DC Güç Kaynağı Projesi

Başlatan elektronik_hobi, 08 Nisan 2012, 02:06:32

elektronik_hobi

Sayın hocalarım değerli forum üyeleri 0-240 volt ayarlı dc güç kaynağı projemiz var. bu konuda elinizde daha önce bu konuda yaptığınız çalışmalar varsa bizimle paylaşabilir misiniz?
bizim projede anahtarlamalı gerilim regülatör devresi kullanılacak. bu konuda deneyimlerinizi paylaşırsanız minnettar oluruz.
şimdiden teşekkürler.

ipek

çok eski bir dökuman buldum CD'de biraz zor okunuyor umarım işnizi görür

çok zor bir proje almışınız çok yetenek ve deneyim gerektiren bir iş şahsen ben bu tür işlerden hep uzak durmuşumdur.

ısıl güç kayıpları saturasyon (dissipation factor) Demokles'in kılıcı gibi sizi bekliyor  ;D

eğer akım az ise TL783 gibi seri regulatörleri seri bağlama teknikleri ile oluşturabilirsiniz....

elektronik_hobi

bir kredilik ders,sözde projeyi notumuza ek yapsın diye aldık ama görünüşe göre mezuniyetimizi bile sakata getirecek.cevabınız için teşekkürler söylediğiniz cd deki bilgilere nasıl ulaşıcaz peki???

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mcn

0-24 V olmasın o?  ???

Emin misiniz 240 volt olduğuna,onu iyice bir kesinleştirin derim.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

aslan_korhan

Primer regülasyonlu birşey yapabilirsin.
Yani 220V kısmını voltajını ayarlarsın AC olarak.
Çıkış kısmın da ise sadece köprüdiyot-kondensatör ile doğrultursun.
Çok basit olur ve sonuç olarak 0-240V ayarlı güç kaynağı yapmış olursun.
Tabiki başka istenilen ayrıntılar yoksa eğer.
Yok illa mosfet olsun, sekonder regüle olsun, akım ayarlı olsun gibi şartlar varsa işin daha zor...

Dikkat ememişim, anahtarlamalı olacakmış regülatör.
Bencede bu 0-24V olmasın ?
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

pisayisi

Hem anahtarlamalı olacak hem de 0-240 volt ayarlı, inan hayal gibi birşey bu ödevi veren kişiye sormak lazım ;D Böyle bir örnek proje de bulamazsın devresini de tasarlayamazsın inan. Ancak ti nin TL783  0-120 volt gerilim regülatörü seri bağlantı iki potans ile halledilebilir güçsüz bir power olabilir.
Murat

aslan_korhan

Aslında herhangi bir anahtarlamalı eleman kullanılabilir fakat araya bobin yerine ferromanyetik nüveli küçük bir trafo kullanman gerekir.
LM2576-ADJ ile bile yapılabilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

drmp

çıkış akımı sorun olmayacaksa   sekonderden kontrollu bir devre yap  12 'den 240 volta  istediğin gibi ayarla

ipek

Dosyaları eklemeyi unutmuşum burada bir kaç aded yüksek voltajlı verimsiz proje mevcut hayal gücün ile sana en faydalı olanı seç.....
http://www.dosya.tc/server14/5MLgAX/Desktop.rar.html

bu site hakkında zararlı uyarılar bahsediliyor ben uzun zamandır kullanıyorum bana bir şey dek gelmedi........

Saruman

Bence 220 yi doğrultup IGBT ler ile buck converter yapmalı.Kontrolünü herhangi bir denetleyici ile yapabilir.

z

SMPS yada regulatorlerde bobin yada transformator yuk akımı ve tek bir frekansa göre hesaplanır. Çıkış voltajı değişken sistemlerde duty yanısıra frekansda değiştirilir.

Böylece duty en geniş aralıkta değişirken akımdaki rıpıl sabit kalır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik_hobi

Alıntı yapılan: mcn - 09 Nisan 2012, 10:31:29
0-24 V olmasın o?  ???

Emin misiniz 240 volt olduğuna,onu iyice bir kesinleştirin derim.

0-240 volt ama anahtarlamalı olmayacak. o kısmı kabul ettridik enazondan. 0-70 lere kadar ayarlı devreler var ama 0-240 ayarlıya rastlamadık.

Saruman

Alıntı yapılan: elektronik_hobi - 12 Nisan 2012, 20:26:20
0-240 volt ama anahtarlamalı olmayacak. o kısmı kabul ettridik enazondan. 0-70 lere kadar ayarlı devreler var ama 0-240 ayarlıya rastlamadık.

Keşke o kısmı kabul ettirmeseydiniz , şimdi nerden bulacaksınız lineer devreyi ?

HeCToR

Stabilize redresör imalatı yapıyoruz biz tyristor kontrollu istediğiniz değerlerde olması mümkün yalnız maliyeti çok yüksek Akım kapasitesi istediğiniz değerlerde olabilir
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir