Step motor, iki konum arasındaki min. süre ne olabilir?

Başlatan Andromeda, 01 Ocak 2014, 22:52:08

Andromeda

Devamlı dönme değilde, örneğin 10 adım ileri 10 adım geri çalışmada min süre ne olur?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Kabil ATICI

buradaki konu sadece hız değil, kütle (moment) ne kadar güçlü bir motor, gibi konular.
Bunu 750 rmp gibi göremezsin.
Kütle büyükse  ramp olarak hızlanman, ve yavaşlaman gerekir ki o zaman hesabın farklı olur. Hemen hızlanma olamayacağı gibi zınk diye de duramaz.
Kütle küçükse motorun izin verdiği ölçüde olur.

http://www.atmel.com/images/doc8017.pdf
ambar7

Tagli

Olayın mekanik boyutu bir kenara, bir de elektriksel boyutu var. Motorun hızlı adımlayabilmesi için bobinlerin akım değerlerinin azami değerlerine (veya arzulanan değerlere, çünkü tam adım atılmıyorsa, azami değerlerin belirli bir oranı arzulanır) mümkün olduğunca kısa sürede ulaşabilmeleri gerekir. Bunun için de akım bir kıyıcı ile denetim altına alınarak, motor mümkün olan en yüksek gerilimle beslenir. Bu sebeple, düşük besleme gerilimleri, motorun hızlı hareket etmesine engel olacaktır.
Gökçe Tağlıoğlu

Andromeda

Sağolun...
"kHz' ler mertebesinde sürme ifadesi" adım süresini değil  adım frekansındaki merdiven basamağı şeklindeki dalgalanma kasdediliyor sanırım..?

mesaj birleştirme:: 02 Ocak 2014, 00:45:09

Evet , büyük şeyi hareket ettirmek zor..
Elimde bir kitap var, zaman sabiti t=L/R,
en kısa darbe uzunluğu= 3t+3t=6t
motor bobinlerine 4R direnç bağlanıp, besleme 5 katına çıkarsa devir 5 katına çıkar diyor,
denemeye çalışacağım.
verimli değilmiş bu yöntem..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

sezgin05

Pozisyonlama hızında step motorun yetmediği yerlerde SERVO, servonun yetmediği yerlerde ise GALVANOMETRE kullanılır. Aşağıdaki linkte laser projector projesinde kullanılmış bir GALVO göreceksiniz.
http://elm-chan.org/works/vlp/report_e.html

polleme

Konu başlığı ile doğrudan ilgisi yok ama step motorlarla ilgili olduğu için yeni bir başlık açmak istemedim. İki sorum var:

1- Step motorlarda akımı sabit tutmak şartıyla besleme gerilimi belli bir değere kadar artırılabiliyor ve bu gerilim, motorun sargı direnci ile motor anma akımı çarpımının çok üstünde bir olabiliyor. Örneğin elimde 0,67A maksimum akımlı ve 6,8 ohm dirençli step motor var, üzerindeki gerilim 4,5V denmiş (0,67A x 6,8 ohm = 4,5V). Motorun dayababileceği maksimum voltaj olarak V = 1000 x SQRT(motor sargı endüktansı) şeklinde bir formül var, bunun gerçekliği ve mantığı nedir? Bilen bir arkadaşımız yorum yapabilir mi? Örneğin elimdeki bahsettiğim motor için 70V çıkıyor.

2- Step motor akımını sabit tutup gerilimi artırmak için kıyıcı (chopper) devreleri kullanılıyor. Bu yöntemde motor akımı maksimum akımın üstüne çıkarsa giriş gerilimi anahtarlanıp akımın artması engelleniyor. Bunu daha basitçe lineer olarak yapma imkanı olmalı, nasıl bir devre kullanmak uygun olur? Örneğin LM317'li tek direnç kullanan sabit akım devresi veya bir BJT bir MOSFET'li sabit akım devresi bu işi görür mü?

