Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Buyrun Buradan Yakın.

Başlatan muhittin_kaplan, 10 Aralık 2013, 11:23:40

HexfeT

Adam neyi nereye bağlamış, yuhh! Ruslar işgal etti de ötekiler melekti sanki...

muhittin_kaplan

Neyi Nereye bağladığından Ziyade Sıralamamız Önemli.

HexfeT

Eğitimde eleştirel düşünmenin önemine vurgu yaparken kendi saçma sapan sabit fikrini örnek gösteriyor adam.

olemiss

Alıntı yapılan: HexfeT - 10 Aralık 2013, 12:45:55
Eğitimde eleştirel düşünmenin önemine vurgu yaparken kendi saçma sapan sabit fikrini örnek gösteriyor adam.
Aynen öyle, çok güzel söylemişsiniz.  Zaten hiç sevmem söz konusu yazarı.

Sıralamadaki zavallı durumumuz çok önemli tabii, ona katılıyorum.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

Goo

Tarih "doğru" kaynaklarla birlikte sabittir asasen.

muhittin_kaplan

Geçen MYO lardan birinin Hocası ile konuşurken,
son demde "x-2=8" sorusuna "bilmiyorum hocam" cevabı verildiğini, sebebini sorduğunda ise "Meslek Liseli Olduğunu dolayısıyla Mat ın çok az gördüğünü" belirtmiş.
Onu Oraya Getiren (ilk, orta ve lise) sistemin sıkıntısından bahsetmişti.

trgtylcnky

Ben de geçenlerde ilköğretim fen derslerinde artık matematiksel işlem gerektiren soruların olmadığını çünkü öğrencilerin bu soruları çözmek için gereken denklem çözme vb bilgileri matematik dersinde kazanamadıklarını duydum. İlköğretim programının içi gittikçe boşalıyor.

Icarus

Hindistan İngiliz sömürgesiyken öğrencilere matematik derslerinde logaritma cetvelini ezberlettiriyorlarmış. Tıpkı bugün ne yazık ki kendi vatandaşlarımıza yaptığımız gibi !
Orta öğrenimden tutun üniversitelerde dahil olmak üzere bütün eğitimde, sınavlarda ölçtüğünüz şey "itaatkarlık"'tır. Bilim, matematik vb... değildir.
Oysa eğer modern dünyada halkınızın "ucuz eşek" olarak kullanılmasını istemiyorsanız ihtiyacınız olan "rebels, misfits ... etc"'dir.
Apple (unreleased) Think Different ad - Narrated by Steve Jobs (1997)

engerex

Ülkemizde gerçek manada eğitim sistemi mi var? Öğrenciler sınıflara yerleşsinler. Öğretmenler başlarında dursun. Tamam. Sistem bu.
@muhittin_kaplan Benzer bir lisede iken bizzat yaşadık. Matematik hocamız tahtaya daha basit bir şey yazdı. 2+3=? cevabı yaz yavrum. Yazamadı. Artık derslerde sınıfın yarısını dışarı çıkarıp diğer yarısıyla bu tür problemleri işlediği dersler oldu. Ortaokulda iken ingilizce hocamız iyi not alanları ön sıralara zayıf not alanları arka sıralara (ben dahil) oturtuyordu. Her iki hocamızın yaptığı mevcut sistem gibi tabiki de yanlış. Bence olması gereken seviyene göre bir okulda veya sınıfta bulunmalısın. x-2=8 yı çözemeyenle ve 3. derece denklemlerle uğraşanlar aynı sınıfta olmamalı.

mistek

2+3=? cevabını veremeyen çocuk oraya nasıl gelmiş kim tarafından getirilmiş ?

Aslında cevabını bizzat biliyorum ama çok çok yanlış bir düzen içerisindeyiz.

