Asus Dizüstü Bilgisayarlada Batarya Garantiye dahilmi

Başlatan Mucit23, 01 Ocak 2012, 00:46:10

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Mucit23

Arkadaşlar bugün Asus Destek hattına telefon açıp durumu. Bildirdim. Bana söyledikleri şey şöyle oldu. Bilgisayarı şarj cihazıyla birlikte bize göndermeniz gerekiyor. Bilgisayar Teknik servisimizde incelendikten sonra size gerekli ise bataryanız yenisiyle değiştirilir dedi. Sadece bataryayı göndermek istediğimi dile getirdim fakat kabul etmiyorlar. Sizce bilgisayarı göndereyimmi garantiye ne dersiniz.

JKramer

50-60 dolar için 1500 dolarlık makinayı yollarda süründürmezdim. Parayı bırakın işten kalmak da var. Bir de kişisel bilgiler, dosyalar,vs. var, ben biraz paranoyağım bu konuda :), bu yüzden ben göndermezdim.

muratdu

Arkadaş bir kırtasiyeden HP almış. Tamir için geri bırakmış. Başka bir marka göndermişlerdi! :) Toshiba ydı galiba...

Mucit23

valla harici harddiskim yok aslında yoksa komple bilgisayarı yedekleyecem. Şuanda başka yedeğim yok arşivime bir zarar gelirse benim için çok büyük bir vurgun olur. Göze alamıyorum yani. Bellimi olur şimdi sağlam bilgisara format atarlar.

tayyar

Alıntı yapılan: Mucit23 - 02 Ocak 2012, 17:51:06
valla harici harddiskim yok aslında yoksa komple bilgisayarı yedekleyecem. Şuanda başka yedeğim yok arşivime bir zarar gelirse benim için çok büyük bir vurgun olur. Göze alamıyorum yani. Bellimi olur şimdi sağlam bilgisara format atarlar.

Hocam o halde yedekleme sizin için vazgeçilemez bir durum. Bence servise gönderirken değil normal zamanda da yedek almalısınız. bunun virüsü var sistem çökmesi var bin türlü hali var. Yerinizde olsan zaman kaybetmeden güvenilir bir harici disk alır, tüm verilerimi yedeklerdim. Hatta en kıymetlilerini ekstradan dvd ye kaydederdim  Malum harici diskte hasar alabilir. (Bazen yedekleme konusunda paranoya yapabiliyorum.)

Batarya yı da gidip ebaydan alır geçerdim büyük ihtimalle.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Mucit23

Bilgisayarımı ilk aldığımda eski bilgisayarımdan yeni bilgisayarıma arşivimi aktarırken DVD lere yedekledim. 10DVD öyle yedekte duruyor fakat alalı 1 sene oldu arşivin üzerine birçok dosya eklendi.
Aslında bir tane harici harddisk almayı düşünüyorum
Aklımda 500Gb USB 3.0 destekli 2.5 inc veya 3.5 inc bişey var. Biraz fiyat bakayım

ByTEK

Daha önce piyasada bilgisayarcı olarak çalışmıştım.. bir müşterime acer marka bir laptop sattım ve aradan 1 sene geçtiğinde pilinin 10 dk gittiğini söyledi ve garantiye göndermemi istedi. aradım ve durumu söylediğimde kullanılan sistemden dolayı ise yapacak birşey yok dediler. test etmek için pil tam dolu iken bios ekranında bırakacakmışım eğer orada 10-20 dk içinde bilgisayar kendini kapatırsa gönderin dediler.. test ettim 1 saat gibi gitti.. ama windows ortamında 10 dakika gidiyordu.. neyse ya tutarsa hesabı 10 dk gidiyor dedim ve gönderdim.. Adamlar aynı işlemi yapmış problem yok performans düşüklüğü var deyip geri gönderdiler.. Format attım..güç yönetiminden ayarlar yaptım gene aynı gene aynı.. Gelde anlat müşteriye.. İlginç şeyler bunlar..

Mucit23

Bakayım olmadı gittiği yere kadar batarya gitsin. Sonra ebaydan alırım. 100 liraya uygun bataryalar var.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 02 Ocak 2012, 19:38:31
Bakayım olmadı gittiği yere kadar batarya gitsin. Sonra ebaydan alırım. 100 liraya uygun bataryalar var.

Aman hocam dikkat et, batarya alırsın bu seferde patlayabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

tuggy

Dün servise durumu anlattım. (pil öldü, garanti süresi devam ediyor, 2 yılı  dolmak üzere)

Bugün toshiba merkezle görüşüp döndüler. Olumsuz. 1 yılmış pillerde garanti süresi. Garanti belgesinde pile özel bir durumdan bahsedilmediğinden aksi durumda Tüketici hakem heyetine başvuracağımdan da bahsetmiştim ama etkilemedi fikirlerini herhalde.

