Yeni projeler baslatiyorum

Başlatan z, 06 Ekim 2013, 14:41:48

muhittin_kaplan

@Z
hocam anakart ne olacak  ?

z

Hocam konuyu kısaca özetleyeyim. Her şeyden önce ana kart yapmıyoruz. Onu sen zaten yapıyorsun. Biz çevre birimlerini barındıran minik minik kartları konuşuyoruz.

Diyelimki STM32F10x ye ilave olarak LCD, keypad, SD kart okuyucu ekleyip bir kart tasarlayacaksın.

Bir başka zamanda ise PIC16F877 ile benzer kart tasarlayacaksın.

Diyorumki MCU ile sade bir ana kart tasarla minik minik de LCD, Keypad, SD kart okuyucu gibi kartlar olsun. (Bunu ister kendin tasarla istersen PPJ standartı dediğimiz standartta birileri yapıp satıyor olsun)

Ana kartındaki konnektorlere minik kartların kablolarını takıver.

Ne avantajı var?

Tüm kartlar birbirine paralel bağlanıyor ve ana karta 4 tel üzerinden bağlanıyor.  Minik kartlar standart iletişim yapıyor ve minik kartı kimden alırsan al softwarede hiç değişiklik yapmıyorsun.

Bu özellikle hemencecik bir şeyler denemek için güzel bir çözüm. Farklı bir işlemciyi bread borda yada delikli pertinaxa lehimle. Daha onceki projedeki minik kartların soketlerini eski karttan çıkar ve yeni yaptığın pertinaxdaki sokete tak. Projenin donanım ayağı bu kadar. Hemencecik yazılıma geç.

Minik kartların iletişim protokolü ve komut seti üreticiden üreticiye değişmediği için yazılımı da kolay olacak.

Bir nevi ISA yada PCI kartları ana karta takıyoruz gibi düşün.

Mesela sen Gyro çalışması yapmıştın. Bunu istediğimiz standarta getirip minik bir kart yapar ve sitene koyarsın isteyen senden bu kartı satın alır ve projesine dahil eder.

vs... vs...
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

eddar

Standartlara ivme ölçer kartlarıda dahil edebiliriz. Uygun zamanımda belirlenen standartlara ivme örnekleri yapmak isteyenler için bir kart yapabilirim.

mistek

PPJ nin temel felsefesi bu videodaki telefon gibi olacak sanırım.

Telefonun ekran kısmı buradaki anakart olacak.
Base dediği yer PPJ protokolü.
Eklenen modüllerde asıl yapılmak istenen şey. Herkes PPJ uygun modül üretecek isteyen ihtiyacına göre modülü alıp takacak.

Phonebloks - Next Generation Phone
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

yamak

Bence SPI ya da I2C olsun.Eğer kullanıcı verileri uzak mesafelere taşımak istiyosa.Kendi RS485 ya da CAN bus vs. aracılığı ile taşıyabilir.

z

Burada ana kart ile minik kartlar arasındaki mesafe en fazla 10..15 cm. Bizleri sınırlayan tek şey iletişim protokolünün işlemciye getireceği işlem yükü ve daha önemlisi ana kartla minik kartlar arasındaki veri hızı.

Bu iş için en iyisi aslında CAN bus fakat nedense bana hep lükse kaçacak gibi görünüyor. I2C hız açısından düşük fakat işimizi görecek. Sorun adres sayısının düşük oluşu. Eğer I2C de karar kılırsak standart adresli çiplerin adreslerini mecburen sahipleneceğiz.

Eğer UART gibi seri iletişim yöntemini tercih edersek belki küçük bir üç kağıt yapıp işlemcilerin sürekli olarak veri hattını monitör etmelerini engelleyebiliriz.

4. iletkene 5.sini ekleyip bu hat High iken veri akıyor low iken aman dikkat edin slaveleri sorguya çekeceğim gibi bir mantık kullanabiliriz.

gtekdemir

Mikroelektronika 'nın geliştirme boardlarına takılan click kartları bence iyi bir örnek olur. http://www.mikroe.com/click/

Adamlar bu click işini iyi tutturdu, hemen her şeyin click kartını yapıyorlar. Ben mikroelektronikanın geliştirme boardunu kullanıyorum ve kendi click kartlarımı yapıyorum, tasarım aşamasında büyük kolaylık sağlıyor. Ama son ürün üzerinde kullanmayı hiç düşünmemiştim.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: z - 07 Ekim 2013, 14:20:12
Burada ana kart ile minik kartlar arasındaki mesafe en fazla 10..15 cm. Bizleri sınırlayan tek şey iletişim protokolünün işlemciye getireceği işlem yükü ve daha önemlisi ana kartla minik kartlar arasındaki veri hızı.

Bu iş için en iyisi aslında CAN bus fakat nedense bana hep lükse kaçacak gibi görünüyor. I2C hız açısından düşük fakat işimizi görecek. Sorun adres sayısının düşük oluşu. Eğer I2C de karar kılırsak standart adresli çiplerin adreslerini mecburen sahipleneceğiz.

Eğer UART gibi seri iletişim yöntemini tercih edersek belki küçük bir üç kağıt yapıp işlemcilerin sürekli olarak veri hattını monitör etmelerini engelleyebiliriz.

