Asus Dizüstü Bilgisayarlada Batarya Garantiye dahilmi

Başlatan Mucit23, 01 Ocak 2012, 00:46:10

ayhani

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Ocak 2012, 19:55:38
Bataryamı patlayacak??

Arkadaşım patlama filan olmaz. Benim aldığım yer güvenilir satıcı. Ben orjinal bataryasından 500 ma daha güçlüsünü aldım en ufak bir problem yok.

Satıcı profiline bakarsan %99,5 olumlu puan almış. Sanılanın aksine ebay ve benzeri yerlerden alınan ürünlerde satıcı özenlidir. Çünkü alacağı olumsuz yorum satışlarını azaltır. O yüzden üçkağıt yapmazlar.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

muhendisbey

Alıntı yapılan: ayhani - 04 Ocak 2012, 12:23:45
Arkadaşım patlama filan olmaz. Benim aldığım yer güvenilir satıcı. Ben orjinal bataryasından 500 ma daha güçlüsünü aldım en ufak bir problem yok.

Satıcı profiline bakarsan %99,5 olumlu puan almış. Sanılanın aksine ebay ve benzeri yerlerden alınan ürünlerde satıcı özenlidir. Çünkü alacağı olumsuz yorum satışlarını azaltır. O yüzden üçkağıt yapmazlar.

Dar çerçeve ile etrafa bakma. Bir araştır, ölç, tart. Bir diğeri zaten kesin patlar demedim, ihtimal dahilinde, nitekim patlayanı da var. Bütün yazılarımı okusaydın, orjinal bataryaların bile patlayabildiğini yazdığımı görürdün. Nokia, samsung, sony... bu şirketler kaç kere batarya toplattı piyasadan, bataryalar ısındığı için demek ki orijinal bataryada bile patlama ihtimali var. Şimdi sen bana eBay satıcısının bu şirketlerden daha özenli daha dikkatli olduğunu mu iddia ediyorsun? Adamlar bu işten milyon- milyar dolarlar kaybediyor. İstersen gelir gider kıyası yap.
Toyota geçen aylarda arabasını toplattı, eBay satıcısı daha mı özenli? Sence bu problem onlara ne kadara mal oldu?

Sen bir batarya almışsın, bense bu meselelerin tezini yazabilecek kadar araştırdım. Bir batarya nasıl daha uzun süre kullanılabilir, nasıl daha güvenli kullanılır, şarj ve dejarjında dikkat edilmesi gerekenler neler... daha neler neler.
Üretim aşamasındaki tek bir hata, tek bir safsızlık buna neden olabiliyor, gözden kaçması da çok kolay.

Her zaman bir ihtimal vardır, ama bazen o ihtimalin gerçekleşme olasılığı daha yüksektir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ayhani

Alıntı yapılan: muhendisbey - 05 Ocak 2012, 13:08:28
Dar çerçeve ile etrafa bakma. Bir araştır, ölç, tart.

Sen bir batarya almışsın, bense bu meselelerin tezini yazabilecek kadar araştırdım. Bir batarya nasıl daha uzun süre kullanılabilir, nasıl daha güvenli kullanılır, şarj ve dejarjında dikkat edilmesi gerekenler neler... daha neler neler.
Üretim aşamasındaki tek bir hata, tek bir safsızlık buna neden olabiliyor, gözden kaçması da çok kolay.

Her zaman bir ihtimal vardır, ama bazen o ihtimalin gerçekleşme olasılığı daha yüksektir.

Dar çerçeveden bakma demişsiniz. Gözlüğümün çerçevesi olabilir bu çerçeve diye gözlüğü çıkarıp bir daha baktım fakat bir değişiklik göremedim.

Ayrıca bu ne şiddet bu ne celal!

Bu kadar paranoya ile insan nasıl yaşar! Laptobumun pili bozuldu bende gidip ebaydan aldım ne patladı ne çatladı buradada aynı sorunu yaşayan arkadaşlara bir fikir verdim. İsteyen alır isteyen almaz. Sizin bu mantığınızla orjinal bataryada almak tehlikeli patlar mazallah!

Bir laptop bataryası alacağız diye tezmi yazalım!

muhendisbey

Elbette hayır. Kızdığım nokta, herkesin her konuda uzman olması ve kesin dille "Arkadaşım patlama filan olmaz" kısmı.
Kendi tavrımdan dolayı özür dilerim ama senin tavrın doğru mu?

Paranoya elbette gereksiz, ama bir yerde insanların içinde "acaba aldığım pil güvenilir mi? patlar mı?" kaygısının da olması gerekli.

