350 Volt DC Yüksek Voltajı Süremiyorum !

Başlatan Pyrodigy, 09 Ekim 2012, 15:08:23

Pyrodigy

Merhaba arkadaşlar!
Farklı bir kaynaktan 350Volt N kanal mosfet ile süremiyorum. Aynı devreyi daha önceki çalışmalarımda 30 volt ve altını sürmiştüm ama ilk defa yüksek voltaj ile çalışıyorum ve 350Volt süremedim. Şema aşağıda;
Kullandığım mosfet 500 Voltluk 2SK2542. 400 Voltluk IRFP360 yide kullandım... İzole etsin diye PC817 var, nerede hata yapıyorum anlamadım.
[IMG]http://imageshack.us/a/img404/6166/devre.jpg[/img]
Saygılarımla
Persistance is the name of the game in this business....

t2

Şaseler, refereanslar karışmış gibi görünüyor.
Tetikleme anında  beyzde yerterli akım  yok gibi. çünkü şase yok.

Opto kollektöründeki 12 V beslemesinin şasesi transistörün emiterine (out-1)bağlı mı ki?

Bağlı ise, led kısmındaki gnd de buna mı bağlı?  haydaaa patlama çatlama...

Pyrodigy

Alıntı yapılan: t2 - 09 Ekim 2012, 15:17:22
Şaseler, refereanslar karışmış gibi görünüyor.
Tetikleme anında  beyzde yerterli akım  yok gibi. çünkü şase yok.

Opto kollektöründeki 12 V beslemesinin şasesi transistörün emiterine (out-1)bağlı mı ki?

Bağlı ise, led kısmındaki gnd de buna mı bağlı?  haydaaa patlama çatlama...
Hocam dediklerinden birşey anlamadım:) Mosfetin Gate ucu Optonun Çıkışına bağlı! Optoya giren 12 Voltu neden Mosfetin Çıkışına bağlayayım? Çıkış yaklaşık 400 Volt DC! Ayrıca Bu devre 30 Volt ta gayet güzel çalışıyor. 400Volt ta çalışmıyor.

t2

mosfet yok ki. transistörü mosfet niyetine çizdiyseniz , Opto kollektörüne bağlı olan 12 Voltun bir şasesi vardır. ayrı kaynak olduğunu varsayıyorum. öyle olsa iyi olur. eğer öyleyse,  bu 12 voltun şasesini transistörün emiterine bağlamalısın. GND yazan yer bunun şasesi ise, bu şase led tarafında ne arıyor?   Böyle olursa accayip izole olur :)

transistör mosfet ise, 12vun şasesi, bunun source'una bağlanacak. şasesi olmayan tetikleme işe yaramaz. sonuçta iletime geçecek ise , geyt ile source arasına 12 volt gelmiş olması lazım. tabi bütün bunları düşük bir frekans için yaptığınızı varsayıyoruz. mosfeti sürmek için, geytine  doldur boşalt türü bir şey gerek.

OG

100K nın GND ucu, OUT1, OUT2  bu üçünü birleştir.
IN1 dediğin yere 400V un eksisini ver
400V un artısını yükün artısına ver
yükün eksisini IN2 ye bağla

Transistorun VCE0 degeri 400V a dayanabilir olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: t2 - 09 Ekim 2012, 15:40:25
mosfet yok ki. transistörü mosfet niyetine çizdiyseniz , Opto kollektörüne bağlı olan 12 Voltun bir şasesi vardır. ayrı kaynak olduğunu varsayıyorum. öyle olsa iyi olur. eğer öyleyse,  bu 12 voltun şasesini transistörün emiterine bağlamalısın. GND yazan yer bunun şasesi ise, bu şase led tarafında ne arıyor?   Böyle olursa accayip izole olur :)

transistör mosfet ise, 12vun şasesi, bunun source'una bağlanacak. şasesi olmayan tetikleme işe yaramaz. sonuçta iletime geçecek ise , geyt ile source arasına 12 volt gelmiş olması lazım. tabi bütün bunları düşük bir frekans için yaptığınızı varsayıyoruz. mosfeti sürmek için, geytine  doldur boşalt türü bir şey gerek.
Hocam Çizimde Transistör olarak eklediğim parça MOSFET. Ayrıca kaynak farklı ! Mosfet çok düğük frekansta anahtarlama görevi yapacak.
Bu durumda Bahsettiğiniz çözüm; Optonun çıkışındaki toprağı çizimde PE ile eklediğim toprak bağlantısına mı bağlamamı öneriyorsunuz ?

