l298 çok ısınıyor kısa sürede

Başlatan HackTroj, 23 Şubat 2012, 03:54:23

HackTroj

l298 çok çabuk ısınmakta bu normal mi bi  dk ileri yapmadan koku gelmeye başlıo ve ateş gibi oluyo

eistain_54

Kaç volt ile besliyorsunuz?Motorunuz ne kadar akım çekiyor?
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

HackTroj

7 volt falan veriyorum maks .. ve sadece kalkışta 1,5a falan çekiyo neden o kadar çekiyo anlamadım motorlar dandik oyuncak motoru maks 6 voltluk olduklarını düşünüyorum

eistain_54

Hocam robotlardan aklımda kaldığı kadarıyla iki ihtimal geliyor.İlki devrenizde bir yerde kısa devre olma ihityali.Diğer bir ihtimal ise bildiğim kadarıyla l298 sürücü entegresi kanal başına en fazla 1a destek sağlıyor.Ondan mıdır bilmiyorum,emin değilim ama ya çekilen fazla akımdan yada kısa devre ihtimalinden... Sorunu çözdüğünüzde bana da bildirirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar.

HackTroj

teşekkürler tabi bildiririm ama pek bilgi bulamıyorum o yüzden l298 e alternatif yöntemler arıycam en olmadı ... peki konu dışı ama bişi daha soruym harici kristal bağlamak hızı etkiler mi? ... harici kristal bağlamadım biraz geç cevap veriyo devre ... rf modulleri kullanıyorum osilator hızı 4 mhz

eistain_54

Kullandığınız işlemci heralde 628 falan?Muhakkak etki edeceğini düşünüyorum.Bizzat test etmedim.O işlemcideki kristalin hassas olmayan zaman işlemlerinde yeterli olduğundan bahsediliyordu.Durum buysa ve tepkilerin yavaş olduğunu düşünüyorsanız muhakkak etki edecektir.En azından ben böyle ön görüyorum.

HackTroj

yoo hayr 16f887 kullanıyorum ... haklısınız bi de osilator hızını 8 yapıp deniycem

eistain_54

16f877 kullandınız ve harici kristal olmadan çalıştırdınız.Tebrik etmek istiyorum.Gerçekten yeni birşey başardığınızı düşünüyorum.Ben yapamadım ve ilk yaptığım devrede kristal olmadığında led bile yakamadım.Kristali taktığımda ise herşey değişti.Yada benim o günkü problemim farklıydı.Ama kristalsiz çalıştırabildiğinize çok şaşırdım....

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: HackTroj - 23 Şubat 2012, 11:23:47
yoo hayr 16f887 kullanıyorum ... haklısınız bi de osilator hızını 8 yapıp deniycem

PIC16F887 dahili osilatöre sahiptir.

eistain_54

ben bunu bilmiyordum.O halde benim o günkü sorunum farklıydı.ama hoca da hep kullanın diyordu.Bişey daha öğrenmiş oldum.Teşekkür ederim.

HackTroj

Alıntı yapılan: Allegro - 23 Şubat 2012, 11:29:59
PIC16F887 dahili osilatöre sahiptir.
dahili ossilator unu kullanıyorum 4mhz de ama rf haberleşirken cihazım yavaş cevap verdiği için çözüm arıyorum

eistain_54

http://forum.donanimhaber.com/m_27532294/tm.htm
abi burda dahili osilatör olmadığı yazıyor ki bende öyle biliyorum?Siz bir kaynak gösterirmisiniz?Sadece öğrenmek istediğim için soruyorum.İspat edin dercesine yada muhalefet adına değil.Teşekkürler

Edit:16f628 ve 877 data sheetlere baktım ve 877 de olmadığını gördüm.Acaba atladığım bir nokta mı var?Internal veya benzeri bir ibare göremedim 877 de?Gerçekten merak ettim.

skara1214

siz 877 den bahsediyorsunuz allegro 887 den bahsediyor bir üst modeli 887 de 8 Mhz var ayrıca l298 kanal başı 2 amper destekliyor diye hatırlıyorum
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

HackTroj

peki çok kısa sürede çok fazla ısınmasının sebebi ne olabilir? dün 1 dk dan az bi şekilde çalıştırıym dedim ileri geri falan yapyıodum bi anda koku geldi ... ateş gibi olmuştu entegre

memo333

Alıntı yapılan: HackTroj - 23 Şubat 2012, 12:10:23
peki çok kısa sürede çok fazla ısınmasının sebebi ne olabilir? dün 1 dk dan az bi şekilde çalıştırıym dedim ileri geri falan yapyıodum bi anda koku geldi ... ateş gibi olmuştu entegre

sargıları çok üzün süre açık mı tutuyorsunuz?
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/