350 Volt DC Yüksek Voltajı Süremiyorum !

Başlatan Pyrodigy, 09 Ekim 2012, 15:08:23

OG

48 adet için en sağlıklı olanı 400V dan küçük bir switchmode ile 12V üretip kullanmandır.

Çünkü 48 adetin akımı 68k dirençten gecerken direncin değeri fazla gelir, düşürürsün bu sefer de ısı artar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 16 Ekim 2012, 15:41:02
48 adet için en sağlıklı olanı 400V dan küçük bir switchmode ile 12V üretip kullanmandır.

Çünkü 48 adetin akımı 68k dirençten gecerken direncin değeri fazla gelir, düşürürsün bu sefer de ısı artar.
Hocam kullandığım devre için zaten 400VDC den 12VDC ye indirmek için SMPS kullanıyorum ve sadece mosfetleri sürmek için ilave SMPS kullanmak maliyet açısından işime gelmiyor.
Bu durumda zener + direnç hesabı yaparken Mosfetlerin Gate ine uygulanacak tetikleme akımını hesaplayarak seçim yapmam gerekiyor. Doğrumu.
Kullandığım mosfetin Test karakteristiklerinde şöyle değerler var.

bir diğer alternatif mosfet te ise

Bu değerlere göre IGSS akımı her mosfet için 100nA ise 48 x 100nA = 4.800nA (4,8 mikro A) olmazmı? Yani devrede 15 volt 1 mA verdiğimde tüm mosfetleri tetiklemeye yetecek gücüm olmazmı?
Persistance is the name of the game in this business....

ErsinErce

yalnız o devrede mosfet harici 3k3 leri de sürecekseniz onları hesaba katmayı unutmayın hocam

OG

Alıntı yapılan: ErsinErce - 16 Ekim 2012, 16:15:19
yalnız o devrede mosfet harici 3k3 leri de sürecekseniz onları hesaba katmayı unutmayın hocam

Bunu demek istedim.

3K3 ü 10K bile yapsanız hepsi iletimde ise toplam 72mA akım gecer. 20mA de zenere verseniz 92mA yani 100mA

400-15=385V da 100mA için  3850R  38,5Watt direnç çıkar.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ErsinErce - 16 Ekim 2012, 16:15:19
Evet onları unuttum tamamen.
3k3 yerine 100k ile pulldown yapsam ne olur? Eğer mosfetin Gate ini 100nA ile tetikliyebiliyorsam, düşük akımı pulldown yapmak daha kolay olmazmı?

mesaj birleştirme:: 16 Ekim 2012, 16:26:41

Alıntı yapılan: OG - 16 Ekim 2012, 16:22:36
Bunu demek istedim.

3K3 ü 10K bile yapsanız hepsi iletimde ise toplam 72mA akım gecer. 20mA de zenere verseniz 92mA yani 100mA

400-15=385V da 100mA için  3850R  38,5Watt direnç çıkar.
Hocam 72mA nerden çıktı?

ErsinErce

direnç değeri büyüdükçe mosfet daha geç kapanır, mevcut güç kaynağınızı daha güçlüsüyle değiştirip 12V dan benzer şekilde devrenizi sürmaniz daha iyi olur
ya da eğer güç kaynağınızda ekstradan 1W daha varsa hiç değiştirmenize bile gerek yok

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ErsinErce - 16 Ekim 2012, 16:44:23
direnç değeri büyüdükçe mosfet daha geç kapanır, mevcut güç kaynağınızı daha güçlüsüyle değiştirip 12V dan benzer şekilde devrenizi sürmaniz daha iyi olur
ya da eğer güç kaynağınızda ekstradan 1W daha varsa hiç değiştirmenize bile gerek yok
SMPS 12V - 2A lık devre için fazlasıyla güçlü ama mosfeti burdan sürersem devre izole olmaktan çıkar... Sanırım ilave bir smps lazım olacak.
20VDC - 12VDC  100mA lık bir SMPS varmıdır piyasada ucuz yollu öneriniz? 120 adet lazım.

OG

Pyrodigy

OG

Alıntı YapHocam 72mA nerden çıktı?
Tabi haklısın, saçmalamışım, kimbilir aklımda ne vardı.

15/3300 = 4,54ma
4,54 x 48 = 218mA  Yani sonuç daha vahim.

Edit,
10K bağlarsanız demişim. yani doğru.

mesaj birleştirme:: 16 Ekim 2012, 17:24:06

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 16 Ekim 2012, 17:18:22
Kalbim temizmiş:) Hasta - doktor işi oldu:)
Fiyat güzel, ben almayı düşünüyordum ama şu an ihtiyaç olduğundan değil fiyat güzel olduğundan.

İhtiyacı olan daha önemli.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 16 Ekim 2012, 17:20:45
Tabi haklısın, saçmalamışım, kimbilir aklımda ne vardı.

15/3300 = 4,54ma
4,54 x 48 = 218mA  Yani sonuç daha vahim.

Edit,
10K bağlarsanız demişim. yani doğru.

mesaj birleştirme:: 16 Ekim 2012, 17:24:06
Fiyat güzel, ben almayı düşünüyordum ama şu an ihtiyaç olduğundan değil fiyat güzel olduğundan.

İhtiyacı olan daha önemli.
Gevv üstad ile görüştüm, zaman problemim olduğu için PCB bastırıp montaj yapmam mümkün değil.. Bu durumda ya hazır SMPS alıcam yada devreyi halihazırda 400VDC den 12VDC ye çeviren bir SMPS var ve gücüde fazlası ile yetiyor hem devreyi beslemek hemde mosfetleri sürmek için. Aklıma takılan bir soru var, farklı bir mevzuu olsa bile konuyla alakalı.

