triyakta oluşan gürültü hakkında ?

Başlatan emrah, 13 Şubat 2012, 12:06:16

emrah

merhaba,
yapmış oldugum haereket sensör devresinde kullandıgım M7612 entegresinin triyak ve röle cıkışları var. triyak çıkışını kullanarak 100R üzerinden triyagı kontrol ederek lambayı yakıyorum fakat triyakta oluşan gürültü nedeniyle sensör düzgün çalısmıyor. Entegrenın röle çıkışını kullandıgım zaman, sensör gayet guzel çalışıyor.

Triyakta oluşan bu gürültüyü nasıl yok edebilirm?  yardımlarınızı beklıyorum...

t2

Katotla anod arasına RC snubber eklemek işe yarayabilir.

pg

emrah

100nf 275 ve 100R kullandm ama sonuç alamadım

camby

Snubberless triac 'lar var hatta. Dahili snubber devreleri vardı yanlış hatırlamıyorsam.

OG

Zero cross sürme denedinizmi?

Sürdüğü lamba türü floresan mı?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah

Alıntı yapılan: OG - 13 Şubat 2012, 23:53:04
Zero cross sürme denedinizmi?

Sürdüğü lamba türü floresan mı?

hocam m7612 entegrsi kendi içerisinde bu işi hallediyor diye biliyorum. zaten bana sadece triyak çıkışı veriyor. akkor lamba kontrol ediyorum.

camby

m7612 ile triyak sürmenin ne bağlatısı var göremedim baktığımda , yada ben yanlış elemana baktım.

Zero-cross triac opto driver : MOC3041 , tabi çeşitleri de var.

Not : Zero-cross tetikleme ile sadece on/off yapılabilir.

ozgurkedi

triyaklar  uygun olmayan ateşleme  koşullarında şebeke frekansı olan 50 hz nin üst frekans katlarını  yani harmonikleri  üretir ,  , siz  röle için ayrılmış  pin e direkt olarak  1K direnç ile   trayk  g UCUNA  baglantı yapın  , sorunsuz olarak açıp kapayacaktır  , deneyebilirsiniz , emniyet için araya  basit bir optokuplör  moc3010   20   de baglayabilirsiniz

iyi çalışmalar

emrah

Alıntı yapılan: ozgurkedi - 15 Şubat 2012, 20:57:30
triyaklar  uygun olmayan ateşleme  koşullarında şebeke frekansı olan 50 hz nin üst frekans katlarını  yani harmonikleri  üretir ,  , siz  röle için ayrılmış  pin e direkt olarak  1K direnç ile   trayk  g UCUNA  baglantı yapın  , sorunsuz olarak açıp kapayacaktır  , deneyebilirsiniz , emniyet için araya  basit bir optokuplör  moc3010   20   de baglayabilirsiniz

iyi çalışmalar

röle çıkısında 5V cıkış veriyor. triyagın tetiklenme zamanı AC gerilimin durumuna baglı değilmi? benmi yanlıs hatırlıyorum. direk 5V vermek mantıklı gelmedıde.

ozgurkedi

Alıntı yapılan: emrahGS - 15 Şubat 2012, 21:19:23
röle çıkısında 5V cıkış veriyor. triyagın tetiklenme zamanı AC gerilimin durumuna baglı değilmi? benmi yanlıs hatırlıyorum. direk 5V vermek mantıklı gelmedıde.

PWM darbe genişlik modulasyonu ile şebeke sinusunun  sıfır kesişiminden itibaren  başlayan bir ateşleme  darbesi ile  triyakların voltajı kısıp açan elemanlar olarak davranması sağlanıyor , ancak sizin burdaki fonksiyonel amacınız lambayı açıp kapatmak olduguna göre  içindeki devre yapısında  sıfır kesişimini  hazır olarak sunan MOC  serisi  triyak sürücü elemanını 1 k dirençle  çalıştırır iseniz triyak  5v gerilim varoldugu sürece  220v u açıp lambayı çalıştıracaktır
iyi çalışmalar