t2

in1 ile out2 yi, ayır birbirine değimesin.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 09 Ekim 2012, 15:52:15

Değerli üstadlarım şu an akıl tutulması denen olayı yaşıyorum o yüzden lütfen isteklerimi mazur görün.  ???
Mosfetin Gate ucu bağlı olmak üzere,
4 numara 400 Volt IN in + sı
5 numara 400 Volt IN in - si
1 numara Devrenin Toprağı ve
2 ve 3 numara 400 voltun sürüleceği Yük ise
Drain ve Source siyle beraber neyi nereye bağlayacağım? ben balkona yakınım yine anlamazsam devreyle baraber aşağı atlayacağım!
:) :o
[IMG]http://imageshack.us/a/img825/8328/devrer.jpg[/img]

OG

100K nın alt ucunu (1)  2 ve 3 e bağla ayrıca 1 i GND ye de bağlama, ayrıca 100K yı birkaç kiloohma indir. 1K gibi.

1  2  3 birleşti, bunları  5 ile birleştir. Mosfetin S ucunu da bunlara bağla. Ve buna 400V un eksi ucunu ver. 

4 noya 400voltun + ucunu ver.

Yükün + ucunu 4 noya  -  ucunu mosfetin D sine ver.

Bu kadar

SpeedyX

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 09 Ekim 2012, 16:57:52
100K nın alt ucunu (1)  2 ve 3 e bağla ayrıca 1 i GND ye de bağlama, ayrıca 100K yı birkaç kiloohma indir. 1K gibi.

1  2  3 birleşti, bunları  5 ile birleştir. Mosfetin S ucunu da bunlara bağla. Ve buna 400V un eksi ucunu ver. 

4 noya 400voltun + ucunu ver.

Yükün + ucunu 4 noya  -  ucunu mosfetin D sine ver.

Bu kadar

Bumudur hocam?
[IMG]http://imageshack.us/a/img19/8097/devrel.jpg[/img]

OG

O dur da, +12V nereden geliyorsa onun - ucu da 400V un - ucuyla birleşmeli.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 09 Ekim 2012, 17:39:56
O dur da, +12V nereden geliyorsa onun - ucu da 400V un - ucuyla birleşmeli.
Hocam 12 Volt kuru pilden geliyor, 400 Volt un (+) ve (-) si ise direkt 220VAC şehir şebekesini Köprü diyot > Kapasitör ile doğrultma işleminden sonra geliyor. Yani (-) negatif bağlantılar birbirinden farklı sistemlerden. Bunların birleşmesi sonucu sisteme olumsuz etkisi olurmu? Zira diğer tüm sistem Pilden yani 12 Voltu geldiği yerden besleniyor...

Yada 400 voltu 12 volta indirip direkt Optonun 12Voltuna bağlamak olur ama uzun iş olmazmı?
Saygılar

OG

O uç bağlanmak zorunda ama aynı 12V devrenin sol taraftaki izoleli bölümü de çalıştırıyorsa o zaman izole ortadan kalkar.

Bu durumda başka yöntem bulman gerekir, 400V dan gate voltajı üretmek gibi.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 09 Ekim 2012, 18:00:11
O uç bağlanmak zorunda ama aynı 12V devrenin sol taraftaki izoleli bölümü de çalıştırıyorsa o zaman izole ortadan kalkar.

Bu durumda başka yöntem bulman gerekir, 400V dan gate voltajı üretmek gibi.
Evet izole ortadan kalkıyor. 400Voltu en basit şekilde nasıl 12 volta indirebilirim? Trafo mu koymam gerekecek?