50 voltu 15-20 volt azaltmak(zener yada benzeri bir yolla)

Başlatan skara1214, 09 Nisan 2013, 20:07:25

skara1214

48 volt luk güç kaynağım var bunu 2576 ile regüle etmek istiyorum malum lm2576 40 volta kadar çalışıyor hv ise piyasada orjinal bulamadım denemelerimde entegre patladı.2576 devresinden maximum 700 ma çekeceğim bu voltajı güvenli olsun diye 30 volta indireceğim sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
-zener diyot kullansam?(3 wattlıklardan paralel kullansam sıkıntı olurmu)
-Forward voltajı büyük olan diyot varmı?birkaç tane seri kullanırım
-Yada başka türlü bir yol biliyormusunuz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Erol YILMAZ

(48-30) * 0.7 = 12.6 Watt kayıp

Bir havyanın yarısı kadar :)

PWM regulator zorunlu görünüyor...
bunların 100V civarında controller tipinde olanları var. TI.com a bakmak lazım.

skara1214

hocam sıkıntım lm2576hv nin sahte çıkması patladı sistem 2-3 kere güvenemedim bir türlü.bir tane takıyorum çalışıyor diğeri çalışmıyor.Başıma iş açacak ondan dertliyim.Power ledlerden bağlasam olurmu merak ediyorum 3.4 volt olanlardan

Okan AKÇA

zener diyotla olmaz dediginiz akım yüksek  allegro hocamızın dedigine katılıyorum bence güc kaynagını degiştiriniz. 10 tl smps ler.

polleme

700 mA akım çekilecekse 48V güç kaynağı elzem değil diye düşünüyorum. Onu değiştirseniz daha kolay olmaz mı? 2x12V bir trafo ile çok rahat işinizi görebilirsiniz.

skara1214

elimdeki led serisinin forward voltajı 37 volt o sebepten 48 volt kullanmak zorundayım fakat pic devresi için bu 48 voltu 5 volta indirmem gerekli bu sebepten bu 48 i düşürmem gerekiyor

Erol YILMAZ

Meanwell in 10W seviyesinde, universal beslemeli güç kaynaklarının çok düşük DC gerilimlerine kadar çalıştığını görmüştüm.

Özellikle 40-50VDC seviyelerinde hiç problemsiz çalışacaklarını düşünüyorum.

Meanwell sabit voltajlı led sürücü diye de geçebilir ürünler.

http://www.meanwell.com/search/apv-12/default.htm   gibi...

skara1214

hocam bundan 14 tane kullanmam lazım oda baya bir yer kaybı onun yerine 48 volt 7.3 amper smps kullanıp sabit akım kısmını ben yapıyorum mesele ledleri sürmek değil 48 voltu 5 volta indirme görünen o ki 5 voltuda ,5 voltluk bir adaptörü söküp kullanmak hemde izole olur :D

z

Flyback smps 50v da sorunsuz çalışıyor. Trafo sararım dersen UC384X çiplerle sonuca varabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

hocam onla uğraşamam ben zenerle falan halladebilirmiyim diye bakmıştım herhalde olmayacak

z

Ne zaman bir yeri geçiştirsem, istisnasız olarak o geçiştirdiğim yer dönüp dolaşıp başıma bela olmuştur.

Evladiyelik mi yapmak istiyorsun yoksa tasarım aşamasını hızlıca geçmek mi?

Bu arada tasarımdaki bir eksikliği şu anda ben de geçiştirmek için uğraşıyorum. Kaçtığım masraf 2 Euro. Bir diğer sıkıntı pcb de yer yok. Yer açabilirim ama görüntü kötü olacak. Haydi hayırlısı.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

hocam ben 2 eurodan kaçmayıp üstüne daha fazla masraf yapıyorum durum biraz ters gibi sanki :D .Smps konusunda bilgim 0 a yakın sizin verdiğiniz entegreyi öğrenip trafo sardırmam v.s baya zamanımı alır.Şu an için gerek yok gibime geliyor

ipek

Ersin elektronikte LM5005 ve LM5008 vardı kaldıysa işini görür , bulabilrsen biraz ısınır ama kolay bozulmaz TL783.

ErsinErce

gibi bir yapı kullanılıp direk girilmek yerine Vcc direnç zener ikiliyse beslenebilir. kayıp daha az olur ve entegreyi beslemeye yetecek güç dirençten çekilebilir.

aslında lm2575 te benzer şekilde bağlanabilir ama mosu kapatmak için başka bir çözümle uğraşmak lazım o zamanda.

yukarıdaki gibi bir buck controller bulursanız daha iyi gibi.

skara1214

görünen oki ya orjinal 2576hv  bulacağım yada  bir adaptör alıp onu kullanacağım