GPRS Modul ile bağlanamama sorunu...

Başlatan khaos, 21 Ocak 2014, 15:47:32

khaos

Herkese hayırlı gunler dilerim. Konuyu dogru yere mi actım bilmiyorum ama bir sorum olacak. İki GPRS modul Arasında data aktarmak istiyorum. RF ile basarmıs oldugum bir çalışma var ama bunu GPRS e çevirmek istiyorum. Elimdeki GPRS modulllerle ilgili iki temek kitabın hemen hepsini okudum. Belirtilen yönergelerle AT komutları kullanarak iki cihazı birbirine baglamak istiyorum ama bir türlü beceremedim. GPRS modullere taktıgım yine iki adet sabit IP li GPRS data hattı var. yol gosterecek bir arkadas varmı acaba? GPRS moduller bir turlu kayıt olamıyorlar networke daha dogrusu IP alamıyorlar.  hep o kısımda hata alıyorum.
Teşekkur ederim..

khaos

Send: AT+CGDCONT=1,"IP","avea","X.XX.XX.XXX",0,0<cr><lf>
AT+CGDCONT=1,"IP","avea","X.XX.XX.XXX",0,0
OK
Send: AT+CGQMIN= 1,2,0,0,5,4<cr><lf>
AT+CGQMIN= 1,2,0,0,5,4
OK
Send: AT+CGQREQ= 1,2,0,0,5,4<cr><lf>
AT+CGQREQ= 1,2,0,0,5,4
OK

Bundan sonra
AT#SGACT = 1,1

yapıyorum ama, error alıyorum. normalde. sahip oldugum ve yukarıda yazdıgım sabit IP değerini almam gerekmiyormu? ama ote yandan

Send: AT+CGATT?<cr>
AT+CGATT?
+CGATT: 1
OK                'burası şebekeye dahil oldugumu gostermiyormu.

Send: AT+CREG?<cr>
AT+CREG?
+CREG: 0,1
OK              ' keza burası da..

ben mi bir yerde hata yapıyorum yoksa kullandıgım cihazlarda mı bir sorun var bulamıyorum..

MrDarK

Şebekeye bağlısın evet, ama şebekeye bağlanıyor olman o sime internet verileceği anlamına gelmiyor.

Öncelikle sinyal seviyeni kontrol et

AT+CSQ şeklindeydi sanırım kod buradanki değer -50 lere yakın olması gerekiyordu sanırım tam hatırlamıyorum bakmam lazım.

Ayrıca bariz bir şekilde görülüyor ki yanlış ayar giriyorsun modüle, yani internet aveanın internet ayarları XXX şeklinde ip adresleri değil.

Girmen gereken ayarları veriyorum ;

puts("AT+CGDCONT=1,\"IP\",\"internet\"",telit);
       delay_ms(100);

puts("AT#USERID=\" \"",telit);
       delay_ms(100);

puts("AT#PASSW=\" \"",telit);
       delay_ms(100);

ayarları girdikten sonra AT+CGDCONT? şeklinde ayarları sorgula ip kısmında XX şeklinde bir ibare varsa orayıda eklemeye çalış boş olmalı, Tabiki sim kartı telefona takıp internete girmeyi denediğini düşünüyorum :)

Ip'yi aldıktan sonra diğer sıkıntılarına da bakarız. Bu arada gsm modüllerde IP adresleri sabit olmaz diye biliyorum yoksa olabiliyor mu ? Her bağlantıda değişir diye biliyorum ben
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ogy

@Mrdark hocam IP her bağlantıda değişir gsm modüllerde.Sabit IP alınması gerekir.

polleme

Statik IP yoksa ve gerekli ise dinamik DNS (DynDNS) kullanabilirsiniz.

khaos

hayırlı gunler dilerim. Oncelikle ilginiz icin cok teşekkur ederim. Cok sevindim. yukarıda yazdıgım IP ler avea tarafından bana verilen statik IP degerleridir. Sadece X yazdım yerlerine. GPRS data kartları ile telefonumdan girmeyi dusunmemiştim. tavsiyelerinizi (insaallah) yarın aksam deneyebilecegim. vakit ayırıp cevap verdiginiz icin tekrar teşekkur ederim..

khaos

Herkese iyi gunler dilerim. Tum işlemleri yapıyorum ama aktivasyon işlemi sırasında hata veriyor hala. Sinyal seviyesi gayet guzel.  ama sorun şu gibi gorunuyor. Eger bu GPRS data hattı bir akıllı telefona taktıgımda internete girebilmesi gerekiyorsa, denedim  girmiyor. hat avea nın ama, avea 2g ve 3g aglarına baglanamıyor.

