Matematik Gerçekte Bize Ne Demek İster?

Başlatan fractal, 29 Ocak 2013, 10:44:24

berat23

bu olasılıkları normal insanlara anlatınca sıkıntı olabiliyor. genelde insanlar olasılık şudur dediğinizde olasılığı olacak demişsiniz gibi algılıyor. zamanında böyle bir örnekten küslük çıkmıştı biriyle aramızda :)

trgtylcnky

İlaç testinin yapılışına göre değişir. Yani hasta olduğu kesin insanlardan 100 kişi seçilmiş ve 95'i hasta çıkmış, hasta olmadığı kesin insanlardan 100'ü seçilmiş ve 95'i sağlam çıkmış da olabilir. Yine doğruluk oranı aynı olmaz mı?

fractal

birçoğumuz yeteneksize çıkan ufaklıkları izlemiştir.orda çok kısa zamanda belli sayıda  rastgele sayıları toplama çıkarma işlemini kafadan yaparak doğru yanıtı bulmaktadırlar.hatta bunu konuşarak şarkı söyleyerek te yapmaktadırlar.bu olayın aslı tam olarak nedir?insan ışık hızında görür düşünür.ama bunu herkes yapamaz.bu çokcukların yaşlarının cok kücük olmasıylada ilgilimidir?ileride zeka geriliği yaparmı bu çocuklara yada bu yeteneği dahda üst noktalara taşıyabilirlermi?şunuda kimse yanıtlamadı 1x1 ile 8x9 arasında zorluk farkı nerden kaynaklanır.neden ikisinide aynu kolaylıkla hesaplayamıyoruz..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

erdi34

Alıntı yapılan: fractal - 06 Şubat 2013, 10:23:16
şunuda kimse yanıtlamadı 1x1 ile 8x9 arasında zorluk farkı nerden kaynaklanır.neden ikisinide aynu kolaylıkla hesaplayamıyoruz..

çünkü 0,1,2 gibi rakamları günlük yaşantımızda daha çok kullandığımız için..

z

1xN çarpma işleminde 1'i görür görmez sonucu N şeklinde yorumluyoruz. MxN görünce bu yorum yapılamıyor ve subroutine çağırıyoruz.

Bu da gecikmeye neden oluyor. Sözkonusu gecikmeyi ölçebilmek için timer başlat diyeceğim ama o yeteneğe sahip değiliz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

matador

Alıntı yapılan: RaMu - 29 Ocak 2013, 17:38:50
Bende matematik kitaplarına geçmek yanında bir milyon dolar ödül kazanmak isteyenler için soruyu söyleyeyim (ödülünden bir forumda bahsediliyordu emin değilim) soru çok basit gözüküyor, christian goldba ortaya atmış fermat birara çözdüm demiş diye hatırlıyorum soru şu; " herhangibir çift sayı iki asal sayının toplamı olarak yazılabilir ispatlayınız." ispatlayan yok henüz, adı goldba hipotezi yanlış hatırlamıyorsam.

Bu ifadede ya bir yanlışlık ya da anlayamadığım bir şey var.

11+3=14
11+7=18
11+13=24 vs.... uza gider bu şekilde.

fractal

hocam bu cocuklar hakkındaki düşünceleriniz nedir.yarışmaya görme engelli bir vatandaşımızda katılmıştı.oda benzer hünerler sergilemişti.şimdi şöyle düşüne biliriz ortak noktaları olarak.biri cocuk diğer görne engelli.görme engelli olanın beyninde görüntü  işleme ve kayıt yeri büyük ölçüde boş kaldığı ve kullanılmadı için burdaki iş güçü kendini başka türlü olarak göstermiş olabilir.nitekim bu cocuklarında beyin lerinde boş yer cok olduğu için ve bazı işlevsel yetenkler yetişkinler kadar kullanılmadıği için bu tür fonksiyonları beyin yoğunlaşmaya fırsat bulduğu için yapabiliyor olabilir.peki bu cocuklar büyüdüğünde bizim kullandığım işlevler için yeterli kapasiteleri olucakmı yani o yetenek için kapatılan bölge diğer yeteneklerden çalmasın..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Veli B.

