STM32F4 kitleri hakkında

Başlatan Erol YILMAZ, 12 Kasım 2011, 23:46:30

iyildirim

Bu konu açılmadan önce Farnell den bu kiti sipariş etmiştim. 
Öncesinde bayağı bir gönlüme göre ARM işlemci araştırması da yapmıştım. Yeni bir işlemciye başlamak-tanımak, register düzeyinde de yazıyorsanız bayağı bir vakit ve emek demek.

Aradığım flash'ı RAM'i üzerinde, DSP destekli işlemci idi. Bunlarda CM4 den önce sadece TI'da  vardı.  TI nın da geliştirme kartları vs. fiyat olarak ucuktu.  CM4'ü duyduktan sonra STM32F4'ün analog ve dğer çevre birimlerini de görünce üstüne FPU da olunca, bu kiti de Farnellde bulunca,  backlog da da olsa siparişimi verip, beklemeye başladım. Bir süre sonra da bu konu açıldı.

Fiyat düşümü olmadan önce bir kaç arkadaş için ekleme de yapmıştım.  6.5 usd lik fiyat bilgisi Cuma öğlen 12 den sonra geldiği için ekleme siparişi iptal edemedim. Ekleme kartlar için tüh boşuna farnell'e para kaptırdım diye de düşünmüştüm.
Neyse, kitler geldi. Elimde 1 adet tutup nasılsa arkası gelecek diye fazlasını da arkadaşlara dağıttım. 

Siparişimi Brit üzerinden vermiştim. KDV dahil elime ulaşma maliyeti de 33 TL + 5-6TL Kargo oldu. Arrow fiyatının iki katından 3 TL daha fazla..

Kitlerin Farnell fiyatı o günlerde 11.02 eur. du.
Şu anda ise farnell 11.66 eur.  Digikey fiyatı da 19 usd.  TL olarak digikey 40, farnell ise 34 TL civarına geliyor.  Farnell'in daha ucuz olması garip ama.

Diğer arkadaşları bilmem ama STM32F4 ün özelikleri ile Nxp CM4'ü karşılaştırınca benim gönlüm ST den yana. Üstelik CMSIS vs. ST üzerine bu kadar zaman harcadıktan sonra.

Öte yandan NXPnin CM4 işlemcili bir kiti hazırda varmı bilmiyorum. NXP CM4 işlemciler development durumunda görünüyor.  Ne farnell nede digikey de LPC43XX ile ilişkili hiç bir ürün yok. Ne işlemci nede kit. LPC4300 ler de fazladan bir CM0 işlemcili de var. ST nin de çevre birimleri daha üstün görünüyor.
NXP CM4 kit ne hazır da varmıdır. ne zaman hazır olur bilmiyorum.

Bu noktaya nasıl gelindiği kısmına bakınca, ortada iyi niyetle harcanmış çaba ve emekden başka birşey de görmüyorum.
Bundan sonra ne olacak kısmı beni ilgilendiriyor.

Sonuç olarak bende pisayisi ile aynı fikirdeyim. Standart fiyat olan 11.5 eur üzerinden alınsa bile bu fiyat bu kit için uygun.

Genele ne kadar uyar bilmiyorum ama, bir şekilde ARM ye geçmek değil, uzun süre değiştirmeden kullanabileceğim, dsPIC tadında bir ARM işlemci tercihim olduğu için benim gönlüm, tercihim CM4 işlemci, özellikle de STM32F4 kitten yana..

JKramer

Aynen katılıyorum. Arrow-tr ile çalışmak zorunda değiliz, silvercopper Empa ile yeniden görüşebileceğini söylemiş zaten. En kötü ihtimalle Farnell, vb. bir yerden alabiliriz.

