RX179 Fiber optik Alıcı Hakkında

Başlatan kantirici, 19 Mart 2013, 18:59:27

kantirici

MErhaba arkadaşlar. Fiber optik kabloya seri  bilgi gönderip bu modül ile çıkışından tekrar elde etmeye çalışıyorum. Fakat RX179a kabloyu bağlamasan dahi sürekli birşeyler geliyor. Modülü çıkışını direk seri iletişimin RX pinine bağlıyorum. Bu modül hakkında bilgi sahibi olan varmı acaba yada kaynak gösterebilecek?

Sensörün datasheeti http://pdf.dzsc.com/88889/12259.pdf

Ersin

Ses için kullanılan fiberoptik reciever, bunu TOTX179 ile beraber kullanman gerekiyor, çıkışı da terslemen gerekiyodu yanlış hatırlamıyosam.Razgele sinyal gelmesi normal ışığı gördüğü içindir.
Sistemi düzgün kullanman için   gönderilen sinyal / totx--> ===== fiber kablo ======>torx / alınan sinyal   şeklinde olmalı .

M.Salim GÜLLÜCE

Bilgi aktarımında çevresel faktörlerden etkilenmemesi için modülasyonsuz kullanılmaması gerektiği kanaatindeyim.
Uzaktan kumanda sistemlerindede benzer modülasyon kullanılmaktadır. Fiber yerine hava boşluğu kullanılmaktadır.

kantirici

Ersin hocam evet seri bilgiyi TX179La giriyorum, fiber optik kablo ile RX179a giriyorum ve RX179un çıkışınıda seri portun rx pinine giriyorum. Bilgiyi terslemedim, terminal programında sürekli bilgi geliyor. Seri portun rx pinine RX179un çıkışını bağladıgımda girişe optik kablo takılı ve takılı oldugu durumlarda sürekli bilgi gönderiyor.

mesaj birleştirme:: 19 Mart 2013, 19:36:48

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Mart 2013, 19:28:13
Bilgi aktarımında çevresel faktörlerden etkilenmemesi için modülasyonsuz kullanılmaması gerektiği kanaatindeyim.
Uzaktan kumanda sistemlerindede benzer modülasyon kullanılmaktadır. Fiber yerine hava boşluğu kullanılmaktadır.

Evet haklısınız. Fakat öncelikle RX179u doğru bir şekilde kullanmayı ögrenmeliyim hocam. Bu süreçte modülasyonsuz sinyal iş görür kaanatindeyim, zaten ögrenme amaçlı yapmaya çalıştıgım bir iş.

Ersin

Daha önce endustriel tip fiber optic sistemde benzer bir çalışma yaptım, 10mbit lik fiberoptic sistemde 5mbit problemsiz aktardım.Sendeki sistem düzgün ise problem olmamalı ki şoyle:
Sürekli gelen data razgele ise yani FF değilse buyuk ihtimal TX tarafındaki sürücü kısmın düzgün değil , voltaj seviyesi , akım gibi.Bunun dışında torx179 daki ds de şunu farkettim minimum hız 100kbit demiş!!!Endustriel tipteki fiberopticlerde dalgaboyları da farklı olabiliyor ama burdaki sistemde yazmadığına göre hepsi standart bir  dalgaboyunda gibi görünüyorlar.
Verdiğin datasheet e 2. sayfadaki Note (2) kısmını dikkatli oku.
Beslemelerin yanında 100nf kondansatorler takıldır herhalde.

kantirici

teşekkürler hocam tekrar gözden geçireyim.