Li Ion piller çocukların attığı torpilden daha az etkiyle patlamaz. Ben aldım patlamadı sen de al mantığı ters. eBay'in denetim sistemiyle kıyaslaman ters. Adam negatif feedback verir adam da razı olur. İşte bu noktada bir yorum ile, bir puan ile parmaklarını, kolunu yada daha vahimi hayatını kıyaslıyor olabilirsin. Hayat hiçbir zaman ucuz olmamalı, insan kendi hayatı için bazı maddi şeylerden fedakarlık etmeli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ayhani

Alıntı yapılan: muhendisbey - 05 Ocak 2012, 13:57:26
Kendi tavrımdan dolayı özür dilerim ama senin tavrın doğru mu?

Ben üslubunuz karşısında aynı üslubu kullandım. Neyse meselenin özü anlaşıldığına göre fazla uzatmaya gerek yok. Çözümler ve yollar ortada isteyen istediğini uygular. Saygılar.

Mucit23

Arkadaşlar. Tartışması gereksiz bir konu. Bu yüzden ortamın gerilmesini istemem.

Alıntı yapılan: muhendisbey - 05 Ocak 2012, 13:08:28

Bu konuda bilgi ve tecrübelerini açıklarsan konu daha faydalı bir hale gelir.
Bu konuda herkesin kafasından ayrı bir ses çıkıyor. Kimi bataryayı çıkart diyor kimi çıkartma bataryan devamlı aktif olarak kullan diyor. Nedir bu işin aslı.

muhendisbey

işin aslı şudur hocam. Yeni nesil laptoplar yeni bir yöntem kullanıyor. Yüzde 5'i bataryanın boşaldıktan sonra tekrar şarj eder. (o zamana kadar sadece batarya kullanır.) Bazılarında ise batarya ilk açılışta çok kısa bir süre kullanıldıktan sonra adaptör üzerinden beslenir.

Bu ne demek

Eskiden NiMh piller kullanılırdı. Bu pillerde tam deşarj olmadan pillerin doldurulması bataryada performans düşüklüğüne neden oluyordu. Li-ion pillerde bu kural tamamen değişti. Pilin ufak şarj ve deşarjlara maruz kalması pil ömrünü uzatıyor. İşte bu nedenle bataryanın laptop üzerinde kalması daha iyi.

Bir diğeri ise full deşarj ve şarj (battery cycle). Gene bunun da bataryanın sağlığı için yapılması gerekli. Yalnız bildiğiniz üzere batarya yüzde 10' şarj seviyesine indiğinde kapanıyor. Yani yüzde 10 boşaltılamıyor. Bunun için BIOS üzerinden battery calibration kısmı var. Full şarj olmuş (eğer değil ise bataryayı yüzde 5 boşalttıktan sonra tekrar şarj edin) burada batarya biostan bu menüye girince tamamen deşarj olana kadar kalabilir. İşte bu sayede batarya tam olarak boşaltılabilir. Yalnız bu süreç esnasında herhangi bir işlem yapamayacağınızı unutmayın. Ayda bir kalibrasyon yapmak bataryayı daha uzun süre kullanmanızı sağlar.

Yok illaki ben bataryamı kötü güne saklayacağım diyorsanız, laptopun donanımlarının yanmasını göze alıyorsunuz demektir. En ufak elektrik kesintisi yada dalgalanması bile zarar verir. Gene de bu durumda batarya full şarjda saklanmaz. Bataryanın yüzde 50 si dolu iken saklanmalı. Bunu zaten yeni bir elektronik cihaz aldığınızda da fark edebilirsiniz. Ancak arada bir kullanmayı gene ihmal etmeyin çünkü batarya yattıkça da çürür. (Aldığınız neredeyse her pilin üzerinde son kullanma tarihi vardır. Eğer yoksa üretim tarihi üzerinden belirtilir)

Peki bataryayı ne öldürür? Bunun cevabı en başta ısıdır. Eğer şarj sırasında bataryanız çok aşırı ısınıyorsa ters giden bir durum vardır. Üretici ile iletişime geçin ve cihazı şarjdan çıkarın.
Ard arda yapılan şarj ve deşarjlar. (Ufak şarjlar dışında, %40 - %90 kullanım)
Bataryanın donanıma uygun seçilmemesi (Akım değeri)
Bataryanın şarj cihazına uygun olmaması (Akım ve gerilim yönünden)
Bataryanın ıslanması
Bataryanın buzdolabına konması (her zaman saklama koşullarına uyulmalı)

Batarya şoklama diye son zamanlarda bir kavram çıktı. Bu işlem sadece tehlike üzerine tehlike demek. Hem bataryanın içerisindeki koruma devresini yakıp hem de bataryanın patlamasına sebep olabilir, ve kuvvetli bir ihtimaldir. En güzeli ölen bataryayı geri dönüşüme vermek.