Tagli

Alıntı yapılan: polleme - 02 Ocak 2014, 12:01:18
Bunu daha basitçe lineer olarak yapma imkanı olmalı, nasıl bir devre kullanmak uygun olur? Örneğin LM317'li tek direnç kullanan sabit akım devresi veya bir BJT bir MOSFET'li sabit akım devresi bu işi görür mü?
Bence öyle daha zor olur. Ayrıca, o şekilde bir yaklaşım enerji kaybı anlamına gelir. Kıyıcı yapmak zor değil, hele de mikro adımlama gibi bir gereksinim yoksa. Bu iş için hazır entegreler bile var, L6506 gibi.
Gökçe Tağlıoğlu

sezgin05

Bencede lineer sınırlama basit gibi görünsede  verimli değil.Basit diyorum çünkü transistör falan kullanmadan seri(wattlı) bir direnç değeri hesaplanıp ta yapılabilir. Ayrıca lineer sınırlama resimdeki gibi kaba olacaktır.

polleme

Alıntı yapılan: Tagli - 02 Ocak 2014, 13:00:33
Bence öyle daha zor olur. Ayrıca, o şekilde bir yaklaşım enerji kaybı anlamına gelir. Kıyıcı yapmak zor değil, hele de mikro adımlama gibi bir gereksinim yoksa. Bu iş için hazır entegreler bile var, L6506 gibi.

Elimde şu kart var ve bunu unipolar bir motor için değerlendirmek istiyorum.

http://www.delab.net/CNC-Kontrol-Karti-2,PR-14.html

Ancak bu devrede akım sınırlama yok. Aşağıdaki PDF dökümanda görüleceği üzere dış bir lineer akım sınırlama devresi kullanılması gerekiyor.

http://www.denizelektronik.com/pdf/cnc_control_2.pdf

Bu sürücü için böyle kaba bir akım sınırlama devresi kullanmak yerine tek motorluk basit bir devre yapıp elimdeki kart ile birlikte kullanmak istiyorum. Bunu ne şekilde yapabilirim?

L6506 güzel bir seçenek ama motor sürücü devresinde seri Rsense dirençleri yoksa kullanılma şansı yok gibi görünüyor.

Tagli

Ben o sınırlayıcı devrenin çalışma mantığını anlayamadım (şemasını görsem belki anlarım) ama üzerindeki dev gibi soğutuculara bakılacak olursa, "fazla akımı bir şekilde yak" mantığı ile çalışıyor gibi gözüküyor.

polleme, sen step motoru mikrodenetleyici kullanmadan doğrudan bilgisayar ile mi sürmek istiyorsun?
Gökçe Tağlıoğlu

polleme

Alıntı yapılan: Tagli - 03 Ocak 2014, 00:00:23
Ben o sınırlayıcı devrenin çalışma mantığını anlayamadım (şemasını görsem belki anlarım) ama üzerindeki dev gibi soğutuculara bakılacak olursa, "fazla akımı bir şekilde yak" mantığı ile çalışıyor gibi gözüküyor.

polleme, sen step motoru mikrodenetleyici kullanmadan doğrudan bilgisayar ile mi sürmek istiyorsun?

Step motoru Arduino, PIC veya Raspberry Pi üçlüsünden biri ile sürebilirim. Hepsi ile denemeler yapmak istiyorum. Bunu yapmak için step motor sürücüsü gerekiyor. Eğer motoru L/R mantıkta anma gerilimi (motor maksimum akımı x motor sargı direnci) ile beslersem zaten sorun olmaz, mevcut sürücülerin tümü iş görür. Ama motoru anma geriliminin çok üstünde akımı sabit tutarak chopper ile beslemek istediğimde sorun başlıyor. Elimde şu seçenekler var:

1- Bu linkteki kart. L298 ile çalışıyor ama akım sınırlama yok.

http://www.ebay.com/itm/Stepper-Motor-Drive-Controller-Board-Module-L298N-for-arduino-NEW-good-/231125656766?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35d029a4be