armsistem

Hocam merhaba ;

- AT - komutu gönder ok dönmesi gerekir
- AT+CSQ? - anten günü 99 olursa çekmiyor 20-30 olması iyi
- AT+CREG? -gsm tamam mı ? Dönüş değieri 0,1 olcak 0,2 hata
- AT+CGATT? -tcp için hazırmı gönüş 1 olacak
- AT+CGDCONT=1,"IP","internet" - hizmet aldığın operatöre göre değişmektedir bendeki turkcell
- AT+CSTT="internet","","" - gprs olarak bağlan
- AT+CIICR - hazırlık ok dönmesi diğerleri göre biraz bekletir
- AT+CIFSR - lpcal ip döner
- AT+CIPSTART="TCP","xx.xxx.xxx.xx",yyyyy - x bağlanacağın ip ,y - port dönüş ok döner ama connect beklemen gerekir.
- AT+CIPSEND - veri göndericem dersin bir şey döndürmez > şeklinde senden veri bekler
- "deneme" göndericeğin veri.ama sonuna hex olarak "1A 0D" mesajımı gönderdim ok şeklinde sonuç send ok döner
- AT+CIPCLOSE - bağlantıyı kapa

mesaj birleştirme:: 24 Ocak 2014, 08:34:42

Alıntı yapılan: ogy - 22 Ocak 2014, 00:18:05
@Mrdark hocam IP her bağlantıda değişir gsm modüllerde.Sabit IP alınması gerekir.
sabit ip direk alınamıyor , hizmet aldığınız operatöre ek bir ücret ödeyerek alabilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 23 Ocak 2014, 18:36:06

Alıntı yapılan: MrDarK - 22 Ocak 2014, 00:15:01
Şebekeye bağlısın evet, ama şebekeye bağlanıyor olman o sime internet verileceği anlamına gelmiyor.

Öncelikle sinyal seviyeni kontrol et

AT+CSQ şeklindeydi sanırım kod buradanki değer -50 lere yakın olması gerekiyordu sanırım tam hatırlamıyorum bakmam lazım.

Ayrıca bariz bir şekilde görülüyor ki yanlış ayar giriyorsun modüle, yani internet aveanın internet ayarları XXX şeklinde ip adresleri değil.

Girmen gereken ayarları veriyorum ;

puts("AT+CGDCONT=1,\"IP\",\"internet\"",telit);
       delay_ms(100);

puts("AT#USERID=\" \"",telit);
       delay_ms(100);

puts("AT#PASSW=\" \"",telit);
       delay_ms(100);

ayarları girdikten sonra AT+CGDCONT? şeklinde ayarları sorgula ip kısmında XX şeklinde bir ibare varsa orayıda eklemeye çalış boş olmalı, Tabiki sim kartı telefona takıp internete girmeyi denediğini düşünüyorum :)

Ip'yi aldıktan sonra diğer sıkıntılarına da bakarız. Bu arada gsm modüllerde IP adresleri sabit olmaz diye biliyorum yoksa olabiliyor mu ? Her bağlantıda değişir diye biliyorum ben

csq anten gücü , eksi değer vermez + 99 hata çekmiyordur ama +18 ile + 32 arasındaki değerlerde normal çalışır.

khaos

Degerli arkadaslarım, ilginize cok teşekkur ederim. ama dun aksam itibarı ile anlamıs bulunuyorum ki, bana yanlıs data kartı vermişler. belki avea dan 30 kısı ile gorustum ama kimse bu konu ile ilgili birsey bilmiyor. avea dan bir arkadas farketti galiba durumu. bakalım ondan haber bekliyorum. m2m bir sistemde calısacak bir kart vermeleri gerektigini defalarca soyledim. sonrasında uyardım ama hic bir işe yaramamıs. Insaallah bugun yeni data kartlarını alabilirim. İlgilenen tum arkadaslarıma cok teşekkur ederim.

