350 Volt DC Yüksek Voltajı Süremiyorum !

Başlatan Pyrodigy, 09 Ekim 2012, 15:08:23

OG

400 voltun + ucundan birkaç adet direnci seri bağlayarak (hesap edip) gate e bağlarsın Gate ile -400v arasına 10-15 voltluk zener atarsın. 1K ve 470 ohmu sokersin, opto kollektoru gate e , emetoru -400volta (source a) bağlarsın.

Bu durumda sürme terslenmiş olur. Opto sürülünce yük akımı kesilir, sürülmeyince yük calışır. Program ile bu değişikliği yaparsın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 09 Ekim 2012, 18:05:42
400 voltun + ucundan birkaç adet direnci seri bağlayarak (hesap edip) gate e bağlarsın Gate ile -400v arasına 10-15 voltluk zener atarsın. 1K ve 470 ohmu sokersin, opto kollektoru gate e , emetoru -400volta (source a) bağlarsın.

Bu durumda sürme terslenmiş olur. Opto sürülünce yük akımı kesilir, sürülmeyince yük calışır. Program ile bu değişikliği yaparsın.
Böyle birşeymi hocam

[IMG]http://imageshack.us/a/img15/7012/devres.jpg[/img]
Persistance is the name of the game in this business....

OG

3XK gereksiz,

XK birkeç dirençten olan seri direnç demekle kastım bir güc ortaya çıkar.

68K 2Watt tek direnç de kullanabilirsin.

Zener de 15Volt 0,5Watt

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 09 Ekim 2012, 18:22:51
3XK gereksiz,

XK birkeç dirençten olan seri direnç demekle kastım bir güc ortaya çıkar.

68K 2Watt tek direnç de kullanabilirsin.

Zener de 15Volt 0,5Watt
Tamamdır Hocam çok teşekkür ederim ilgi ve alakanıza.
Nihai çizim budur;

[IMG]http://imageshack.us/a/img254/1204/devreq.jpg[/img]
Saygılarımla

dhan000

devrenin bu haliyle anahtarlama sinyali kesilmeden önce  yükü devreden ayırmanız gerekiyor aksi halde mosfet iletime geçip yükten sürekli akım akacaktır...
muhtemelen düşünülmüştür ama hatırlatmak istedim...

Pyrodigy

Alıntı yapılan: dhan000 - 09 Ekim 2012, 18:51:18
devrenin bu haliyle anahtarlama sinyali kesilmeden önce  yükü devreden ayırmanız gerekiyor aksi halde mosfet iletime geçip yükten sürekli akım akacaktır...
muhtemelen düşünülmüştür ama hatırlatmak istedim...
Evet haklısınız. Hocam uyarmıştı. Programda değişikliğe gidicem...
Alıntı yapılan: OG - 09 Ekim 2012, 18:05:42
Zaten şehir şebekesin gelen şebekeyi Röle ile kontrol ediyorum. Bu çizim 2. bir kontrol devresi. Yani önce röle devreye elektrik veriyor sonra doğrultma işleminden sonra Mosfete girip yüke aktarılacak. 400Volt şakaya gelmez...
Saygılar

Pyrodigy

Tekrar merhaba
OG hocamın yönlendirmesi ile izoleli 300VDC ve üzeri mosfet sürerken şemada değişiklik yaptım. Mosfetin sürmesi tersli iken şu an düzlenmiş olması lazım.
Bu çizimlerde mantık hatası varmı acaba?
Not: Her iki  çizimde de Zener ile Gate temas etmiyor !

Negatif taraflı sürme

Pozitif taraflı sürme

ErsinErce

her iki çizimde hatalı
negatif taraflı sürme de sinyali kestiğinizde  mosfeti boşaltacak bir eleman yok(sürekli açık kalma ve elinizi yaklaştırdığınızda bile tetiklenme ihtimali var)
pozitif tarafta ise yükün üzerindeki voltaj 15V olduğunda Vgs 0 olur ve devreyi süremezsiniz(elinizi yaklaştırdığınızda tetiklenme ihtimali burada da söz konusu)
mosfeti transistör gibi düşünmeyin Vgs arasındaki voltaj ne kadar büyükse o kadar çok akım geçirir(max Vgs ye kadar)
ayrı bir yapıymış gibi düşünün daha rahat edersiniz

sinyalin 0 veya 1 ile sürülmesi sizi rahatsız ediyorsa önceki şema da pc 817 den önce bir inverter gate koyun

yada PC 817 yi direk +5V ile besleyip 2 numaralı pini sürün

OG

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 12 Ekim 2012, 11:56:02
Tekrar merhaba
OG hocamın yönlendirmesi ile izoleli 300VDC ve üzeri mosfet sürerken şemada değişiklik yaptım. Mosfetin sürmesi tersli iken şu an düzlenmiş olması lazım.
Bu çizimlerde mantık hatası varmı acaba?
Not: Her iki  çizimde de Zener ile Gate temas etmiyor !