Ellerinde Soroban varmış ve onu sanal olarak kullanıyormuş gibi  işlem yapıyorlar diye düşünüyorum.

RaMu

Alıntı yapılan: matador - 06 Şubat 2013, 11:19:19
Bu ifadede ya bir yanlışlık ya da anlayamadığım bir şey var.

11+3=14
11+7=18
11+13=24 vs.... uza gider bu şekilde.

Aynen böyle ama örnek kümesi, yani çift sayılar, sonsuz olduğundan ve tüm elemanlar için ispat yapılması gerektiğinden sonuca ulaşılamıyor.

Yeteneksizmisiniz gibi davada benim bildiğim kadarıyla bazı yöntemler kullanılıp cevaba ulaşılıyor; mesala 1000 e çok yakın sayının kafadan karesini almak istiyorsun; 998*998 =? (zaten anlatınca bunu herkez görebilir diyeceksiniz ama ben anlatayım) 
                1)  Bu sayı 1000 e ne kadar yakın? 1000-998=2
                 2)şimdi bu 2 yi karesini almak istediğimiz sayıdan çıkar  998-2=996
                  3) bu 2 ninde bir karesini al =4
                   4)yukarıdaki 996 yı 1000 ile çarp 3 adımdaki 4 ü ekle ne yaptı 996004 cevap bu birlaç örnek yapalım
A) 996*996
1)1000-996=4
2)996-4=992
3)4kare=16
4)992016      =996*996

Yani benim bu çocuklar hakkındaki düşüncem, boş işlerle uğraşıyorlar, bu ve benzeri yöntemler eznerden başka birşey değildir, mantık geliştirmez kullandırmaz, bence hep böyle yöntemleri kullanıyorlar, bu işin sözel olanıda kelime ezberleme vs. melih bilmemne diye biri vardı mega hafıza seti diye birşeyin tanıtımını yapıyordu, tv de hemen size programı izlerken o çocukların yaptığı gibi 20 kelimeyi ezberletiyordu (ingilizce kelimeler) mevzusuda böyle ingilizce öğrenindi hatırlıyorsunuzdur, bende benzer yöntemlerle her sınavdan önce 100-150 kelime ezberleyip (bazen sorularıda ezberlerdim) sınava giriyor ve sınavdan sonra reset atıp siliyordum hepsini, o kelimelerden biri bile aklımda değil, ama normal yollarla öğrendiklerim hep aklımdadır.

Müfitsözen hocam bence sizin ihtimal kurgusunda hata olabilir, farklı olayların olasılıkları birbirine karışmış gibi
1)1000 kişide 1 görülen hastalık, hasta olan ve olmayan karışık bir grupta hasta olma oranı 1/1000 dir diyor,
2) tamamen hasta olan gruba test yapılırsa 95/100 hastadır diyor,
3) tamamen sağlıklı bir grupta test yapılırsa 5/100 hasta diyor,
a)Bizim hasta olup olmadığımız belli değilse 1. gruptayız demektir yani hasta olma olasılığımız 1/1000 dir, ama teste girmedik
b) 100 kişiye uygulana testin sonucu 1 kişi için geçerli kabul edilemez, örnekleme öok düşük olur, bu yüzden testin 1 defadan fazla uygulanması ve sonuçların ortalamasının alınması gerekir, yani bu testi 10 defa yaptırmalı kaç defa hasta, kaç defa sağlam çıktığımıza bakılmalı 10 testin 9,5 ğunda hasta 0.5 inde sağlam çıkarsak o zaman iş kötü,
b) için örnek olay, madeni para ardarda atıp toplam yazı tura gelme oranına bakma deneyidir, aslında madeni paranın her atılışı testin her yapılışı gibi ayrık olaylardır, ayrık olayların ortalama olasılığı genel olasılıkla tutarlı olur eğerki örnekleme yeterli genişlikte seçilirse, yani parayı 10 defa atsanız 5 yazı 5 tura gelmeyebilir, 4-6 olabilir burada %10 hat vardır kabul edilemez, ama parayı 1 milyon defa atarsanız, 500 000 ine öok yakı yazı ve tura gelir hata 1000 de 1 lere düşer, bu yazı tura olayı denenmiş örnek benim okuduğum böyleydi, kaynağı hatırlamıyorum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html