Dot Matrix display

Başlatan biteker, 26 Temmuz 2004, 23:35:13

biteker

selam arkadaşlar,
5x7 dot matrixler kullnarak bir yürüyen yazı devresi yapmak istiyorum ve bu devre güneş ışığı altında kullanılacak biraz araştırma yaptım ama piyasada güneş ışığı altında çalışabilecek bir dot matrix bulamadım edine bildiğim 3 - 4 çeşit dot matrixlerin hepsi güneş altında okunamayacak derecede parlaklığı az

gene araştırmalarım sonucu bu tip bir proje için matrixleri ledlerle kendim oluşturmam gerektiği söylendi acaba bu konu hakkında deneyimli olan arkadaşların önerisi nedir?

birde 15a verebilecek sadece 5v çıkışı olan ucuz ve ısınmayan bir güç kaynağı devresi olan varmı ben bir tane lm338 kullanrak 15a lik güç kaynağı yaptım ama devre çok ısınıyor

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Erol YILMAZ

Guc kaynaklari uzerinde harcanan enerjinin neredeyse hepsini sıcaklık olarak geri yansıtır. Bu yuzden daha verimli bir seyler yapmak lazim.
Kısaca giris gucunu azaltmak lazim. Kimileri DC guc beslemesini trafodan 3 adet role ile ayiriyor.
Mesela

CIKIS          GIRIS
0...7 V icin     10 V
7...15 V icin   20 V  
15...30 V icin  34 V
Sayilar sadece anlami kolaylastirmak icin. Baska birsey ifade etmiyor.

Baska bir yolda SMPS + Lineer bence en ideali bu.

Erkan Gench

birde eğer led sayısı ile led akımlarını çarpıp 15A bulduysanız yanlış hesap olur çünkü kayan yazıda tarama mantığını kullanacağınız için aynı anda sadece bir sütun yanacağından çekilen akım çok daha düşük olur. yani 1A bile size yetebilir.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

diot

güneş altında görünen led displayler piyasada var. eğer kendin yapmak istiyorsan (sun led) denen tipleri matrixleyerek yapabilirsin. bir arkadaş belediyeye bu tür ledlerden trafik ışığı yapmıştı. hatta ben anahtarlık şeklindeki sahte para kontrol lambasının ledini çıkarıp yerine beyaz sun led takıp (bunlarında 4,5 çeşidivar) el lambası yaptım. saat pili ile çalışıyor ve çok parlak ışık veriyor (gözle bakamıyorsun, gözü alıyor)

2 soruna gelince 5volt kaynak .. evet bu iş için pc power suply kullanabilirsin. hem 9$+kdv

salim ALTIN

Sun led menevşe handa 4 kat. astra elektronik. Birde keşif elektronik var led getiren miktarına bağlı olarak keşif daha uygun sanırım.  www.kesif.com.tr  beyaz ultra ledler var. diot gibi bende gece el feneri olarak kullanıyorum :D
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

biteker

Sevgili Erkan Gench devrenin çektiği akımı devreye ampermetre bağlayarak 7A civarında ölçmüştüm bende o zaman bir tane lm338 kullanarak yaptığım bir güç kaynağı vardı datasheetinde 5A lik olduğunu öğrendim ve bu güç kaynağı ile pic ler ya resetleniyor yada kesmeye giriyordu kısacası devre saçma sapan çalışıyordu daha sonra 3 tane lm338 i paralelleyerek bir güç kaynağı yaptım ve sorunlar düzeldi ama dediğim gibi trafo ve lm338 ler çok fazla ısınıyor

Salim arkadaşımın önerisine gelince ise kesif elektronik ile çalışıyorum zaten ve onlardan edindiğim bilgi kadarı ile güneş ışığı altında dot matrixlerle kurulan bir devreden pek performans bekleme dedi onların tek önerisi ledlerle matrixlerimi kendim oluşturmamdı birde spektrumelektronik ile yaptığım görüşmelerde aynı cevabı aldım üstelik onlarda piyasada bulunan ultra diye adı geçen dot matrixlerinde çinli üreticilerin bir aldatması olduğunu söylediler ondanla güneş ışığı altında randımanlı çalışmazmış ve tek çarenin matrixleri kendim oluşturmam gerekiyormuş

benim sizden ricam güneş ışığı altında çalışabilecek 5x7 ve 8x8 matrixlerin isimleri ve nerelerden bulabileceğim