Negatif taraflı sürme

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu şemada Gate ile -400 volt arası 3K3 atarsan pozitif taraflı sürme haline gelir. ErsinErce'nin dediği gibi Gate boşta kalmaz.

Pyrodigy

Ersin ve OG Üstad ilginize teşekkür ederim.
Alıntı yapılan: ErsinErce - 12 Ekim 2012, 12:59:18
her iki çizimde hatalı
negatif taraflı sürme de sinyali kestiğinizde  mosfeti boşaltacak bir eleman yok(sürekli açık kalma ve elinizi yaklaştırdığınızda bile tetiklenme ihtimali var)
pozitif tarafta ise yükün üzerindeki voltaj 15V olduğunda Vgs 0 olur ve devreyi süremezsiniz(elinizi yaklaştırdığınızda tetiklenme ihtimali burada da söz konusu)
mosfeti transistör gibi düşünmeyin Vgs arasındaki voltaj ne kadar büyükse o kadar çok akım geçirir(max Vgs ye kadar)
ayrı bir yapıymış gibi düşünün daha rahat edersiniz

sinyalin 0 veya 1 ile sürülmesi sizi rahatsız ediyorsa önceki şema da pc 817 den önce bir inverter gate koyun

yada PC 817 yi direk +5V ile besleyip 2 numaralı pini sürün
48 kanallı modül için PC817 önüne NOR gate ilave entegre masrafı olur, ayrıca PC817 nin 2.nolu pini ile kontrol içinde ilave transistör devresi lazım. Ayrıca programda Terslemek karışıklığa sebep olabilir. O yüzden PC817 nin 1 numaralı pinine Logic1 ile devreyi sürmem 0 ile kapatmam açıkçası işime geliyor.
Negatif sürümde mosfeti boşaltacak bir eleman yok derken OG hocanın belirttiği şekilde Gate in Pulldown ile sürekli sıfıra çekilmesinden mi bahsettiniz?

Alıntı yapılan: OG - 12 Ekim 2012, 20:20:53
Bu şemada Gate ile -400 volt arası 3K3 atarsan pozitif taraflı sürme haline gelir. ErsinErce'nin dediği gibi Gate boşta kalmaz.

Eğer öyleyse nihai çizim bumudur?

OG

Budur,

400V da oynamalar varsa şu küçük ilave işine yarar,
1N4148 al
68K nın alt ucunu kes, 1N4148 anodunu bağla. Katodu da zener katoduna bağla.

Zenere paralel 220nF~330nf seramik ve 10uF elektrolitik ilave et.

Bunlar extra konfor.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 12 Ekim 2012, 22:30:24
Budur,

400V da oynamalar varsa şu küçük ilave işine yarar,
1N4148 al
68K nın alt ucunu kes, 1N4148 anodunu bağla. Katodu da zener katoduna bağla.

Zenere paralel 220nF~330nf seramik ve 10uF elektrolitik ilave et.

Bunlar extra konfor.

Eyvallah hocam, saolasın. Umarım şimdi tamamdır:)
Biraz Yemek tarifi gibi oldu, mosfet sürme tekniği:)

asma

Kondansatörler zenere paralel olacaktı.
Siz 3k3 e paralel bağlamışsınız. İletim ve kesimi yavaşlatır bu bağlantı.  ;)
Kolay gelsin.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: asma - 12 Ekim 2012, 23:00:15
Kondansatörler zenere paralel olacaktı.
Siz 3k3 e paralel bağlamışsınız. İletim ve kesimi yavaşlatır bu bağlantı.  ;)
Kolay gelsin.
Eyvallah Asma, dikkatin için !

Pyrodigy

Tekrar merhaba
Tek mosfet sürmek için devre gayet güzel çalıştı. Peki 48 kanallı Mosfet devresi için herbirisi için aynı devreyi kullanmalımıyım? Yoksa tek bir zener devresi ile 15 VDC ye indirip tüm optolara buradan dağıtım yapsam nasıl olur?
Korkum diyelim tüm mosfetler aynı anda tetiklendiğinde çekilecek akım yani mosfetin sürülmesi için gereken akımı tek bir zenerli devre ile karşılayabilirmiyim? Zenerin watını yükseltsem ? en fazla kaç wattlık zener vardır piyasada, ben 1watt olduğunu biliyorum :-\ ya direnç ? kaya gibi dirençler lazım değilmi? :-\ 
en önemlisi sağlıklı ve karalı olurmu ?