TM4C129XL Launchpad Sonunda!!!

Başlatan saucompeng, 05 Mart 2014, 10:08:22

saucompeng

Tiva C serisi işlemcilerin 129 serisi engineering sample sürecinden seri üretime geçiş yaptı ve gönül rahatlığıyla artık bu işlemcileri kullanabiliriz.

Asıl merakla beklediğimiz, twitter dan sürekli TI a bu konuda baskı yaptığımız 129 serisi için ethernet portlu bir launchpad dün itibariyle ön siparişe sunuldu. TI Launchpad geleneğini bozmayıp, bu ürün için      19 $ gibi çok uygun bir fiyat belirlemesi işin apayrı bir güzel tarafı.

Kitin linki burda:

http://www.ti.com/tool/ek-tm4c1294xl

Bu linkten sizde ön sipariş geçebilirsiniz.

Haberi alır almaz siparişimizi geçtik, kit elimize ulaştığında ilk izlenimlerimizi ve nasıl bir demo uygulama yazıldığını inceler sizinle paylaşırız.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

hgs

saucompeng

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

muhendisbey

Alıntı yapılan: hgs - 05 Mart 2014, 10:49:05
Dünya kurtuldu desene.

Arkadaş ilgini çekmiyorsa birşey yazmak zorunda değilsin. Şahsen benim ilgimi çekti arkadaşa da bilgilendirdiği için teşekkür ederim. Bazı işlerde devre kartı bastırmak yerine bu tip kartları doğrudan projede kullanıyorum, özellikle de düşük adetli, kart maliyetinin daha fazla olduğu işlerde. Bu tip haber vermelerde forumun olmazsa olmazı.
Eleştirmek için eleştiriyorsunuz. "picproje hangout yayını" başlığında da aynısını yaptınız. İnsanların bildiklerine, düşüncelerine, fikirlerine, tecrübelerine değer vermiyorsunuz. Bir tır şöförü dahi mesleğinize dair bir şey söylediğinde lütfen dinleyin bu adam ne diyor diye. Belki edindiği bir tecrübesi vardır, belki de haklıdır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

hgs

TI türkiyede sosyal medya üzerinden çok reklam  ve çalışma yapıyor. İşe yarar ürün ise zaten alınır kullanılır. Benim lafımla mı bu engellenmiş olacak?

Bu konu tamamen reklam içeriği oluşturma amaçlı. M3 lerdeki rezalet yaşanırkende aynı sistemi kullanarak çalışıyorlardı.  Bu arkadaşlar twitterda baskı yapmasa bu ürün çıkmayacakmış, büyük bir başarı var demekki...

İsterseniz bu konudaki ilk mesajı enine boyuna inceleyebiliriz.
"Güvenle kullanın", "biz istedik yaptılar", "çok uygun fiyata satıyorlar", "hemen ön sipariş geçin", "hemen size ilk izlenimlerimizi göstereceğiz..."

Bunları neye göre ele alacağız. Karşıdaki TI ise her istediği gibi ürün tanıtabilir bir şey yokmu diye algılayacağız. Bir türk firması yeni ürün çıkarıp buraya bu tip bir başlık açmak istese yerin dibine sokarlar. Hemen başlık kapatılır.Kullanıcı cezalandırılır. Gerekirse uzaklaştırılır..????

Hangout ile bu konunun arasında hiç bir bağ yok.Ayrıca kin tutmak iyi değildir, kalbi karartır.

Oradaki son derece yapıcı eleştiri idi. Siz  tır şöförünü bile dinleme görüşüne sahip olsaydınız, o başlıktaki yazdığım yapıcı eleştirileri tır şöfürünün sözleri gibi dinlenmesi gereken şeyler olarak algılayıp ona göre davranmanız gerekirdi. Oradan bu başlığa zıplayıp laf sokmaya çalışmanız, bana ders vermeye çalışmanız, sizin bu tır söförünü bile dinleme fikrine gerçekte asla inanmadığınızı gösteriyor. 

Konuşmacı ve sunucu, iş için yarım saat zaman harcayıp bir ön hazırlık yapsa, daha iyi bir konuşma ortaya çıksa, bunun kime faydası olur ? Böyle yapın diyenemi, o konuşmayı yapanlaramı.. ?

Farklı düşüncelere saygısı olmayan çok fazla adam dolu etraf. Farklı bir pencere sunulduğunda taraftar olarak algılamadan değerlendirebilmek gerekir. 

Müh. müh.

Konuyu açan arkadaş beni yanlış anlamasın ama, ti nin özellikler m3 lerde olduğu gibi yine bbeş para etmez..

Ti nin m4 ü, diğer markaların, m3 leri ile eşdeğer..

-TM4C1294NCPDT MCU: 120MHz 32-bit ARM Cortex-M4 CPU with floating point, 1MB Flash, 256KB SRAM, 6KB EEPROM, Integrated 10/100 Ethernet MAC+PHY, data protection hardware, 8x 32-bit timers, dual 12-bit 2MSPS ADCs, motion control PWMs, USB H/D/O, and many additional serial communication interfaces

Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

z

TI Luminary mikroyu satın alıp çevre birimlerini ekleyip M3 serisi olarak satıyordu. En belirgin olarak Flash sorunu vardı. Errata sınıfı sorunlar zaten her üreticide oluyor sonra sonra revize ediliyor.

