60milivolt ac gerilimi - dc ye çevrim oranı stabil devre.

Başlatan Extreme, 12 Şubat 2013, 15:28:48

Extreme

Merhaba Picproje üyeleri,

Ölçmek istediğim kaynağa göre değişen ac gerilim noktası var . gerilim düzeyi 60mvolt- 4 volt ac arasında değişecek.

Ben buna hassas dc doğrultma yapmak istiyorum hem  60milivolt düzeyini hem de 4 volt düzeyini düşünerek.

z

Diyod üzerinde voltaj düşümü kaçınılmaz. Diyodların iletim voltajı sıcaklıkla değişecek. Dolayısı ile 50Hz ile çalışacaksan hangi diyodu seçersen seç çok fazla değişen bir şey olmayacak.

Eğer bu durumlar da önemli dersen AC sinyali bir direnç üzerinden negatifleri şaseye gönderecek şekilde doğrultma yaparsan AC sinyalin sadece + alternansları kalır ve bu sıcaklıkla değişmez. Bunun da tepe değerini işlemciyi pusuya yatırıp yakalayabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Extreme

Alıntı yapılan: z - 12 Şubat 2013, 15:37:12
Diyod üzerinde voltaj düşümü kaçınılmaz. Diyodların iletim voltajı sıcaklıkla değişecek. Dolayısı ile 50Hz ile çalışacaksan hangi diyodu seçersen seç çok fazla değişen bir şey olmayacak.

Eğer bu durumlar da önemli dersen AC sinyali bir direnç üzerinden negatifleri şaseye gönderecek şekilde doğrultma yaparsan AC sinyalin sadece + alternansları kalır ve bu sıcaklıkla değişmez. Bunun da tepe değerini işlemciyi pusuya yatırıp yakalayabilirsin.

Bahsettiğiniz olay bumudur z hocam?

z

Sinyali mesela 1K ya gir. 1 K çıkışından gnd ye bir diyodla git. Diyod - leri kısa devre edecek şekilde.

Diyodun uçlarından da ADC ye gideceksin. Arada ikinci bir diyod ve kapasite olmayacak.

Kullandığın diyod tipine göre -0.6 yada -0.3 sorun yaratırsa diyod uçlarına 1K 1K benzer gerilim bölücü ekleyebilirsin. Çıkışa opamp ekleyebilirsin.

Bu düzeneğin tek tezavantajı ADC ile gelişgüzel anlarda okuma yapmayacaksın. Tepeye yakın bir yerde hep aynı zamanda okuma yapacaksın. Bu yüzden pusuya yatmak gerekir.

Amacın önemli. Klasik doğrultma ve filitreleme ile DC voltajı okuyabilirsin. Opamplı doğrultucu yapabilirsin opamplı doğrultucu da sıcaklık kompansazyonu yapabilirsin fakat filitre kapasitör barındıran devrelerin hiç birisinde cycle-cycle voltajdaki değişimleri izleyemezsin.

Amacın ne? Belki de bu detaylarla uraşmana gerek yoktur.

Extreme

hocam amacım tam olarak şu : lisans ödevimi hazırlamaktayım akım ve gerilim değerlerini okumaya çalışıyorum adc yazılımını ayarladım.

gerilim trafosundan gelen 6 voltum var.

akım trafosundanda endüklenen gerilim var oda gayet stabil şu an ölçtüğüm ampulde 60mvolt ac ben bunları minimum kayıpla pice dc analog olarak ulaştırmaya calıscam. bu 60mvolt tabiki dcye çevrilirken belli oranlada çarpılabilir onu yazılımda formüle eklerim ama kayıbın minumum olması için uğraşıyorum.

z

Akım trafosundaki gerilim düşükse bunu önce opampla yükseltin daha sonra doğrultun. 60mV u zaten doğrudan doğrultamazsınız.

Anladığım kadarıyla uygulamanız için bahsettiğim alengirli yollara girmeye gerek yok.

Extreme

Opamp devrelerinde beslemenin ne kadar verilmesi lazımdır?

Extreme

Yorumu olan var mı yarın malzeme almaya gideceğim.

fatih6761

Opampların beslemesi regüleli olursa kararlı/stabil çalışır.

Extreme

besleme regüleli +5 -5 mi versem daha iyi +12 -12 versem mi daha iyi

OG

Doğrultma yapmadan da çözebilirsin,
AC nin offset i ile oynarsın, 0 noktasından daha üstlere çekip negatife düşmesini engellersin.
Offset işi buradaki gibi,
https://www.picproje.org/index.php/topic,44694.0.html

Sonra ölçümünü yaparsın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Extreme

hocam o işte en az az önce resmini verdiğim gibi bir devre daha mı hassas ölçüm yapar sizin linkini verdiğiniz devre?

Extreme

lm741 ile kurdum 2 adet

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Extreme

Frekans 50 hz hocam.

neden opamp devresini yapmak istiyorum.
Bilindiği gibi doğrultma işlemini yapan eleman diyotdur. Pratikte kullanılan
germanyum diyotun iletime geçme voltajı yani eşik gerilimi 0.2V, Silisyum diyotun
ise 0.6V civarındadır. Dolayısıyla, genliği 0.6V civarında veya daha küçük işaretler
diyot ile doğrultulamazlar. Bu sakıncaları ortadan kaldırmak ve hassas bir şekil de
yarım dalga doğrultma işlemini gerçekleştirmek için Şekil2.15'deki gibi OPAMP'lı
hassas yarım dalga doğrultucu kullanılır.(alıntıdır)