MrDarK

M2m için illa m2m hattı kullanmana gerek yok ki hocam,
Internet data paketi olan herhangi bir hattı kullanabilirsin bu iş için

armsistem

Alıntı yapılan: MrDarK - 24 Ocak 2014, 11:25:05
M2m için illa m2m hattı kullanmana gerek yok ki hocam,
Internet data paketi olan herhangi bir hattı kullanabilirsin bu iş için

Evet normal sim kart ile çalıştırabilirsin.

khaos

Sırası ile yaptıgım işlemler sunlardır. kitapta da bu sekilde tarif ediliyor. sadece atladıgım sey su :

Send: ATD*99***1#<cr><lf> komutu kullanılacakmı anlamadım. asagıda ki sıranın sonuda bunu kullanmıs bir adet CONNECT mesajı almıstım guc te olsa. ama ondan sonra herhangi bir komut almıyordu. yada ben beceremiyordum. HAsılı işlem sırası asagıdaki gibidir.

Send: AT<cr>
AT
OK

Send: AT+CSQ<cr><lf>
AT+CSQ
+CSQ: 20,0
OK

Send:  AT+CREG?<cr><lf>
AT+CREG?
+CREG: 0,1
OK

Send: AT+CGATT?<cr><lf>
AT+CGATT?
+CGATT: 1
OK

Send: AT+CGDCONT=1,"IP","internet"<cr><lf>
AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
OK

Send: AT#SGACT?<cr><lf>
AT#SGACT?

#SGACT: 1,0
#SGACT: 2,0

OK

Send: AT#SGACT=1,1<cr><lf>
AT#SGACT=1,1
ERROR       <===buradan oteye 15 gundur gecemedim.  yabancı bir forumda hardware flow kontrolu kapatılması gerektigi soyleniyordu. Telit moduller icin boyle bi oellik varmıs. yanlıs hatırlmıyorsam burada bir arkadas da benzer uyarıyı yapmıs idi baska bir baslık altında.. Kullanıdıgım GPRS modul  ise sudur..Dual Band Telit GPRS Modül GL865.. bu modul KS-863PY ismi ile satılıyor. Bu yazıyı yazdıgım anda elimde gecici olarak temin edilmiş 2 adet M2M data kartı vardı. sizlerin tarafınızdan yazılmıs son iki cevabı gormemiştim. Artık elimdeki modemlerden suphelenmeye basladım. Burada bir beyden satın aldım ben modemleri. bu forumdaki bi satılık ilanından satın aldım. 4-5 gun sonra kendisini arayıp bu modullerin bir sorunu olup olmadıgını sordum. biz kullanıyorduk dedi..modemlerin acaba bir takım ayarları degiştirilmiş olabilirmi diye dusunuyorum  ve hatta kendisine bu kaygımı dile getirmiştim. eger oyle bir sey var ise, bu modemlerin fabrika ayarlarına dondurulmesi gibi bir sey olabilirmi diye de dusunmustum. fakat internette buna ait bir bilgi de bulamadım. Artık ne yapacagımı bilmiyorum.

MrDarK

Kendi sorunuzun cevabını kendiniz vermişsiniz ;

AT&K0 enter yapın bağlanacaktır :) Hemen modüle suç atmayın :D Telite laf yok :p

Ayrıca ;

https://www.picproje.org/index.php/topic,40229.msg295800.html#msg295800

okumanızı tavsiye ederim efenim.

khaos

ustadım ben hardflowkontrol u disable yaptım zaten.. ama olmadı. Bahsettiginiz linki daha once okumustum. User guide learı okudum. cesitli forumlardan konuyu ogrenmeye calıstım. ama yok olmuyor..

MrDarK

Aşağıdaki koda verilen cevabı buraya yapıştırır mısınız lütfen birşey incelemek istiyorum.

AT+CGDCONT?

AT+CGDCONT? Test command returns values supported as a compound value
AT+CGDCONT?
+CGDCONT: 1,"IP","APN","10.10.10.10",0,0

Eğer cevabınız yukarıdaki gibiyse yani ;
+CGDCONT=1,"IP","internet","X.X.X.X",0,0

Burada X.X.X.X olan kısımları yok etmemiz gerekiyor. Daha önceden böyle bir config girdiğiniz için modülün hafızasında kaldığını düşünüyorum.

Şu an yakınlarımda telit modül yok ama şu şekilde oluyordu sanırım ;

AT+CGDCONT=1,"IP","internet"," ",0,0

Eğer değişen birşey olmazsa verdiğim boşluğu kaldırarak birde yükleyin. Ayrıca normal data hattı olan bir sim kart taktığınızı düşünüyorum extrem birşey olmasın cep telefonunuzdan GPRS alabildiğiniz bir kartı takın modüle.