Sorun yüzünden M4 sınıfını tamamen yeniledi M3 serisini de terketti.

TI çevre birimleri ile örneğin ST çevre birimlerini bizzat kullanıp mukayese ettinmi hiç?

M4 serisi M3 komutlarına ilave olarak yeni komut seti de barındırırken, M4 de M3'e ilave donanımlar da var.

Bu şartlarda M4 ile M3 ü nasıl eşdeğer yaparsın? 

TI'ın yeni nesil M4 leri neden beşpara etmez?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hgs

Bir ürün için 6 ay 1 sene uğraşıp sonrada bu iş için yatırım yaptığınız firma, biz bu ürünleri düzeltemedik, bunları yerine yeni nesil ürünlerimizi kullanın derse, bu firmaya nasıl yaklaşmak gerekir?

Bir arkadaşım yeni m4 lü ürünlerin bir tanesinin kitini almak istedi. Ne avrupa üzerinden nede amerika üzerinden bu kit gelemedi. Sebep için aracı firmalar bir şeyler gevelediler, Ama sebep türkiyeye bu mcudaki bazı özellikler (kripto) sebebiyle konmuş bir ambargo olduğu açık. Arkadaş o özelliklerini kullanma niyeti bile yoktu. Saçma ama rahatça 2. dünya ülkesi gibi davranılıyor. Bu tip durumlarda nasıl yaklaşmak gerekir?

Diyorlarya 1 haftada sample geliyor. Evet  sömürülecek bir pazar için kolaylaştırılmış bağımlılık yapan bir düzen kurulmuş. Hadi bakalım özellikli bir proje yapmak isteyin her türlü araştırmaya nasıl tabi tutuluyorsunuz. Bu tip bir firmanın ürününü alacak yeterlilikte görülüp, ürün alıp ürün yapılsa bile bunu mesela askeri bir sistemde kullanmak istesek, ne kadar vicdanı rahat bir şekilde kullanabiliriz ? Sonradan cihazların manipule edilemeyeceğini kim garanti eder ?

TI M4 leri hakkında hiç fikrim yok. Bundan sonra olması da kolay değil.

z

Bu bahsettiğiniz durum tüm çip üreticileri için geçerli.

Herhangi bir firmanın çipinin içinde kripto modülü varsa hele hele de bu herhangi bir ülkede kolayca alınabiliyorsa (bir başka ülkeye satışı yasak bile olsa) bu çiple kripto cihazı yapmak bence büyük hata olur.

Yakın zamana kadar TI fanatiğiydim. Luminary serisi ile çok çalıştım. Ardından ST ye geçtim çünkü TI M3 serisini Flash sorunu nedeniyle kaldırdı.
TI'ın çevre birimlerinin tadı hala damağımda.

ST işimi gördüğü için şimdilerde yeni nesil TI lara geçmeyi düşünmüyorum.

AsHeS

Alıntı yapılan: z - 20 Haziran 2014, 14:23:51
Bu bahsettiğiniz durum tüm çip üreticileri için geçerli.

Herhangi bir firmanın çipinin içinde kripto modülü varsa hele hele de bu herhangi bir ülkede kolayca alınabiliyorsa (bir başka ülkeye satışı yasak bile olsa) bu çiple kripto cihazı yapmak bence büyük hata olur.

Yakın zamana kadar TI fanatiğiydim. Luminary serisi ile çok çalıştım. Ardından ST ye geçtim çünkü TI M3 serisini Flash sorunu nedeniyle kaldırdı.
TI'ın çevre birimlerinin tadı hala damağımda.

ST işimi gördüğü için şimdilerde yeni nesil TI lara geçmeyi düşünmüyorum.

Support konusunda TI'nin eline yağ dökecek firma çok az ama eminim ki bunlardan biri ST değil.

Ersin

Ethernet li kit ten  ( EK-TM4C1294XL )  farnell ve digikey den almaya çalıştım ikisi de bu kitin Türkiye için yasak olduğunu soylendi , hiçbiri kiti getirmedi.
Artık Niyazi Bey birşeyler yapabilirse ondan bekleyeceğiz.

AsHeS

Alıntı yapılan: Ersin - 20 Haziran 2014, 21:33:40
Ethernet li kit ten  ( EK-TM4C1294XL )  farnell ve digikey den almaya çalıştım ikisi de bu kitin Türkiye için yasak olduğunu soylendi , hiçbiri kiti getirmedi.
Artık Niyazi Bey birşeyler yapabilirse ondan bekleyeceğiz.
Doğrudan TI'den almayı denediniz mi aynı yasak orada da var mı ?

z

STM32F4 kitinden ne farki var?  Turklere yasaklanmasinin nedeni neymis?

CLR

Ben TI'den sorunsuz satın aldım, eth phy'ın chip üzerinde olması büyük avantaj
Knowledge and Experience are Power

Ersin

Alıntı YapBen TI'den sorunsuz satın aldım, eth phy'ın chip üzerinde olması büyük avantaj
Kargo ücreti olrak ne ödediniz , toplam kaça maloldu.

Alıntı YapTurklere yasaklanmasinin nedeni neymis?
Bunu onlara sorman lazım.