l298 çok ısınıyor kısa sürede

Başlatan HackTroj, 23 Şubat 2012, 03:54:23

HackTroj

justice_for_all

ya devrende kısa devre var yada l298 bozulmustur.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

HackTroj

devre düzgün çalışıyo 2 motoru da düzgün bi şekilde hareketlendiriyo ama haklı olabilirsiniz baya uğraşmıştım üzerinde ...

z

Motorunuz küçük bir şey de olsa, duran motoru ilk çalıştırdığınızda,  bir yönde dönmekte olan motoru birden ters yönde döndürmek istediğinizde motor, nominal akımının 10 hatta 20 katı akım çeker.

Her ne kadar bu akımın süresi bir kaç yüz mili saniye sürse de bu tip zorlamalar sürücü çipin ısınmasına neden olur.

Ayrıyeten çipin yüzey alanı büyük bir soğutucuya bağlanması da gerekmekte.

Motora ani hareketler yaptırmak yerine motora yol vererek bu akımları yumuşatmak gerekiyor. Bunun için on-off şeklinde kontrol yerine pwm ile motor akımını yumuşak şekilde değiştirmenizi tavsiye ederim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HackTroj

ters yön vermek için motorun iice durmasını mı saglamalıyım bi de motor boştayken daha az ısınıo ama aracı yere koyup test ettiğimde bu ısınma kat kat artıyo sanırım zorlandıgından fazla akım çekiyo ... peki bu çektiği fazla akım pic i yada rf modulunu etkiler mi ... çünkü araç yerdeyken tek bi yöne hızlandırdıgımda yeni komut almıo

z

Evet motor uygulamalarında ani hareketler, ani ve büyük akım darbelerine bu da beslemede ani çöküşlere hatta yükselişlere neden olur. Aynı kaynaktan beslenen diğer devrecikler bu  durumdan olumsuz etkilenir.

Diğer devrecikler motor ile aynı kaynaktan beslenmiyor olsalar dahi, ani akım darbeleri komşu iletkenlerde voltaj zıplamalarına neden olacak  gürültü saçarlar.

Bu olumsuzlukları basitce bobin ve/veya kondansatör ekleyerek yok etmek her zaman mümkün olmaz baskı devrede yerleşime dahi dikkat etmek gerekebilir.

Daha önce dediğim gibi motor akımlarını yumuşatmak sorunu büyük ölçüde hafifletir.

HackTroj

tam olarak anlamadım .. motor akımını yumuşatmaktan kastınız nedir ? paylaştığım devre üzerinden bunu nasıl yapıcağımı biraz daha net açıklayabilir misiniz

z

Duran motoru on yapmak için sürücüye 1 şeklinde sinyal vermek yerine pwm sinyal vermelisiniz.

Örneğin motora verilen sinyali yarım saniye içinde 0 dan max'a çıkartacak rampa şeklinde voltaj uygulamak motorun kalkış akımını bir hayli yumuşatır.

Şu anda kullandığım makinede resim sitesinin yasaklılar listesinde olması nedeniyle şemanıza bakıp öneride bulunamıyorum.

HackTroj

devre standart h köprüsü + l298 + 2 tane motor

l298 in sena senb ve gnd bacakları toprağa baglı
in1,2,3,4 digital in/out a bağlı

ena enb ise pwm portlarına ...

logic den 5 v pow dan 7-8 volt veriyorum ayrıca pow a verdiğimi aynı zamanda motorun h köprüsüne veriyorum

şimdi sizin dediğinize göre birden pwm e 255 vermektense 0 dan artarak vermeliyim onu çıkardım yanlış mıyım?

mesela kumandadan 200 geldi motor devresi 0 dan başlayıp 200 e kadar pwm vermeli

z

Aynen dediğiniz gibi. 0 dan 200'e birden zıplamak yerine mesela 0.25 saniye yada 0.5 saniye içinde yavaş yavaş çıkın.

HackTroj

aklıma role li bi devre geliyo ama hız ayarını nasıl yaparım onu düşünüyorum ... bi fikri olan var mı?

shark27

programınızda şöle bir yanlışlık olabilrimi motoru çalıştır durdur çalıştır durdur gibi aklıma geldi böyle bir durumdada L298 ısınır..

HackTroj

aslına bakarsanız var ... o hiç aklıma gelmemişti ... motora geç yavaşlama geç hızlanma vermek için yapmıştım ... haklısınız :D ben gereğinden fazla yüklenmişim entegreye .. bunları pwm le yapmak lazımdı .. "0" dan devre ve yazılım hazırlayım en iyisi ... bi de proteus alıcı verici sinyaline geç cevap veriyo ... proteusun yavaşlığındandır dimi_

HackTroj

bu arada bi de şunu merak ediyorum 3-6v luk bi motorun 1,5 amperden fazla akım çekmesi normal mi? ... çoğu uzaktan kumandalı araç 700mA 1100mA lik bataryalarla çalışmakta ... ben şu an gücü adaptörden veriyorum ama sonuçta pil vs kullanmam gerekecek ... normal piller bu gücü karşılayamıyor

vitruvius

1,5 amper normal mi bilmem ama genel olarak şarjlı pil grupları var. Onlardan 4 adet pille 4.8V 1100mA, 1300mA, 1500mA, 2000mA'lik bir set yaptırabilirsiniz.