Amfi testi için hoparlör yerine nasıl bir yük bağlarız ?

Başlatan bulut_01, 08 Temmuz 2012, 20:19:33

bulut_01

iyi aksamlar benım sorum yapdıgımız amp test etmek ıcın cıkısa nasıl bir yük bağlarız ? yapdıgım 600 watt nmos cıkıslı amp cıkıs thd ve güç testlerı yapacam amp güçlü oldugu ıcın cıkısa hp baglayıp test yapmak baya gürültü yaratır cıkısa HP yerıne 4 ohm direnç baglasak olur mu ? yada bobın mı sarmamız gerekır mi 4 ohm cıvarında amp saglık bir test etmek için ?
YENİLMEZ..

pisayisi

4 ohm luk bobin de sarsan, direnç te bağlasan asla bir hoparlorun yük için gerektirceği koşullar dinamik  cevap sağlanmaz. Madem sesi açmakta sıkıntı var neden bu kadar güçlü bir amfi yapıldı merak ediyorum ;D
Murat

OG

Amp hangi yükte çalışması gerekiyorsa o değerde 4, 8, 16 ohm gibi kör yük ( direnç ).

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bulut_01

Alıntı yapılan: pisayisi - 08 Temmuz 2012, 20:26:29
4 ohm luk bobin de sarsan, direnç te bağlasan asla bir hoparlorun yük için gerektirceği koşullar dinamik  cevap sağlanmaz. Madem sesi açmakta sıkıntı var neden bu kadar güçlü bir amfi yapıldı merak ediyorum ;D

test aşamasında apartmanı ayaga kaldırmayalım dıye hp yerıne dınamık test ıcın nasıl bır yuk baglanır ? bende bunu merak edıyorum.
YENİLMEZ..

new-ar

Og hocanın dediği gibi,amplifikatörün çıkış empedansına ve gücüne uygun(size 4ohm 1kw yetecektir)direnç bağlayarak testlerinizi yapabilirsiniz..Krom nikel tel ile kendinizde imal edebilirsiniz direnci,yada elektrikli ısıtıcı rezistansı imalatı yapanlardan yardım alabilirsiniz..

bulut_01

direnc benımde aklımda gecıyor ama dınamık test hp verdıgı tepkı dırenc veremez.hp yakın ne olabılır yuk ?
YENİLMEZ..

OptimusPrime

saf direnç uygun bir yaklaşım değil.
en azından hoparlörü RL ile simule etmek gerek.
buradaki R hoparlarön omik direnci
L ise hoparlörün indüktansı olmalı.
RL değerlerini hoparlör üzerinden ölçerek de bulabilirsin.

birde hoparlörün mekanik aksamından dolayı rezonansa gelme durumu söz konusu. yani RL devresine seri bir de RLC olmalı.
http://www.ece.ucsb.edu/yuegroup/Teaching/ECE2C/Lab/Lab1a.pdf
ayrıntılı bilgi yukarıdaki linkte...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

bulut_01

dökumanda söyle bir sema var bunu uygulasak ne kadar hoparlör tepkımesıne yaklasısırız amp test ederken.

YENİLMEZ..

OG

O kadar detaya girmeyin, girecekseniz daha çok çok detay ortaya çıkar, kablo kapasitesi bile önem kazanır.

İmalatçılar amp testlerini soba rezistansı ile yapıyorlar.  :) Skop ile sinyal temizliğine bakıyorlar, frekans tepkimesini ölçüyorlar vs.

OptimusPrime

OG
"frekans tepkimesini" nasıl ölçüyorlar?  ;D
bu arada hangi imalatçılar bunlar söyleyinde uzak duralım.  ;)

böyle bodoslama ampli yapan birinden zamanında bir arkadaşım ürün almıştı. cihazda geçiş distorsiyonu gördüm. aldığı yeri aradım. başka birinden alıyorum bu devreyi dedi, bir telefon numarası verdi. devreyi yapan arkadaşla konuştum. geçiş distorsiyonunun ne olduğundan haberi bile yoktu. ilk defa benden duydu.

neyse bir katkımız oldu arkadaşa.  ;D

bulut_01
eşdeğer devresi bu. değerleri doğru hesaplarsan aynı karakteristiği görürsün.
çok gerçekci olmasın dersen en azından RL kısmını yapmalısın... ;)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

bulut_01

bulut_01
[/quote]

ordakı L,R,C değerleri ne olmalıdır 4 ohm baz alırsak ? bide en az 1 kw güce dayanmasıda lazım.
YENİLMEZ..

z

Kısa bir süre Omikron firmasında çalıştım. Zamanının en kalite Türk malı HiFi sistemlerini imal ediyorduk.

Arada bir hoparlör kullanarak imalathane gübürtedilir tüm işçilerin yüreği ağzına gelirdi.

Testler dummy load ile yapılırdı ve bu oldukça kalın (Kızarmayacak) resiztans telinden ibaretti.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bulut_01

resiztans hoparlör yerını vermez hocam dınamık test tabı tutacaksak amp ya hp baglamak yada yukardakı benzer bı kucuk bobın ve dırenc olusan devre yapmak daha mantıklıdır sanırım.
YENİLMEZ..

OG

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 08 Temmuz 2012, 22:07:49
OG
"frekans tepkimesini" nasıl ölçüyorlar?  ;D
bu arada hangi imalatçılar bunlar söyleyinde uzak duralım.  ;)

böyle bodoslama ampli yapan birinden zamanında bir arkadaşım ürün almıştı. cihazda geçiş distorsiyonu gördüm. aldığı yeri aradım. başka birinden alıyorum bu devreyi dedi, bir telefon numarası verdi. devreyi yapan arkadaşla konuştum. geçiş distorsiyonunun ne olduğundan haberi bile yoktu. ilk defa benden duydu.

neyse bir katkımız oldu arkadaşa.  ;D

bulut_01

Tam ben HEPSİ diyecektim, @z yazmış. @gevv de somut örneğini vermiş.

Tepkime dediğim geçiş karakteristiği.

THD falan, bunları bütün firmaların ölçtüğünü sanmıyorum.