Şöyleki;
Eğer 2. seçeneği seçersem yani mevcut SMPS' yi kullandığımda Ana kartı besleyen hat ile Optonun Mosfetleri süren kısımda ki devrenin Topraklaması birleşmesi gerekiyor ve böyle olduğunda izole ortadan kalkıyor.

Şemada Mosfet gate ini pulldown yapan direncin altında ki GND ile 400VDC nin negatif hattı arasına nasıl bir izolasyon koyabilirim? Kısacası 2 farklı toprak hattını birleştirirken ama araya bir izolasyon amaçlı bir devre koymak istiyorum. İnternette tam olarak karşılığını bulamasamda ground loop olarak geçtiğini farz ettim ancak örnekler hep AC hatları için geçerli.Sanırım farklı hatlardan beslenen aygıtlar frekans farklılıkları nedeni ile parazite sebep oluyor bu örnekte DC hatlar için 2 farklı toprak hattını nasıl bağlarsınız? Bulduğum bir uygulamada akım sınırlayarak groundloop u önlemiş.  Sizler ne önerirsiniz?

Saygılarımla

CLR

@Pyrodigy

Çizdiğin devrelerin hepsini unut. 400Vdc'nin çok değişmediğini kabul ediyorum(+-%10 olabilir), 400V  için 390K+10K ile gerilim bölücü yap, 10K 400Vdc'nin grounduna gelecek. 10K'ya paralel 15V zener ve 100nF/63V kullan. Bu durumda mosfet gate'inde stabil 10V olacaktır. Şimdi gelelim opto tarafına, optonun kollektörü mosfetin gate'ine, emiterini 400V'un grounduna bağla, opto transistörün breakdown voltajını da asla aşmamış olacağız çünkü opto en fazla 10V görecek, akım olarakta yaklaşık 1ma.

opto giriş tarafında opto ledini pull-up(1k) yap 5V'a veya 3V3 lojik 1 ne ise,  yani hep opto ON'muş gibi olacak , microişlemci portunu doğrudan 100 ohm üzerinden opto 1 numaraya bağla, ledi off yapacağında portu çıkış yap ve çıkışı 0 yapacaksın, on yapacağında portu input yapman yeterli,

Şimdi hem izalosyonlu oldu hemde harici 12V vs. gerekmeyecek.
Knowledge and Experience are Power

Pyrodigy

Alıntı yapılan: uicroarm - 17 Ekim 2012, 12:00:44
@Pyrodigy

Çizdiğin devrelerin hepsini unut.

Üstad unutmaya çalışıyorum ama gece rüyalarımda kabus olarak giriyor:)

Alıntı yapılan: uicroarm - 17 Ekim 2012, 12:00:44
400Vdc'nin çok değişmediğini kabul ediyorum(+-%10 olabilir), 400V  için 390K+10K ile gerilim bölücü yap, 10K 400Vdc'nin grounduna gelecek. 10K'ya paralel 15V zener ve 100nF/63V kullan. Bu durumda mosfet gate'inde stabil 10V olacaktır. Şimdi gelelim opto tarafına, optonun kollektörü mosfetin gate'ine, emiterini 400V'un grounduna bağla, opto transistörün breakdown voltajını da asla aşmamış olacağız çünkü opto en fazla 10V görecek, akım olarakta yaklaşık 1ma.

opto giriş tarafında opto ledini pull-up(1k) yap 5V'a veya 3V3 lojik 1 ne ise,  yani hep opto ON'muş gibi olacak , microişlemci portunu doğrudan 100 ohm üzerinden opto 1 numaraya bağla, ledi off yapacağında portu çıkış yap ve çıkışı 0 yapacaksın, on yapacağında portu input yapman yeterli,

Şimdi hem izalosyonlu oldu hemde harici 12V vs. gerekmeyecek.
Üstad konuyu tartıştık ve sonunda ortaya böyle bir devre çıktı. Bu devrede Mosfet Optonun ON konumunda tetikleniyor!

Tek bir mosfet gayet güzel sürülüyor ama sorun 48 adet mosfeti sürmeden kaynaklanıyor. 400VDC den 12VDC 100mA  elde etmek direnç bölücülerle olucak iş değil!

CLR

İlk ve son yazını okudum, dolayısıyla 48mosfeti aynı hattan süreceğim diye bir tabir yoktu, onun üzerine yorum yaptım. hepsini aynı hattan sürmen mantıksız zaten. Yukarıda anlattığım gibi, her biri için ayrı devre kurarsan, hem devrede tek malzemede ısı sorunun olmaz hemde sistemde bir mosfette sorunun olursa tüm sistem susmaz.

Knowledge and Experience are Power

Pyrodigy

Alıntı yapılan: uicroarm - 17 Ekim 2012, 12:39:33
İlk ve son yazını okudum, dolayısıyla 48mosfeti aynı hattan süreceğim diye bir tabir yoktu, onun üzerine yorum yaptım. hepsini aynı hattan sürmen mantıksız zaten. Yukarıda anlattığım gibi, her biri için ayrı devre kurarsan, hem devrede tek malzemede ısı sorunun olmaz hemde sistemde bir mosfette sorunun olursa tüm sistem susmaz.
Tek mosfeti bile sürerken 68K 2Wattlık direnç ile 5 mA akımda 10-15 sn sonra aşırı ısınıyor. Bunlardan En az 3 adet(6 watt 20K) paralel bağlamak lazım ki  ozaman 48 mosfet için 144 tane 2watt lık direnç koyduğumda kartta başka yer kalmıyor zaten:)
Şu an sıkıntım Tek bir SMPS ile hem devreyi hemde Fetleri sürerken izoleli olarak 2 farklı toprağı nasıl birbirine bağlarım?