Yeni projeler baslatiyorum

Başlatan z, 06 Ekim 2013, 14:41:48

z

Baslangic yazisi cok karisik olmus bastan sona editledim.

Gunlerce, haftalarca ugrasip PCB sini cizip bastirdiginiz doseyip kullanmaya basladiginiz fakat bir sure sonra keske kartima LCD de baglasaymisim yada SD kart da olsaydi dediginiz oldumu?

Bu calisma iste bu pismanliga son verecek bir calisma.

Kartinizin bir kosesine PPJ BUS adini verdigim toplam 5 adet pinden olusan bir konnektor koyuyoruz. (isterseniz bir birine paralel daha fazla konnektor de takabilirsiniz)
Bu konnektor, anakartimizin genisleme yuvasi. Ister daha projenin ilk basindan isterseniz ileride bu konnektore minik minik kartlari paralel olarak bagliyorsunuz.

Nasil mi?

Yukaridaki blok semada 4 tane PPJ konnektoru var. Bunlarin hepsi de birbirine paralel bagli.

Ornek bir mini kart semasimi?

Asagida LCD modul, 4 adet tus, buzzer, E2rom, 4 tane led barindiran ornek tasarim var.

Bu sekilde paralel calisacak mini kartlar icin bazi standartlar getirmemiz gerekiyor.

Bu tip kart uretecekler, Interface yapisina ve komut listesine uymak zorundalar.

Eger bu iki standarta sadik kalinan urunler cikartirsaniz biribirimizin urunlerini gonul rahatligiyla kullanabiliriz. Boylece PPJ mini karti X ureticisinden de alsak Y ureticisinden de alsak kodlarimiz urun ayirt etmeksizin calisacaktir.

PPJ Bus adini verdigim bu BUS aslinda her kesin bildigi seri iletisim hatti. Bu iletisim hatti (Data hatti) cift yonlu calisiyor ve bir tane de Adres ve Data secim bilgisi ileten hatta sahip. Diger ikisi 5v ve 3.3v. Tabiki bir de Gnd var.

Yukarida gordugunuz PPJ Bus bir miktar degisti. Zira ana islemcimiz (Kendi tasarladigimiz proje kartindaki islemci) 3.3v buna karsilik yardimci minik kartlardan bazilari 3.3v bazilari 5v olursa seviye sorunu yasayacagiz. Bunu yukarida ornek verdigim LCD kartinda astim.

(Umarim ilk yazinin editlenmis olmasi bu yaziyi takip eden yazismalarla cok kopuk durmaz)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MrDarK

Sevgili z ;

Ticari olarak düşündüğüm bir sitede bu tarz bir çalışma yapmayı düşünüyorum. Standartlar benimde düşündüğüm tarzda ama bence komut setini biraz daha profesyonel yapmak gerek. 8 adet byte'dan oluşan sonunda ise checksum içeren bir komut şekli daha güzel olacaktır.

Düşündüğüm ufak kartlar ise ; gsm modül (telit_GL865) , gps modül (Telit_JN3) , bluetooth modül (HC-05,06 ve Rn42 ) , Wifi Modül , RF modül , 2x16 LCD modül , GLCD modül , step motor driver modül .... gidiyor bu şekilde.

Bunun için ticari olarak düşündüğüm güzel birde domain im var, bu projeye picproje ekibiyle katılmak isterim. Bu modüller henüz fikir aşamasında ama birçoğu kafamda tamamlanmış projeler.

Saygılarımla
MrDarK

Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

z

Gayet guzel, bitmis projelerinizde cok az degisiklik yaparak istedigimiz standartlara cevap verecek hale getirirseniz urettiginiz kartlar bizler icin secenek olur.
--------------------------------------------

Picproje PPJ standartinda ureteceginiz kartlarin reklamini yapmaya izin vermez ama dolayli yollardan PPJ standartli urunlerle yapilmis proje ornekleri sayesinde bizleri bilgilendirebilirsin. Kendi sitenden urunlerinin detaylarina bakariz.
Burada PPJ standartinda urettiginiz kartlarin isimlerine ve karsisinda web adresini yayinlayabiliriz.

Ornegin

04 Sinifi kart uretenler.

www.bilmemne.com
www.bilmenmine.com
......

08 Sinifi kart uretenler.

www.bilxxx.com
www.yyy.com
......

F.T

güzel bir konu açmışsınız.bu tip kartlar herkese hareket kabiliyeti sağlar.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

OG

Üstteki şemayı aynı mantık içeren işler için uzun yıllar kullandım, problemsiz, ama I2C daha hızlı olacaktır.

