniş.
tam ortadan bir delik delelim ve basınç ölçümü yaptığımız sensörü oraya takalım .

şimdi bu iki tamamen farklı fiziksel boyutlardaki tanklardan ölçtüğümüz değerler aynımı olacak ?

kiok1

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:8siLi397tTUJ:www.tuncsanelektrik.com/resources/pdf/entes/S%25C4%25B1v%25C4%25B1SeviyeKontrolR%25C3%25B6leleriLLM-02-SSR-S04_TR.pdf+s%C4%B1v%C4%B1+seviye+r%C3%B6lesi&hl=tr&gl=tr&pid=bl&srcid=ADGEEShb2XsoHEFQZ7aTAfAucjRcWkCN95z9eL9TJxhiTWvNBB78OCK_oWWO9HGVoI-nNB1NA67hiMLN55fPz881l9ypphm467CvPMRGUzU_lG3GMcnXKhNB1gV2nW-eqeGuq78RgIQM&sig=AHIEtbSXvdB-V_-9rjkvmWzRKBRcms0CeQ

1-sayın maxim yukarıda doğrudan iletkenlik kullanılarak çalışan sıvı seviye rölelerine dair bir döküman var.
2-eğer benzin gibi kritik bir sıvıdan bahsediyorsak ultrasonic seviye ölçerleri de dikkate almak lazım diye düşünüyorum. yukarıdaki verdiğim linklerde buna ait seviye ölçer cihazlar var.
3-basınç ile tank seviye ölçümüne dair bilgim yok.

iyi çalışmalar

tayyar

Sıvının dip noktalara yaptığı basınç yüksekliği ile doğru orantılı olarak değişecektir.

[jstex]P=h.d.g[/jstex]

Burada h sıvının tepe noktası ile dip arası mesafe; d sıvının yoğunluğu ve g de yerçekim ivmesidir.

siz ince bir boruya sıvıyı doldurduğunuzda  dip noktadaki basınç yükseklik fazla olduğu için fazla gelecektir. Diğer bir yandan yayvan (masa olarak belirttiğiniz) bir kaba koyarsanız yükseklik azalacağı için basınçta azalacaktır.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Maxim

Alıntı yapılan: tayyar - 13 Ekim 2011, 10:13:38
Sıvının dip noktalara yaptığı basınç yüksekliği ile doğru orantılı olarak değişecektir.

[jstex]P=h.d.g[/jstex]

Burada h sıvının tepe noktası ile dip arası mesafe; d sıvının yoğunluğu ve g de yerçekim ivmesidir.

siz ince bir boruya sıvıyı doldurduğunuzda  dip noktadaki basınç yükseklik fazla olduğu için fazla gelecektir. Diğer bir yandan yayvan (masa olarak belirttiğiniz) bir kaba koyarsanız yükseklik azalacağı için basınçta azalacaktır.

o zaman boyutu kafaya takmadan şöyle bir kalibrasyon yapılabilir heralde?
tankı full doldururuz ve bilirizki tank 30 litre
30 litredeki basıncı tam dolu olarak kabul ederiz, artık ne görüyorsak
sonra tank boşaldıkça basıncımızda düşer

atıyorum
30 litre -> 25 kpa
0 litre -> 0 kpa

hımm ama burada atmosfer basıncı işi bozdu şimdi
acab differansiyel ölçümmü yapmak lazım ?
2 girişli basınç sensörleri var, bir taraf atmosferi ölçüyor diğer taraf asıl ölçmek istediğimiz yeri

remzi

kiok1

http://www.entegris.com/Resources/assets/3960-1676.pdf

tam da bu farkı ölçerek bu işi yapan bir ürün gördüm dilerim işinize yarar

tayyar

Alıntı yapılan: Maxim - 13 Ekim 2011, 10:17:12
o zaman boyutu kafaya takmadan şöyle bir kalibrasyon yapılabilir heralde?
tankı full doldururuz ve bilirizki tank 30 litre
30 litredeki basıncı tam dolu olarak kabul ederiz, artık ne görüyorsak
sonra tank boşaldıkça basıncımızda düşer

atıyorum
30 litre -> 25 kpa
0 litre -> 0 kpa

hımm ama burada atmosfer basıncı işi bozdu şimdi
acab differansiyel ölçümmü yapmak lazım ?
2 girişli basınç sensörleri var, bir taraf atmosferi ölçüyor diğer taraf asıl ölçmek istediğimiz yeri
Kabın şekli sürekli sabit ve düzgün geometrik bir şekil olduğunu (küp, dikey silindir gibi yükseklikle sıvının şeklinin değişmediği) düşünürsek yüksekliğe bağlı olarak lineer oalrak basıncında değişeceğini görüyoruz. d ve g sabit olduğuna göre bahsettiğiniz oran orantı ile ölçüm yapılabilir.

Diğer bir yandan;
Evet atmosfer basıncına dikkat etmek yerinde olabilir ama öncesinde kabın olduğu yerde ki atmosfer basıncının nasıl bir bant aralığında değiştiğini ve bu değişimin bizim ölçümümüzü ne kadar etkilediğine bakmak gerekir. Eğer değişimler hassasiyetimizi çok etkilemiyorsa umursanmayabilirde.

Bu arada sıvının yüzey tansiyonu ile aklımda bir kaç soru işareti var gün içerisinde kimyacı arkadaşı yakalayabilirsem konuşup buraya yazarım.

---------------------------------
Edit:
Kimyacı arkadaşı hızlı şekilde yakaldım:) Yüzey gerilimleri çok küçük olduğu (mikron seviyelerinde) için direk ihmal edebilirsin dedi. (kabın büyüklüğü önemli değilmiş)

Sepiroth

Maxim hocam, eger tankin ustu kapali ise atmosfer basincini hesaba katmaniza gerek yok. Onceki isyerimde 100.000-200.000lt arasi degisen hacimlerde, ve degisik sivilarin miktarlarini olcen bir proje yapmistim, sivi basinci prensibi ile. En kolay ve en temizi bu, zamaninda baya bir arastirdiydim. Ultrasonic sensorlerle de olcen sistemler mevcut, fakat bizim proje icin uygulanabilir degildi, sebebi ise tank dolarken veya bosalirken inanilmaz dalgalanma oluyordu, dolayisi ile olcumler sapitirdi.
Either you feel it, or not...

tayyar

[IMG]http://img190.imageshack.us/img190/8707/tankyt.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Birde şu şekilde bir vana eklemeyi unutmayın sonra çok başnız ağrır:)

Maxim

tam olarak benzin veya su tankı (deposu) seviysini ölçmek istiyorum

Sepiroth

Maxim hocam, olcecegin maks yukseklik ve maks yogunluga uygun olaraktan gidip bir tane basinc sensoru ediniyorsun. sonra tankin en dibine cakiyosun deligi, vanayla beraber saglam bi sekilde montajini yapiyosun bu kadar:)
Either you feel it, or not...

Maxim

tamam o zaman bana söylermisiniz 30 litre ve 60 litrenin oluşturacağı basınç ne kadardır ?

tayyar

Kabın şekli ve ölçüleri nedir hocam?

Kenar uzunluğu 1m olan bir küpün hacmi 1000dm3'tür ve 1000lt eder.

Saf su olarak düşünürsek P=1(m)x1(kg/m3)x9.8(Nkg)=9.8 N/m2