4. iletkene 5.sini ekleyip bu hat High iken veri akıyor low iken aman dikkat edin slaveleri sorguya çekeceğim gibi bir mantık kullanabiliriz.

SPI kullanılsın.Ancak ss pini her slave cihaz için olmasında bütün cihazlara girsin ve ss 1 iken sdi den gelen adresi dinlesin.cihaz ile iletişim kurulduğunda sadece ilgili modül dinlemeye başlasın.Tabii bu sırada ss 0 a çekilsin;

1-SS 1 yapıldı.
2-Sdi ye modül adresi yazıldı.
3-Modül ack gönderdi.Yada ss ucunu sıfıra çekti.
4-İlgili modül hattı dinlemeye aldı, diğerleri işine baktı.Çünkü ss 0 da.
5- Modüle adres başta olmak üzere veriler gönderildi.
6-Gereken iletişim bitti ve modüle 0xseninle işim bitti komutu gönderildi.

Farklı bir modül için ss 1 yapıldı.Sdi ye adres yazıldı..Gerisi yukarıdakinin aynı.

Not: Sdi slave cihaz sdisi.

Nasıl olur?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

muhittin_kaplan

Yok Abi ben Anlamıyorum.
Şimdi Biz Geliştirme Kitimi yapıyoruz ?

yada,

bir proje yapacağım, sht 11 ile sıcaklık ölçüp, ivmeölçerler değerler alıp, bunu RF ile göndereceğim. ana kartı kendim yapacağım ARM ile.

sht 11 kitini ahmet oğlu hasan yapıyor ve üzerine bir iletişim chipi koyup (gerekli standartları sağlayıp ) satışa sunuyor
ivmeölçeri kadir ibni muhittin yapıp satışa koyuyor.
ben bunları alıp standart olan iletişim protokolü ile hemen projeyi gerçekleştiriyorum.

1. mi 2 mi ?

kantirici

muhittin_kaplan

iyi o zaman neden standart bir iletişim protokolünden bahsediliyor.
örnek olarak 2x16 parelel lcd yi breakout board yaparak SPI ya çevirerek sunarım işine gelen onu alır, öbür adam I2C yapar, diğeri CAN yapar.
Hepsi Aynı Olursa anlamı kalmaz bence.

yanlış bilmiyorsam SPARKFUN böyle çalışıyor. standarlarında üretim yapıyorsun onlar satışını gerçekleştiriyor.

z

Bu interface standart UART ile iletişim yapıyor. İlk interface şemasında Clk hattı vardı bu interface yapısında bu hat clk değil, data hattının adresmi ilettiği yoksa data mı ilettiği bilgisini bildirmek için kullanılıyor.

Bana bu daha mantıklı geldi. UART her çipte var.

Tek sorun, Tx/Rx hattını lowa çeken direncin gürültüye açık ortam oluşturması.

Bu interface için yazılım çok basit olacak ve slave cihazlar sürekli olarak hattı dinlemek zorunda değiller.

mesaj birleştirme:: 07 Ekim 2013, 17:15:07

Hocam LCD nin kendi çalışma şekli bizi ilgilendirmiyor. O kısmı mini kartı tasarlayan üretici hallediyor.

Biz LCD kartı ile konuşmak isterken bazı komutlar kullanacağız ve minik kart bu komutları tanıyacak.

Mesela (tamamen atıyorum şimdi)

CLS
Print
Goto XY
Curson On/Off gibi.

Eğer SD kart okuyan minik kartla konuşmak istersek

CD \
Dir
Save
Read vs

ByTEK

sayın hocalarım konu muhteşem.. hangi chip veya dil kullanılması önemli olmadan standart haberleşme ve protokolü ile al kartı tak kullan.. mantıklı gerçekten.

Peki her üretici kartlarına belirli bir ID vermek zorunda kalacak değil mi yoksa atıyorum hasandan aldım 2 tane aynı kartı bir anakartta kullanmak istiyorum mecburen bunun bir ID si olacak ona göre haberleşebilecektik. 24cxx serisinde olduğu gibi a0-a1-a3.. gibi pinleri olupta biz mi ona göre işlem yapacağız ? gibi

bence hocam aynı kartın usart - canbus - spi... gibi çeşitli iletişim protokolleri fakat haberleşme komutları aynı olsa daha verimli olmaz mı ? ama kişisel terciğim ya spi yada usart olurdu sanırım. yada 1-Wire mi olsa acaba :D

z

Öneriler geliyor da tartışılmıyor.

Ben en son verdiğim şemayı daha çok tuttum. Çok pratik. İçinde UART olan herhangi bir çipi kullanarak minikkart yapabilirsiniz. Keza anakartın da UART birimine sahip olması yeterli.

UART kullanımı xtal kullanmayı gerektiriyor. Tek dezavantajı bu. Hız konusunu zorlarız.

I2C kullansaydık external Clk olacaktı ve minik kartın işlemcisini xtalsiz olarak internel osc ile çalıştırabilecektik.

Neyse tartışmaya açık. LCD kullanarak basit bir deneme yapar ve sonuca bir bakarız.

esensoy

Ben spi öneriyorum, uzun mesafe isteyen de 26ls31-26ls32 alıcı verici kullanarak parazit sorununu aşar
En tehlikeli an "zafer" anıdır.