Saygılarla,

kesmez

@biteker kardeş..
güneş ışığı altında yani dış ortamda 5x7 dot matrix led uygulaması yapmak istiyorum diyorsun ve modul arıyorsun..
dış ortamda kullanılacak led uygulamaları genelde büyük ebat gerektireceği için standart modullerin ebatları küçük gelir.. Bu yüzdenki herkes bu modulleri grafik ledboard veya text led board olarak kendi yapıyor.. bakınız..
www.ortana.com
www.onelektronik.com
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

elektromer

Merhaba biteker,
Eğer yapmayı düşündüğün devre profesyonel bir devre ise, Biraz karmaşıklaştıracak önerim var.

MAXIM'in dotmatrix sürücü entegreleri var. Yanılmıyorsam tek entegre ile 4 Adet 5x7 dotmatrix displayi istediğin tarama hızı ve akımında (Limitler içinde olmak koşuluyla) kullanabiliyorsun.

Ayrıca Ledlerin görünürlüğünü arttırmak için önüne flexiglas filtre kullanmanı öneririm.

Aklıma geliverenler bunlar...

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

biteker

sevgili elektromer bahsettiğin maximin entegresini karaköyde baya bir aradım ama ne yazıkki bulamadım ve bana orada söylenen bu tür sürücü entegrelerini bulamayacağım bulsam bile pahalı olduğu idi

mhk

Merhaba biteker,
elektromer arkadaşın söylediği entegreyi kendi sitelerinden isteyebilirsin biraz zaman alır lakin gönderirler. Benim sana tavsiyem tarama işini kendin yapman. Bunun için artık sttandart olan 74hc164 entegresi ve sürmek içinde uln 2003 veya uln 2803 entegrelerini kullanman. Ledlerin yada dot matrix displaylerin gün ışığında görünmelerine gelince , elektromer arkadaşın yazmış oldğu flexiglas camları öneririm. Bu camların yapısı bildiğimiz şeffaf plastik esnek cetvel gibidir. Tek farkı renkli olmasıdır. Örneğin kırmızı ledler için kırmızı flexiglas cam mükemmel sonuç verir. Burda dikkat etmen gereken konu, eğer water clear tip ( şeffaf ) led yada dotmatrix kullanıyorsan ona uygun kumlanmış tam şeffaf olmayan flexiglas cam, üstü mat beyaz yada kırmızı led yada dotmatrix kullanacaksan şeffaf kırmızı flexiglas cam kullanmalısın. Eminim bunu kullanınca görüşlerin değişecektir. Bu camı sanırım karaköyde selanik pasajı arkasında bir reklamcıdan almıştım. Sorarsan sana göstereceklerdir. Başka bir husus ekranda görüntü tarama hızını gözü rahatsız etmeyecek şekilde azaltırsan parlaklığın arttığını göreceksin. Ben 5x7 dotmatrixle bir deneme yapmıştım. Lakin flexiglas olmadan hiiç bir şey net görünmüyordu. Kolay gelsin.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

elektromer

Alıntı yapılan: "biteker"sevgili elektromer bahsettiğin maximin entegresini karaköyde baya bir aradım ama ne yazıkki bulamadım ve bana orada söylenen bu tür sürücü entegrelerini bulamayacağım bulsam bile pahalı olduğu idi

Merhaba biteker,

Sözettiğim entegreleri bulmak problem olabilir. Ama yapmayı düşündüğün panel büyükse (5x7 dotmatrix display sayısı fazla ise) bütün ekranı taramak problem olabilir.
- İstenilen parlaklığın oluşmaması,
- Ekranda titreşimin oluşması
- Tarama için yazılacak program modülünü oluşturmak, gibi...

MAXIM'in sitesindeki fiyatı 1000 Adet için adedi $8.65...  ;)  .
Deneme amaçlı olarak örnek (SAMPLE) isteyebilirsin.