Birimlerin birbirine fiziksel uzaklığı da mümkün olabilsin derseniz, yaklaşık 0,5-1TL ilavesiyle 485 yapıya gecmek çok daha iyi çözüm olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mistek

Hocam bu dediklerinizi daha önce GPS modül üzerinde görmüştüm. GPS modül UART üzerinden data gönderiyordu adamlar araya ek bir kart yapıp iletişimi I2C ye çevirip bütün IMU kartlarına uyacak hale getirmişlerdi. Bence fikir iyi uygulamada nasıl olur bilemiyorum. İki iletişim birimi arasında dönüşüm yapacak donanım/yazılım iyi bilgi birikimi gerektiriyor gibi.

Dediğim ürün bu: http://www.ebay.com/itm/I2C-GPS-NAV-Module-W-CN-06-V2-0-GPS-Receiver-U-blox-MWC-MultiWii-SE-Flight-Board-/261289556420?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item3cd61239c4
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

justice_for_all

peki iki kart arasindaki hiz farki problem yaratabilirmi?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

z

Clk ile haberlesme yapildigi icin sorun yok. Slave islemci cok dusuk hizda calistirilirsa iki clk arasinda islemleri bitiremez. Fakat bu durumun olmasi cok zor. Master asiri yuksek frekansda iletisim yapmak isterse olur ancak.

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2013, 23:01:34

Bazi konulardan feragat edip I2C kullanmak daha akillica galiba.

http://tr.farnell.com/jsp/search/browse.jsp;jsessionid=24WOZZFIGHXX0CQLCIQZK0Q?N=0&Ntk=gensearch&Ntt=PIC16LF1503&Ntx=mode+matchallpartial&exposeLevel2Refinement=true&suggestions=false&ref=globalsearch&_requestid=172233

Sadece microchipe baktim. I2C acisindan PIC16F1503 den daha iyi oneriniz varmi? Fiyat 1.faktor. Bu fiyatla yarisacak ARM cip varmi?

justice_for_all

ama hocam soyle bise var siz I2C kullanacaksiniz ama satici projesinde I2C yi kullanan bir cihaz varsa o zaman guvenli olurmu bu sizce?

atmelin su urunu var fiyati ayni ozellikleride asagi yukari ayni

http://tr.farnell.com/atmel/attiny24a-ssu/mcu-8bit-avr-2k-flash-14soic/dp/1699395
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

z

Saticinin kartina baglanacagimiz I2C hatti elbette sadece bizim interface'e adanacak. Eger illaki kart uzerinde I2C cip vs olacaksa o saticinin sorunu.

justice_for_all

berat23

aslında bu günlerde benimde aklımda buna benzer bir proje var. benim aklımdaki fikir, paralel işlem birimleri şeklinde.

mistek

Alıntı yapılan: z - 06 Ekim 2013, 22:30:18
Sadece microchipe baktim. I2C acisindan PIC16F1503 den daha iyi oneriniz varmi? Fiyat 1.faktor. Bu fiyatla yarisacak ARM cip varmi?

ARM istenirse LPC800 güzel bi alternatif: http://tr.farnell.com/nxp/lpc812m101jd20/ic-mcu-32bit-cortex-m0-so20/dp/2295531

Yada ST nin 8bit işlemcisi STM8S: http://tr.farnell.com/stmicroelectronics/stm8s003k3t6c/ic-mcu-8bit-value-line-32lqfp/dp/2070942
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Alıntı yapılan: mistek - 07 Ekim 2013, 01:02:50
ARM istenirse LPC800 güzel bi alternatif: http://tr.farnell.com/nxp/lpc812m101jd20/ic-mcu-32bit-cortex-m0-so20/dp/2295531

Yada ST nin 8bit işlemcisi STM8S: http://tr.farnell.com/stmicroelectronics/stm8s003k3t6c/ic-mcu-8bit-value-line-32lqfp/dp/2070942

LPC800 fiyati ve kapasitesi super. Ne bileyim I2C uzerinden bilgileri okuyup gondermek hiz acisindan isimi gorur denirse birisi de SD kart okuyucu icin minik kart tasarlayabilir. (Bunu ben zaten yapmak istiyorum)

mcn

Çok güzel bir proje başlatmışsınız hocam çoğumuzun buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum sonuçta her bir donanım ya da başka şeyler için her birini oturup öğrenmeye sapasağlam çalışır hale getirmeye vaktimiz olmuyor.
Bu şekilde çalışmalar olursa hem bende kart yapmaya hem de almaya çalışırım.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...