Yeni projeler baslatiyorum

Başlatan z, 06 Ekim 2013, 14:41:48

camby

Hocam RS485 kullanarak çalışmanın endüstriyel olarak kullanımını da sağlayabiliriz. I2C ile biraz daha hobi ve kartlar arasında yakın mesafe haberleşen bir protokol olarak kalabilir.

RS485 ile biliyorsunuz , uzak mesafelere data gidebilir , multi point haberleşebiliriz. Hatta Full Dublex yapıp modbus'dan farklı birşeyler yapabiliriz. Hatta full dublex RS485 USART ile çiplerimizi çok uzaklardan boot etme kod atma imkanımız da olabilir.

Hız sınırımız neredeyse olmaz USART birimi kullanılır direk vs.. Ne diyorsun hocam ?

yldzelektronik

485 kullanımı biraz daha farklı amaçlara hizmet etmeyecek mi?

Burada bahsedilen modüller sizin main boardınızla aynı kart üzerinde olacak.Sht11 veya herhangi bir sensörünüzü yada eepromunuzu veya lcdnizi bilmem ne kadar mesafeye götürmeniz ne kadar akılıca?Bunlar aynı kart üzerinde olması gereken şeyler.Ha uzak mesafe cihazı olsun derseniz o zaman bu modülü dahil edebileceğiniz bir kart yaparsınız ve o kartta 485 kullanırsınız.O zaman olur.Hepsi aynı kart üzerinde iken neden 485 kullanılsın ve böyle bir modülde neden o kadar öteye götürmek isteyesin?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Erol YILMAZ

Bu projeler için en kritik konu iletişim arabirimi...

Asenkron iletişim (clock sinyali olmayan) pratik fakat hızlı veri aktarımı gerektiğinde
bizi bir hıza sabitleyeceğinden yavaş kalabilir.

Gerçi bir komutla iletişim hızını değiştirmek te mümkün...

0x01 0x09 0x03

1 nolu cihaz için,
9 nolu komut (iletişim hız ayarı),
3 nolu hız

Ağdaki her cihaz gidip gelen bu sinyalleri dinlemek zorunda kalıyor...

hepsi UART temelli olduğundan 1 byte ardından kesme oluşacak.

Paketleri anlamlandırmak için UART olsun SPI olsun bütün gelen veriyi izlemek zorunda.

Asenkron iletişim örneği olarak Can-Bus (iletişimi sürekli takip eden bir donanım ile ) bu konuların birçoğunu çözüyor.

serhat1990

Çok güzel bir konu Hocam , öncelikle bu güzel düşünce için teşekkürler. Bende bazı arkadaşlar gibi rs485 kullanılarak yapılmasından yanayım . Endüstriyel ortamlarda kullanılabilmesi uzun mesafelerde kullanımı açısından rs485 iyi bir seçenek olur diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar , saygılarımla ...

mcn

Bende RS485 diyorum, bu sayede hazır bulunan rs485 le haberleşen sistemlere de kolayca entegre edilebilir modüller.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

camby

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 07 Ekim 2013, 10:00:39
485 kullanımı biraz daha farklı amaçlara hizmet etmeyecek mi?

Burada bahsedilen modüller sizin main boardınızla aynı kart üzerinde olacak.Sht11 veya herhangi bir sensörünüzü yada eepromunuzu veya lcdnizi bilmem ne kadar mesafeye götürmeniz ne kadar akılıca?Bunlar aynı kart üzerinde olması gereken şeyler.Ha uzak mesafe cihazı olsun derseniz o zaman bu modülü dahil edebileceğiniz bir kart yaparsınız ve o kartta 485 kullanırsınız.O zaman olur.Hepsi aynı kart üzerinde iken neden 485 kullanılsın ve böyle bir modülde neden o kadar öteye götürmek isteyesin?

