kablosuz fare yi kablolu yapma

Başlatan can99, 14 Eylül 2013, 16:19:12

can99

Kablosuz faremin pili çok çabuk bitiyor, fareyi kablolu hale getirmek istiyorum. Usb akım volt olayında sorun yaşarmıyım. Usb nin 5 volt olduğunu biliyorum elektronikte pek bilgim yok bir arkadaş yardım edebilir mi? Sadece usb kablonun uçları pil yuvasına bağlıycam, ek birşey gerekli midir? Akım ve volt olayı sorun çıkartır mı?

Kablosuz fare: 3v---25mA
Usb kablo

Not: Kablolu faremde var ama kablosuz faremi kablolu kullanmak istiyorum.

yxsdf

Yok 5V'u direkt pil girşine bağlarsanız yakarsınız fareyi. Muhtemelen fare içinde 3.3V ya da 5V'a yükseltiliyordur. Farenin içini açıp, ölçüp, uygun noktaları bulup oradan 5V besleme yaparsanız daha uygun olur.
www.yxsdf.com © 2014

forsa1975

┌----------┐
               | LM7833|
               |             |
               └----------┘
+5V--------┘    |    └--------- +3.3V
USB               |                             
0V--------------┴--------------- 0V

Yukarıdaki devre için TO252 kılıf alırsan pil yuvasına sığdırabilirsin.
Hatta devreyi pil boyutlarında bir yapı içine kurup gerekirse hemen kablosuza dönüştürebilirsin. ( Ne zaman böyle bir fikir aklıma gelse çinliler yapmış oluyor.  :o  )

ve ya
3 Adet 1N4001

5V-(3*0.7) = 2.9V DC
+5V  -----|>|--.---|>|---.---|>|----- 2.9V
USB
0V--------------------------------------0V

LM7833 lü  devreyi öneririm.

yildizelektronik

muhittin_kaplan

metaltrrocker

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 14 Eylül 2013, 22:29:43
Bu kadar uğraşmaya değer mi ?
Buyuk bir ihtimal arkadas faresini cok seviyor, kullanimi ergonomik oldugundandir.

ayhani

Tersine mühendisliği biz Türkler yanlış anladık galiba :)

Şaka bir yana kalitesiz fareleri ucuz diye alıyorsun sonra pil parasından bıkıp atıyorsun.
Bende bir ara bu hataya düştüm. En iyi çözümü atıp microsoft yada logitech almak.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

metaltrrocker

Alıntı yapılan: ayhani - 14 Eylül 2013, 23:53:33
Tersine mühendisliği biz Türkler yanlış anladık galiba :)

Şaka bir yana kalitesiz fareleri ucuz diye alıyorsun sonra pil parasından bıkıp atıyorsun.
Bende bir ara bu hataya düştüm. En iyi çözümü atıp microsoft yada logitech almak.
Ben kipadan everest diye bir mouse aldım.Dış tasarımı falan çok iyiydi ama tam bir pil canavarıydı.Sonra logitech in ucuz modellerinden birini aldım,pil performansı çok çok iyi,.Ama bunlarda da orta tekerlek(middle) tıklattırmasında belirli bir zaman süre kullandıktan sonra sorun oluyor .Switcler aşınıyor olabilir ,middle'a abanırım:) Ama bazen kafasına göre çalışıyor,

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 15 Eylül 2013, 03:10:51
Ben kipadan everest diye bir mouse aldım.Dış tasarımı falan çok iyiydi ama tam bir pil canavarıydı.Sonra logitech in ucuz modellerinden birini aldım,pil performansı çok çok iyi,.Ama bunlarda da orta tekerlek(middle) tıklattırmasında belirli bir zaman süre kullandıktan sonra sorun oluyor .Switcler aşınıyor olabilir ,middle'a abanırım:) Ama bazen kafasına göre çalışıyor,
Bim'e 20 eylülde gelecekmiş: Logitech M185 Kablosuz mouse-19,90 TL
Vatanda :  36 TL + kargo :D
http://www.vatanbilgisayar.com/logitech-910-002235-m185-nano-wireless-optical-nb-mouse-%28swift-grey%29/productdetails.aspx?I_ID=55718&gclid=CPPn0ciUzbkCFcGd3god4FMAyA
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

restore

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 15 Eylül 2013, 03:10:51
Ama bunlarda da orta tekerlek(middle) tıklattırmasında belirli bir zaman süre kullandıktan sonra sorun oluyor .Switcler aşınıyor olabilir ,middle'a abanırım:) Ama bazen kafasına göre çalışıyor,

yav bende  de aynı sorun var . acaba garantiye mi versem ?

metaltrrocker

Alıntı yapılan: restore - 15 Eylül 2013, 18:36:23
yav bende  de aynı sorun var . acaba garantiye mi versem ?
Garantisi ne kadar süre idi hatırlamıyorum ama sizinkinin garantisi dolmadıysa verin bence.Ucuz bir ürün sonuçta büyük ihtimal yenisini verirler size.Bende bir bakayım garantisi dolmuşmu.

can99

Yardımlarınız için tşkler arkadaşlar. Farem dayanıklı ve kullanışlı olduğu için atmak istemedim. Ve şimdi kablolu olarak kullanıyorum  ;)

MC_Skywalker

Bence hiç uğraşmayın benim kullandığım eski kablosuz fare 3-4 ayda bir pil tüketiyor.

biraz abzürt olacak ama; fare var, fare var diyerek aşağıdaki linki paylaşıyorum:
http://www.aralgame.com/beta/razer-naga-epic-elite-wireless-mouse 

metaltrrocker

Alıntı yapılan: can99 - 15 Eylül 2013, 18:54:19
Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Farem dayanıklı ve kullanışlı olduğu için atmak istemedim. Ve şimdi kablolu olarak kullanıyorum  ;)
Gule gule kullanin hocam:-)

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 15 Eylül 2013, 18:58:09
Bence hiç uğraşmayın benim kullandığım eski kablosuz fare 3-4 ayda bir pil tüketiyor.

biraz abzürt olacak ama; fare var, fare var diyerek aşağıdaki linki paylaşıyorum:
http://www.aralgame.com/beta/razer-naga-epic-elite-wireless-mouse
yok aa,