Bir sinyalin RMS değerini mikrodenetleyici ile ölçmek

Başlatan Saruman, 27 Aralık 2012, 22:19:49

Saruman

Elimde 10kHz'lik PWM sinyali var.  Normalde kare dalga fakat motor sürücüde kullandığım için bir takım gürültüler biniyor üzerine.

Sırayla sorularıma geliyorum:

1-) Duty Cycle minimum değerim %5 , maksimum değerim %95.
10kHz'de  %5 Duty Cycle = 5uS civarı yapıyor.Ölçeceğim bu sinyal shunt direnci üzerinde gerilime dönüştürülmüş akım değeri.
Benim sağlıklı akım ölçümü için, ölçüm almam gereken minimum süre 5uS midir ?
5uS'de bir örnek 100uS'lik periyotta 20 ölçüm demek.
Bu ölçümlerin karelerini alıp bu kareleri toplar ve sonucun karekökünü alırsam RMS değer hesaplamış olur muyum ?

2-) Low Pass filtreyi opampın feedback direnci üzerine bağlanacak şekilde tasarladım. Basit formülünü kullanarak R ve C'yi buldum. Kesim frekansını 10kHz aldım fakat yanlış olduğunu düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.

OG

Kare dalgada RMS değeri için hesap yapmaya gerek yok. Tepe değere eşit. Gerisi periyod doluluk oranını takip edebilmenize bağlı.
duty %5 ise RMS deger, tepe değerin %5 i.

Bütün periyodu ölçüp doluluk süresini elde etmek rms i elde etmek demek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Saruman

Doluluk süresini ben ayarladığıma göre duty değerini biliyorsam , mesela duty cycle %10 ise ve ölçtüğüm akım da 50A ise, RMS akım 5A mi oluyor ? Doğru mu anlamışım ?

OG

Evet doğrudur.

Saruman

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: silvercopper - 28 Aralık 2012, 00:31:22
Doluluk süresini ben ayarladığıma göre duty değerini biliyorsam , mesela duty cycle %10 ise ve ölçtüğüm akım da 50A ise, RMS akım 5A mi oluyor ? Doğru mu anlamışım ?

Alıntı yapılan: OG - 28 Aralık 2012, 00:36:50
Evet doğrudur.

Bence doğru değil...

Mühendislik öğrencisi.. konuyu araştır biraz tembellik yapma...

OG

Hocam aç doğruyu, söyletme kötüyü  :D

Hazır hesap makinesi
http://www.daycounter.com/Calculators/RMS-Calculator.phtml

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Positive square wave with duration T and frequency f   Vrms= Vpk*sqrt(f*T)   Vavg= f*T*Vpk

Vpeak...
Ortalamada    duty cycle ile çarpılırken
True RMS de  karekök (duty cycle) ile çarpılıyor...

Bu ikisi aynı mı ?  Duty cycle'i  1 ve 0 alırsak aynı çıkıyor...
Arada kalan sonsuz değer de farklı çıkıyor :)

OG

Yaa benden çok özür
Vrms= Vpk*sqrt(f*T)

nasılda yanlış hatırladım, yaşlanıyoruuum.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: silvercopper - 28 Aralık 2012, 00:31:22

Kare Dalgada RMS değer = Vpeak * sqrt(D) ile hesaplanır. (D : Duty Cycle)

Senin sinyalin için, Vrms = 50*sqrt(0.1) = 15.811 dir.

Yani z hocam doğru söylüyor.

Bana kalırsa, her sinyal için yok rms formülü neydi, yok ortalama formülü neydi gibi bir durum saçma. İntegral almayı biliyorsan rahatlıkla çıkarabilirsin birkaç işlemle.. Mühendislik budur işte. Formül ezberleme, yöntem öğren...!
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 28 Aralık 2012, 09:18:48
Kare Dalgada RMS değer = Vpeak * sqrt(D) ile hesaplanır. (D : Duty Cycle)

Senin sinyalin için, Vrms = 50*sqrt(0.1) = 15.811 dir.

Yani z hocam doğru söylüyor.

Bana kalırsa, her sinyal için yok rms formülü neydi, yok ortalama formülü neydi gibi bir durum saçma. İntegral almayı biliyorsan rahatlıkla çıkarabilirsin birkaç işlemle.. Mühendislik budur işte. Formül ezberleme, yöntem öğren...!

10 kHz lik bir sinyalde True RMS hesaplaması için kaç kilo örnek kafi gelir ?
1 periyotta en az 20 örnek desek 200 kilo örnek lazım... ( ki bu bence yetersiz...)
en az 1 Msample ADC ve bunları değerlendirebilecek hızda mcu ya ihtiyaç oluyor...

Frekans tam olarak belli old. için Analog olarak pratik birşeyler yapılabilir...

ipek

ölçü aletinin kitabını açtım baktım, Rms ölçümleri ile ilgi hata oranlarını yazmış. sinus başka kare başka....gibi başlarında'da Crest Factor diye bir ibare var... demekki dalga şekli önemli imiş HP amcam öyle diyor..

pisayisi

RMs değer=tepe değeri x duty oranının karekökü

Murat

OG

Benim aklım güc hesabından kalan bilgilere kaçmış. Düşünmeden acele yazdım kusura bakmayın silvercopper.