MAX6952 : http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm?qv_pk=3379

MAX6953 : http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm?qv_pk=3291

İşini görürse, Farnell ve benzeri şirketlerden Kredi Kartı yoluyla veya, MAXIM'im TR'deki temsilcisiyle irtibata geçebilirsin...
Alıntı YapASKOM Elektronik Sanayi ve Ticaret Ltd.Sti.
Libadiye Cad. Bulgurlu Mah . No:34 Kat:2 Daire:3   Üsküdar  / İSTANBUL
Tel: 0(216) 340 16 36-38 - 0(216) 339 04 47 Fax: 0(216)339 04 48
info@askomel.com

Ankara Office.
Ahenk sok.No:6/3 Çankaya  / ANKARA
Tel: 0(312) 442 01 93-49 - 0(312) 442 44 85  Fax: 0(312) 442 40 19
Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

z

Alıntı yapılan: "Erkan Gench"birde eğer led sayısı ile led akımlarını çarpıp 15A bulduysanız yanlış hesap olur çünkü kayan yazıda tarama mantığını kullanacağınız için aynı anda sadece bir sütun yanacağından çekilen akım çok daha düşük olur. yani 1A bile size yetebilir.

Cok buyuk bir yanilgi.

Bir led 10 mA sabit akim ile surekli yaniyor olsun.
Uclarinda 1V gerilim dusumu olsun. Pu durumda 10mW guc harcar.
Verim%100 olsun 10mW isik gucu elde edilir.

Simdi bu ledi gozun algilamayacagi kadar yuksek bir frekansda %50 oraninda on-off edelim. (Ton=Toff)

P=V*I*Ton/T=V*I*Ton/(Ton+Toff)=V*I/2 olacaktir.

Yani %50 oraninda on %50 oraninda off yaptigimizda guc yariya dustu.
Bu gozumuzde daha az isik demektir. o halde isik parlakligini  tekrar eski parlakligina getirmek icin akimi 2 kat artirmaliyiz.

Bu nedenle led kataloglarinda surekli akima ilave olarak tepe akimina ait degerden de sozedilir.

Sonuc olarak, ayni parlakligi koruyacak sekilde, ledi taramadan da calistirsan tarayarak da calistirsan guc kaynagindan cekecegin gucun ortalama degeri sabittir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erkan Gench

fakat hocam yaklaşık 600 adet ledten olusan (12*48) bir kayan yazı yaptım ve günlerce hiç kapatmadan soğutucusuz bir 7805 ile çalıştırdım. parlaklıkta hiç azımsanacak seviyede değildi. bu arada tarama oranı 1/48 tüm sütunların tarama frekansıda yaklaşık 100Hz idi.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

z

Tek aciklamasi var yuksek verimli led kullanmissinizdir.

Bir TV de yada Monitorde, saptirma bobinlerinin uclarini acarsaniz (eger bu durumu algilayip cihaz korumaya gecmiyorsa, yuksek voltaj uretmeye devam ediyorsa) benegin ekranda dustugu yerdeki fosfor kavrulacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erkan Gench

bunalmis hocam kusura bakmayın ben bu konuda sizin kadar tecrübeli olmadığıma eminim aslında bu mesajı silmek istedim fakat siz cevap verdiğiniz için silemedim.

aslında dediğiniz doğru eski devreme baktım ve gördümki normalde 10mA lik ledlere 30 mA vermişim fakat bu durumda da gördüğüm kadarıyla led'leri 1/48 oranında yakmama rağmen normaldeki parlaklığının ancak yarısı kadar bir şekilde yanıyordu.

ama yinede 12*30mA=360mA lik bir akım ihtiyacı var. 600*10mA=6A'den oldukça uzak.

birde bildiğim kadarıyla parlaklığın arttırılması için kullanılan geçmeli tarama diye bir yöntem var. burada aynı anda bir sütun değil birkaç sütun yakılıyor (mesela 8 sütunda bir) böylece yüzlerce sütununuz olsada 1/8 oranında yakıyorsunuz ledleri. tabi bu durumda kullanılan devre karmaşıklaşıyor.

bu durumda dediğinize biraz daha yaklaşıyoruz. 8 sütunda bir geçmeli tarama yapsaydım 0.36A*(48/8)=2.16A

ve evet kullandığım ledler fiyatına göre oldukça kaliteliydi.