LM723 VS OP-AMP POWER SUPLY?

Başlatan mas, 08 Şubat 2012, 23:39:13

mas

Merhaba arkadaşlar. elimde best ps-1502dd güç kaynağı var. yaklaşık 1 yıldır kullanıyordum. bu gün can sıkıntısından birşeyler yapayım dedim. güç kaynağının içini açtım. çıkış transistörü her zamanki gibi 2n3055. direk şaseye vidalanmış durumdaydı. soğutma iyi olmadığından ek bir soğutucu bağladm. bu sırada gözüme pcb üzerindeki eksik komponentler çarptı. her zamaki gibi çinlinin uyanıklığı diyerek eksik malzemeleri tamamlayım dedim. internetten açık şemasnı buldum. devreyi az çok analiz ettikten sonra parçaları yerine yerleştirdim. aşağıda cihazın şeması var

cihazı topladım çalıştırdım. oda ne kısadevre! kontrol ettim acaba nerde yanlış var diye. her şey şemaya uygun. çıkış katındaki kondansatör diyot direnç ne varsa söktüm yine aynı. taktığım arçaları söktüm devreyi eski haline getirdim yine aynı.. muhtemelen bişeyler yandı. bende fazla üstelemedim. zaten uykum gelmişti. yarın bakıcam cihaz kenarda duruyor. aslında benim aklımda farklı birşey var. daha önce aşağıdaki devreyi yapmıştım. çok da güzel çalıştı. taa ki 50 watt halojen lamba yakmaya çalışana kadar. uzunca bir süre lambalar için kullandım. noolduğunu tahmin etmişsinizdir. diyot direnç ne varsa aldık elimize :) bi tane atmega8smd bir tane de 2x16 lcd yandı  :'( sonra kaldırdım attım cihazı. kabul ediyorum benim hatamdı. şimdi aklıma lm723 yerine opamplı daha kararlı bir devre yapmak geldi. bu devreyi 1502 nin kasasına yerleştiricem. sizce lm723 lü devreyi onarıp kullanaym mı yoksa aşağıdaki devreyimi yapayım

Input Voltage: ................ 24 VAC
Input Current: ................ 3 A (max)
Output Voltage: ............. 0-30 V adjustable
Output Current: ............. 2 mA-3 A adjustable
Output Voltage Ripple: .... 0.01 % maximum Input Voltage: ................ 24 VAC
Input Current: ................ 3 A (max)
Output Voltage: ............. 0-30 V adjustable
Output Current: ............. 2 mA-3 A adjustable
Output Voltage Ripple: .... 0.01 % maximum

özellikleri bakımından opamplı devre daha iyi gib ama birde sizin fikrinizi almak istedim. şimdiden teşekkürler..