Pil Şarj Doluluk Ölçümü

Başlatan oyhan, 18 Mart 2005, 23:31:45

oyhan

Arkadaşlar Merhaba
Genellikle NiCd pilleri vey NiMh pilleri kontrol ederken önce voltajlarını ölçerim. Sonra eğer voltaj normal fakat çalışması normal değilse ve kullanıldığı cihazı çalıştıramıyorsa akımını kontrol ediyorum. Tabiki multimetrenin dc akım pozisyonunda ve çok kısa süre 20 amper kademesinde kontrol ediyorum. Şimdi şunu düşünüyorum acaba pilin doluluk durumunu voltajı ile ölçmek bizi yanıltmazmı? Pilin vereceği akımı anlık nasıl ölçebiliriz. Bu tür bir ölçüm methodu doğru olurmu?
Saygılarımla...
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

aster

pil herzaman akım verme durumuna bakılarak ölçülür uygulaman doğru,
anlık ölçmeyi bir uygulamadamı kullanacaksın yoksa sadece pilleri test etmektemi ?
pil her ne kadar boş olsada ilk anda bir akım verebilir o yüzden bu süreyi biraz uzatman gerekir ki üstünde belirtilen A/h değeriyle uyuştuğunu anlayasın

oyhan

Pil testinde kullanmak istiyorum aslında. Peki pilin ne kadarlık kullanım ömrü kaldığını ölçmek istesek bu düşüncemi gerçekleştirmek için nereden başlayabilirim ve nelere dikkat etmeliyim. Beklenmesi gereken sürede pilden akım çekmek ne kadar batarya ömründen yer ve bu sürenin tecrübi bir toplamı varmı?
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

Erol YILMAZ

Merhaba;
Ni-Mh pil kullanan Siemens C-45 telefonum kesinlikle pilin kapasitesini gosteremiyor. Bazen bitik dedigi pille 3-4 dk konusabiliyorum. Bazen doldurduktan 3 gun sonra full gosterdigi pil aninda bitiyor. Yani sonucta Siemens bu isi bu telefonda yapamamis. Tabii akim akitarak falan olcebilirdi belki, o zamanda guc kaybi ve olusan isi ile alakali problemler cikardi. Malum kucuk bir alan :)

Bence de en dogru yontem akim akitarak olani. Ama nasil ?

Mesela pile yuk direnci baglanir. 1 sn sonra ilk gerilim ornegi alinir.
Daha sonra 3 sn sonra da bir ornek alinir. Ve yuk devreden cikartilir. Buradaki egim pilin sarj durumunu gosterir, Egim fazla ise pil de o derece bitiktir vs ...

Ni-Mh  lar kapasitesinin en az %70 i boyunca tam dolu ozelligi gosterecektir, bence. Daha sonra da nispeten hizli bir sekilde bitme egilimine girecektir. Tabii denemek lazim. Pratikte nelerle karsilasirsin? "gormen lazim" diyorlar ya...

Kolay Gelsin...

aster

http://www.gpbatteries.com/
buradan, her tip için DS lerine bakarak da bilgi edinebilirsiniz
grafiklerle detaylı anlatmış.

otm

merhaba.
Sağlam bir pil için tam dolu olduğu durumda dediğiniz testleri yapmak doğru.Ancak Nİ-CD ve Nİ-MH pillerdeki hafıza etkisi yüzünden bu tip testler hatalı sonuçlar verebilir.Zira ölçümde pil tam dolu gösterebilir hatta otomatik şarj cihazları dahi bu pilleri dolu kabul edip şarjı kesebilirler.Philips firmasının SAA1501T entegresini incelemenizi öneririm.Bu gibi testlerde gayet başarılı.Ama iyi bir test için pili tamamen deşarj edip nominal şarj akımında (kapasitenin %10 değerinde-1000Ma için 100Ma şarj)15 saat aralıksız şarja takmalısınız.böylece hafıza etkisi ortadan kjalkacak ve testlerde tam bir doğruluk verecektir.Kolay gelsin