Son olarak, yüksek akım değerli batarya kullanmak cihazın daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Ancak cihazınızın bozulmasına neden olabilir. Belirli sınırlar içerisinde kalmalı. Bunun için laptoplardaki tabir, 4 hücreli pil, 6 hücreli pil, 8 hücreli pil gibi, üreticinin size vermiş olduğu batarya seçeneğine göre batarya seçilmeli.

Mucit23

Arkadaşlar epeyidir bu şekilde kullanıyordum bataryayı. Şimdi çinden almayı düşünüyorum ama bazı soru işaretleri var. Çindeki bataryaların çoğu orjinal değil. Benim Bataryanın üzerinde 4400mah ve 10.8V yazıyor. Ben bakıyorum ebaydaki ilanlara hepsinde uyumlu bilgisayarlar listesinde benimkide var.
Ama bataryanın özelliklerine geldiğimde Benim batarya ile uyuşmuyorlar.
Genelde akımı 4400mah yerine 5200mah ve Voltajı 10.8V yerine 11.1V yazıyor. Bu ne anlama geliyor? Sıkıntı çıkarırmı bu bataryalar

muhendisbey

Üzerinde yazan akım değeri bataryanın ne kadar süre dayanacağının bir göstergesi denebilir.

Cihazın akım sınırlaması var yani ne kadar büyük batarya takarsan tak hangi durumda ne kadar akım çekeceği belli. Sorun bu akımı çekmek istediğinde çekememesi durumunda olur.

Gerilim meselesine özellikle dikkat edilmesi gerekir. Elemanların seçimi ona göredir. Böylece düşük takarsan çalışmayabilir yüksek takarsan cihazı yakabilir. 0.3V arasında fark var. Bu acaba yüksek bir fark değeri mi bilmem. Bence orijinalinden şaşmayın, Çine güvenmeyin.

muhendisbey

aklınızda bulunsun ben hologramına kadar aynı sahte nokia batarya aldım :S

Mucit23

Arkadaşlar geçen ayın 22 sinde ebaydan aşağıdaki bataryayı satın almıştım.
http://www.ebay.com/itm/290690659280?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649#ht_2736wt_1270
Batarya bugün elime geçti.  ilk defa ebaydan aldığım ürün bukadar çabuk geldi. 8-9 gün sürdü. Genelde 14-15 gün arası geliyordu.

Neyse batarya benim bilgisayarımdakinin tıpatıp aynısı. Tek fark benim batarya 10.8V 4400mah. Yeni gelen batarya 11.2v 4400mah. Satıl almadan önce sordum satıcıya bir problem olmayacağını söyledi. Zaten ürünle ilgili açıklamadada yazmıştı. Paketlemeside gerçekten çok iyi.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 01 Haziran 2012, 15:13:39
Arkadaşlar geçen ayın 22 sinde ebaydan aşağıdaki bataryayı satın almıştım.
http://www.ebay.com/itm/290690659280?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649#ht_2736wt_1270
Batarya bugün elime geçti.  ilk defa ebaydan aldığım ürün bukadar çabuk geldi. 8-9 gün sürdü. Genelde 14-15 gün arası geliyordu.

Neyse batarya benim bilgisayarımdakinin tıpatıp aynısı. Tek fark benim batarya 10.8V 4400mah. Yeni gelen batarya 11.2v 4400mah. Satıl almadan önce sordum satıcıya bir problem olmayacağını söyledi. Zaten ürünle ilgili açıklamadada yazmıştı. Paketlemeside gerçekten çok iyi.

Hocam denediniz mi? Açıkcası 0.4V farkta olsa ben deneme yapmazdım, ancak şunu yapabilirdim, pili boşaltıp istenilen gerilime düştükten sonra takmak. Bir de eski ve yeni pilinizin hücre sayısına rica etsem bakabilir misiniz? Bu acaba hücre sayısıyla mı ilgili diye merak ettim.

mozkan87

0.4 vlt oynadığı için ikiside aynı hücre sayısına sahiptir. Çünki bazı piller 3,7 volt bazısıda 3,6 volt oluyor. Yani iki pilde birbirine paralel 3 erli seri gruptan oluşuyordur. Aslında everest ultimate yada aida64 gibi programlarla bakarsanız pilinizin dolu iken 12 voltu geçtiğini boş ikende 10 volt civarı olduğunu görebilirsiniz.

Mucit23