Nasıl farklı amaçlara ? Faiz lobisi veya dış mihraklar gibi mi ? : )

Nem sıcaklık vs vs vs vs ölçümünde kart üzerinde olacak illa diye sınırlı kalmayın. Ölçtüğünüz veriler farklı yerlerde olabilir , Örneğin bir makinanın farklı farklı yerlerinden veri toplamak istiyor olabilirsiniz , yada bir üretim hattının 400 m ilerisindeki çıkışından veri çekmek zorunda kalabilirsiniz. Bu 400m ileriden geçen malın sayısını yine oradaki eepromda tutmuş ve bunu okumak istiyor olabilirsiniz 400m uzaktan.

Makinayı veya hattı geçtim , bir tavuk çifliğinin 4 bir yanından veri topluyor olabilirsiniz. SPI size hizmet etmeyecektir bu durumlarda.

Uzaktaki 2 farklı noktadan data okumaya çalışan Vatandaş gelip MODBUS yardım lütfeeenn diye başlık açmayacak PPJ kullanacak :)

gtekdemir

Olmuşken modbus rtu olsun. Standart birkç değişkenle olay çöülmüş olur. Baudrate, cihaz adresi, komut, register adresi gibi.

z

@Allegro

CAN Bus tam istediğimiz gibi üstelik hız sorunumuz da olmayacak ama ucuz olacakmı?

Varsın 0.85 Euro yerine 2 Euro verelim. Önereceğin ucuz CAN donanımı olan çip varmı?  Interface çipine ne kadar vereceğiz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

http://www.digikey.com/product-detail/en/LPC11C12FBD48%2F301,/568-5097-ND/2297973
Can Transceiver içinde, Haricen Xtal ister bir tek...

Mainstream (diyorlar sanırım) çiplerin içinde zaten geniş manada standart olma yolunda gidiyor.
STM32F4, LPC1768 gibi

yldzelektronik

Alıntı yapılan: camby - 07 Ekim 2013, 10:41:06
Nasıl farklı amaçlara ? Faiz lobisi veya dış mihraklar gibi mi ? : )...

Güzel benzetim olmuş da o tarz bir durum değil kastım. :)

Neyse can gibi güzel bir öneri gelmiş.Oradan devam edilebilir gibi..
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

muhittin_kaplan

konuyu ben mi yanlış anlıyorum yanlış bir noktaya mı kaydı.
amaç: belli standartlarda üretilenleri son kullanıcıya ulaştırmak.

mesaj birleştirme:: 07 Ekim 2013, 11:49:53

yarım yarım yazmışım.
üretici kişi istediği protokolde üretsin, son kullanıcı buna göre de seçim yapabilsin. (bırakınız geçsinler, bırakınız yapsınlar)
bknz https://www.sparkfun.com/

sadogan

Alıntı yapılan: z - 06 Ekim 2013, 22:30:18
Clk ile haberlesme yapildigi icin sorun yok. Slave islemci cok dusuk hizda calistirilirsa iki clk arasinda islemleri bitiremez. Fakat bu durumun olmasi cok zor. Master asiri yuksek frekansda iletisim yapmak isterse olur ancak.

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2013, 23:01:34

Bazi konulardan feragat edip I2C kullanmak daha akillica galiba.

http://tr.farnell.com/jsp/search/browse.jsp;jsessionid=24WOZZFIGHXX0CQLCIQZK0Q?N=0&Ntk=gensearch&Ntt=PIC16LF1503&Ntx=mode+matchallpartial&exposeLevel2Refinement=true&suggestions=false&ref=globalsearch&_requestid=172233

Sadece microchipe baktim. I2C acisindan PIC16F1503 den daha iyi oneriniz varmi? Fiyat 1.faktor. Bu fiyatla yarisacak ARM cip varmi?
Biraz pahalı ama
http://tr.farnell.com/freescale-semiconductor/mkl05z32vlc4/mcu-kinetis-l-cortex-m0-32lqfp/dp/2253371

mistek

Neden sadece CAN üzerinde odaklanıldı ? Belki bir başka projede sadece I2C yeterli geliyordur ya da USART. Bu talepler göz önüne alınmayacak mı? 
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Konu kaymadı.

Burada tartışılan ana kart ile yardımcı kartlar arasındaki iletişim. Buna karar vermeden ilerlemek doğru olmaz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdararikan

bence bu iş için en ideali SPI.ucuz hızlı.