2- Bu linkteki kart. Bu kartta akım sınırlama var ama üç motor destekleyen büyük bir kart, kullanımı daha zor. TB6560 ile çalışıyor. En kötü durumda bu kartı kullanmaya çalışacağım.

http://www.ebay.com/itm/New-3-Axis-TB6560-3-5A-CNC-Router-Engraving-Machine-Stepper-Motor-Driver-Board-/321131082265?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac4e77219

3- Bu linkteki kart. Unipolar motor sürebiliyor, PIC ve MOSFET'lerle kurulu ama bunda da akım sınırlama yok, "akımı yak" dediğiniz tür akım sınırlayıcı kartlarla çalışıyor.

http://www.delab.net/CNC-Kontrol-Karti-2,PR-14.html

Bunlar dışında L6203 ve L6560 seçeneği aklımda ama bu konuda bir girişimim olmadı. Bit de Ebay'den aşağıdaki karttan sipariş ettim, bu kartlar akım sınırlama özelliği de olduğundan daha beklentime yakın özellikte görünüyor.

mesaj birleştirme:: 03 Ocak 2014, 11:48:37

http://www.ebay.com/itm/StepStick-Stepper-motor-driver-A4988-A4983-3D-Printer-driver-module-Reprap-Prus-/321175660304?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac78fa710

Tagli

Bağlantısını verdiğin ilk kartta iki Sense çıkışını GND'den ayırıp ayrı iki çıkış olarak verseymiş dışarıdan kıyıcı eklenebilirdi ama bu şekliyle mümkün değil.

En rahat yaklaşım, tabi eğer mikro adım gerekmiyorsa, çok bilinen L297 - L298 ikilisi ile devre yapmak. Bulabilirsen hazır da alabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

polleme

Alıntı yapılan: Tagli - 03 Ocak 2014, 12:43:26
Bağlantısını verdiğin ilk kartta iki Sense çıkışını GND'den ayırıp ayrı iki çıkış olarak verseymiş dışarıdan kıyıcı eklenebilirdi ama bu şekliyle mümkün değil.

En rahat yaklaşım, tabi eğer mikro adım gerekmiyorsa, çok bilinen L297 - L298 ikilisi ile devre yapmak. Bulabilirsen hazır da alabilirsin.

Ancak bu forumda bile L297-298 çifti ile ilgili olumsuz yorumlar var. En iyisi senin önerdiğin L6506 ve bununla birlikte L6203 gibi duruyor. Ben ilk aşamada motorları limitinde kullanıp kıyıcı olmadan denemelere başlayıp ardından bu entegrelerle kıyıcılı devrelere bakayım. Başlangıç için elimde yeterli malzeme var. Motor olarak 23KM-C051-07V kullanacağım, 2A akımlı ve 2 ohm sargı direnci olan motorlar bunlar, 4-5V ile beslemeyi deneyeceğim.

Tagli

L6506'nın avantajı, iki ayrı bobin için 2 ayrı kıyıcı olması. Bu mikro adım için gerekli bir şart. L297'de tek kıyıcı var, bu sebeple sadece yarım ve tam adım yapabiliyor. Ayrıca L297'nin içinde translator da var. 2A için L298 yeterli olur bence. L6203 kullanacaksan 2 adet alman gerekir.

Bu arada, şönt dirençlerinde oluşan gerilimin bence opamp ile kuvvetlendirilmesi daha iyi olur.
Gökçe Tağlıoğlu

polleme

Evet L6203 iki tane gerekiyor, iki L6203 ve bir L6506'lı set 32 TL gibi oluyor (sadece çipler, diğer ayrık elemanlar hariç). L298 elimde linkini verdiğim kart ve ayrık eleman olarak var. Kendi kartımı L298 ile yapıp o şekilde de ilerleyebilirim belki. Elimndeki 2A olan motoru sınırı zorlamama adına 1,5A seviyelerinde de çalıştırabilirim.

L298 için uygun bir PCB var mı? Bir de PCB çizmeye uğraşmayayım.