Bende tüketici hakem heyeti yolunu bir deneyeyim hem öğrenmiş oluruz nedir nasıl işler filan diye araştırmaya koyuldum. Meğer 1 Ocak itibariyle e-devlet yoluyla internet üzerinden yapılacakmış tüketici şikayetleri. Uğraş ki göresin :) Üşenmeyip E-devlet şifresini postaneden aldım. 1TL verip TC kimlik numaranızı vererek imza karşılığı alınıyormuş.
E-devlet sistemine girdim ancak henüz tüketici şikayeti başvuru modülünü açamadım. Sanırım hazırlıksız yakalanmış olmalı e-devletimiz:) Bakalım yarın olmazsa telefonla bilgi almayı düşünüyorum.

Aslında uğraşmaya değmez 80-100 tl ye ebay dan al gitsin diyor insan bu kadar zaman kaybı. Ama bariz bir sahtekarlık yapılıyor bence. 1500-2000 TL ye satılan notebook un 1 yıl sonra pil garanti süresinin bitmesi kabul etmiyorum. En azından garanti belgesinde böyle bir durum belirtilse belki almayacaktım. Buradan hareketle nereye varacak merak ediyorum. Bir de yeni tüketici hakkı savunma sistemimiz nasıl işleyecek onu da merak ediyorum tabii. Hadi hayırlısı.

Mucit23

Kesinlikle size katılıyorum. Harici harddiskim olsaydı gönderirdim garantiye...

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Ocak 2012, 19:55:38
Bataryamı patlayacak??

Neden patlamasın? Ucuza gelecekse adamlar 2-3 TL lik batarya koruma devresini bile adam akıllı koymayabilir. Yada hücreler homojen olmayabilir yada farklı katkı da eklemiş olabilirler. Bunların hepsi ihtimal dahilinde. Çin malı laminant döşeyip saçı dökülen kaç işçi var. Ne kadar hile hurda döndüğünü Allah bilir. Adaptörde koruma var diye düşünmeyin. Li-ion piller oldukça aktiftir. Laptop bataryası gibi büyük bir batarya patlarsa sonucu felaket olur. Sadece tavsiye, bu senin bileceğin iş. Biraz internette dolanırsan bazı orjinal pillerin bile patladığını görebilirsin. Birkaç sene önce başka bir forumda orijinal nokia telefon patlamıştı, tamamen orijinal. Patlamanın etkisiyle çarptığı yerler bile yanmıştı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Alıntı yapılan: muhendisbey - 03 Ocak 2012, 21:21:45
Neden patlamasın? Ucuza gelecekse adamlar 2-3 TL lik batarya koruma devresini bile adam akıllı koymayabilir. Yada hücreler homojen olmayabilir yada farklı katkı da eklemiş olabilirler. Bunların hepsi ihtimal dahilinde. Çin malı laminant döşeyip saçı dökülen kaç işçi var. Ne kadar hile hurda döndüğünü Allah bilir. Adaptörde koruma var diye düşünmeyin. Li-ion piller oldukça aktiftir. Laptop bataryası gibi büyük bir batarya patlarsa sonucu felaket olur. Sadece tavsiye, bu senin bileceğin iş. Biraz internette dolanırsan bazı orjinal pillerin bile patladığını görebilirsin. Birkaç sene önce başka bir forumda orijinal nokia telefon patlamıştı, tamamen orijinal. Patlamanın etkisiyle çarptığı yerler bile yanmıştı.

Önerin için teşekkürler fakat ben şu lityum pillerin biraz insanları fazla korkuttuğunu düşünüyorum. Youtubede birçok lityumion pillerin patladığını gösteren videolar var. Çoğunda batarya aniden şişmeye başlıyor ve ardında yanıyor. Kim bilir o anda bataryaya ne kadar yükleniyorlar. Zaten lityumun doğası gereği havayla ve suyla teması halinde hemen alev alır. Eğer şarj devresi iyi olursa lityum bataryalar güvenlidir. Eğer bataryayı patlatmak istersen tabiki patlatırsın. Videolar birazda bunu anlatıyor. Ben pek aldırış etmiyorum şu patlama olaylarına. Bilgisayarımı aldığım yerden sıfır bataryaya bana 300 küsür lira saydılar. Çinden aldığım batarya patlar diye gidip 200 lira fazladan buradaki esnafa veremem. Olacağı varsa olur zaten. Zaten yeterince yoluyorlar insanımızı. 200 liraya 100000 küsür direnç alırım ben :D