Benzer durumu kardeşimin okulunda yaşadık. Müdür'ün dediği; okula belli bir miktar bağışta bulunun çocuk okula gelmesede olur.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ilhan_mkp

sağlam eğitim alan çocukta bunu nerede kullanacağını bilmiyor.
gelen bütün stajerlere matematik güncel olarak neye yarar anlatmaya çalışıyorum.
hepsinde sisteme uygun şekilde dersi ver kalanına karışma mantığı var soru sormuyorlar denemek için bildikleri bişeyi yanlış anlatıyorum tık ses yok lise stajerleri ile mühendislik stajeri arasında eğtim farkıda yok.

t2

Denklem sorun değil. 2-3 ek ders yeterli.  Asıl olan özgüven.  Cep telefonu kullanabilen genç,  denklem çözebilir.   

muhendisbey

Denklem sadece birinci dereceden tek bilinmeyenli denklemden ibaret değildir. Kaldı ki tek bilinmeyenli olsa dahi işin içine logaritma, karmaşık sayılar, diferansiyel denklem, trigonometri gibi farklı bir mevzu olduğunda iş değişir. Adı denklemdir ama işin içine birçok parametre girebilir. Denklemine bağlı olarak matematik profesörünün dahi çözemeyeceği denklem yada denklem takımları vardır. Bunu denklemin küçümsenmemesi adına söyledim.

Kulağıma gelen 1/x in grafiğini çizemeyen mühendislerin olduğu yönünde. Doğru olduğuna da yüzdeyüz eminim.
Peki neden?
Eğitim yapboz tahtası, kah sınav öss'dir kah ösys dir kah öss-öysdir. sürekli bir hareket ve sürekli bir ezberci sistem var.
Ortaöğretim hele tüm rezil
tek sınavken 3 sınav sbs
şimdi kaç sınava çıktı onu bile bilmiyorum. bilemiyorum.

Matematik, fen, gibi pozitif bilimler ezber bilimi değilken öğretmenlerin hayatında belki de hiç kullanmayacağı formülleri ezberletmesi...
Hadi üniversiteyi anlarım lise?
Hayatımda PxV=nxRxT yi hiç kullanmadım büyük ihtimal birine ders anlatmazsam kullanmayacağım da...

Bir de devlet personeline bakalım
KPSS:
Mühendisler için matematik gerekli mi?
Lise matematiği yeterli
Devletine memuru bu şekilde seçersen bilmemesi doğal değil mi?
ALES:
Akademik personel için matematik gerekli mi?
Lise matematiği
Akademisyenini lise matematiği ile seçersen ne öğretmesini bekliyorsun? Türev integral mi?

Meslek yüksek okulları aşağı yukarı benzer ancak daha da kötü durumda olanları var.

Bunları da geçelim.
Öğretmenler:
Öğretmek herkeste bulunmayan kabiliyet isteyen bir beceridir. Bu noktada bu özelliğin yeterince sınanmadığını düşünüyorum. Yani öğretmen olmak çok kolay değil daha ağır şartlara bağlanmalı. Bilgisi ve becerisi yeterliyse öğretmen olmalı. Sonuçta 25 yıl görev yapsa minimum 25 nesil ellerinden geçecek.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mufitsozen

Alıntı yapılan: t2 - 10 Aralık 2013, 23:16:53
Denklem sorun değil. 2-3 ek ders yeterli.  Asıl olan özgüven.  Cep telefonu kullanabilen genç,  denklem çözebilir.

t2'ye katiliyorum bu durum problem degil!

Nedir o havuz problemleri, tren gitmisde gelmiste, yahut kaptanin 26 koyunu 10 kecisi var, kaptan kac yasindadir? diye sorular filan. Geciniz beyler geciniz!!

Zaten bu konuda bilimsel urunler yapan kuruluslar bile ortaya cikiyor. Yani bu durumdan para (hemde cok buyuk para) kazanmak da mumkun.

Asagidaki video cok aciklayici olacaktir

http://www.youtube.com/watch?v=z9pD_UK6vGU#ws

yukaridaki metnin cesitli yerlerinde  gerektigi gibi bool bool :D ;D :P gibi emoticonlar olacak, onlarida siz yerlestiriverin!
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.