Okan AKÇA

inş bir an once neticeye kavusur.

bybik

Diğer üyelere katılıyorum.Hepimiz st adresine mail atar maduriyetimizi anlatırsak.Kayıtsız kalamazlar.Bence hemen bir başlık açıp herkesi haberdar edelim.Mail bombardımanına başlıyalım.Bu tarz büyük firmalar.Reklam yapmak için dağıtmadık kit çip bırakmıyorlar.Bunalmis hocanin ve dersleri takip eden bir çok arkadaşında emeği boşa gitmemiş olur.

kasif

Bugün bir görüşme olacaktı, o görüşmenin neticesini bekleyelim, eğer olumlu geçerse sorun yok. Eğer olumsuz geçerse; allegro arkadaşımızın kit fiyatları ile ilgili olarak görüştüğü kişi(isim) ve görüşme detaylarını içeren bir e-postayı hem Türkçe hem İngilizce olarak Arrov'un Türkiye ve ulusal merkezine e-posta hatta olursa faks ile gönderelim, İngilizceye hakim arkadaşlar telefon ederlerse daha iyi olur.

Maliyet hesabı konusuna gelince, işletmeler duruma göre birkaç üründe zarar etmeyi göze alabilir, işlemci birim fiyatı hesaplamaya gerek yok, ST ve çok daha küçük firmalar her yıl dünyaya binlerce örnek ürün(sample) gönderiyor ve kargo ücreti dahi talep etmiyor, işletmeler bunu bir nevi reklam olarak görüyor ki biz burada kargoyu ve ürün bedelini (veya bir bölümünü) ödemeyi kabul etmişiz, hatta parayı toplamışız bile.

Şu aşamada görüşme sonucunu bekleyelim derim.

madpic

Alıntı yapılan: gerbay - 15 Kasım 2011, 00:45:39
benim gönlüm de STM32F4 kitden yana

Benimde
ayrıca armdaki ilk gözağarım olsun istiyorum,
çünki DSP+FPU+hız+... bisürü zımbırtısı var kullan kullanabildiğin kadar

kck87

Allegro hocam inşallah bugün bir sonuca ulaşır ve en kısa zamanda kitlerimize kavuşuruz.

Alıntı yapılan: gambit1244 - 13 Kasım 2011, 00:48:38

birde bu var
http://www.ebay.com/itm/STM32F4-Discovery-ARM-developer-module-/180753645962?pt=BI_Electrical_Equipment_Tools&hash=item2a15c1c18a#ht_500wt_1413

o değil asıl bu var buna anlam veremedim işte :S
http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=cortex-m4&catId=0

bu fark nasıl oluyor ?? olmadı ebay den alalım.
 nickim'in terör örgütünün kck yapılanması ile alakası yoktur. bazı arkadaşlarımdan butarzda duyumlar aldım.

fahri-

Ebay deki fiyat satış fiyatı değil. teklif fiyatı. teklifle satılıyor o ürün. Fiyat gelen tekliflere göre değişiyor , artı 15$ shipping :)

omereliusuk

görüşme sonucu ne oldu arkadaşlar.

kck87

Alıntı yapılan: Allegro - 17 Kasım 2011, 13:41:58
8. aydayız arkadaşlar az sabır :)

herkes erken doğum bekliyor  ;D
 nickim'in terör örgütünün kck yapılanması ile alakası yoktur. bazı arkadaşlarımdan butarzda duyumlar aldım.

Okan AKÇA

inş iyi haberler gelir...beklemek can sıkıcı

gambit1244

gorüsme yapıldıysa bugün için bi açıklama güzel olurdu cidden
içimizdeki arm ateşi hala sıcak :D
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

-Hasan-

Alıntı yapılan: gambit1244 - 17 Kasım 2011, 17:48:19
evet bugün için bi açıklama güzel olurdu cidden
eğer gorüsme yapıldıysa tabi

Ben de merakla bekliyorum.

Okan AKÇA

herhalde bir şey cıkmadı gibi ?

muratdu

Sabırlı olalım biraz...Eminim ilgili arkadaşlar ellerinden geleni yapıyorlardır.