S7-300 - Festo ve Profibus sıkıntısı.

Başlatan MC_Skywalker, 22 Nisan 2014, 22:44:16

MC_Skywalker

punch&bending makinamızdan birinde 3 haftadır yoğun birşekilde uğraştığımız sınır bozucu bir sıkıntımız var.

Problem önce olmadık sensör hataları vererek başladı. ilk olarak sensör değişimi yaptık makina 300 adet iş işledi ve tekrar çalışmasını durudurdu. bu arada makınanın söylediği proxy sensörleri kontrol ettiğimzde sıkını olmadığını gördük.

sensörlerin bağlandığı Festo 16'lı input modülünü değiştim.  Sorun devam etti. ve enson Festo CBX-FB13  bus fail hatası vermeye başladı. s7 300 (cpu 315-2dp) ve Profibus kablosuunu (konetörleri ile). Festo CPX-FB13 modlünü değiştim. sorun düzelmedi. Arızalı makinadan çıkan tüm parçaları çalışan makina üzerine taktım 1 haftadır sorunsuz çalışıyor. 

Festo Tr den gelip kendi ürünlerine baktılar ama bize somut bir şey söyleyemediler. Makinanın üreticisi (Almaya)uzaktan bağlandı sorunu tam ortaya koyamadı servis gönderecekler. Onlardan servis gölene kadar size fikir danışmak istedim. böyle sıkıntılı durumla karşılaşan oldumu? tecrübelerinizi duymak isterim

Festo CPX-FB-13 https://www.festo.com/net/SupportPortal/Files/320929/526428g1.pdf

mustafa_cmbz

bu tarz modüllerde genellikle çıkışlar kısa devre olursa hataya düşme gibi durumlar ile karşılaşılır.Bence size uyarı veren sensörlerin kablolarını ve soketlerini kontrol ediniz yağ ve su karışımının olduğu kısımlarda ise mutlak kontrolünü dikkatli yapınız.Festonun buna benzer haberleşmeli modülü ile sizin bahsettiğinize yakın bir arıza ile bizde 1 hafta kadar uğraştık.Sonradan kontroller esnasında farkettik ki sensör kablosunun soketlerinin içine yağ girmiş ve kablo içeriden kısa devre yapa yapa kararmış.zırt pırt hataya geçiriyordu modülü.

Bu makine nasıl bir makine ?

Birde haberleşme hatlarındaki profibus kablo soketlerini kontrol edin bazı akıllılar şase bağlantısını yapmadıkları için sorun yaşadığım oldu iş yerinde.Hatta profibus kablosunun dışı sıyrıldığı için hattın komple acile geçtiğine dahi şahit oldum.Oysa şase sadece sıyrılmış canlı uçlara deymemişti.

Fabrika ortamında acayip şeyler görüp keşfediyorsun.Adama bildiğini şaşırtacak enteresan vakalar çıkıyor insanın karşısına sonra bakıyorsun ediyordun yok.Sonra farkediyorsun ki çok ufak bi dikkatsizlik yada eksiklik olayı abartmamıza neden oluyor.

Kolay gelsin..

mesaj birleştirme:: 22 Nisan 2014, 23:42:32

aynı zamanda bundan önceki ve bundan sonraki modülleride kontrol ediniz..

MC_Skywalker

makina http://www.nela-usa.com/vcpevolution.html bu linktekinin 2000 modeli. fakat 2 yıl önce modifkasyon yapıldı.

makin sıvıdan uzak bir makina. yağise sadece hava ya katılıyor oda sadece bıcakları 50 iş işledikten sonra yağlamak için sitemden uzak. 16lı 2 tane input molüdü değiştik. durum devam ediyor. hatta modül eğişirken sensörleri tektek taktık ki sıkıntılı olan varsa kaşılaşalım diye.

mor profibus kablosunu 3-5 defa soket kısmını kontol ettik emin olmak için çalışan makinaya götürüp taktık o makina çalışmasına devam etti. 

Kesin çok basit birşeyi gözden kaçırıyoruz ama bakalım en sonunda çok kolay birşey çıkacağında %100 eminim.

influx

Profibus soketlerini değiştir...
Plc ye online ol ve hardware den hangi istasyonlarda sorun varsa o soketleri değiştir.

MC_Skywalker

Makina üzerinde bulunan Festo valf adacığının 2x5Pin konnektör bağlantısın bulunduğu PCB üzerinde pinlerin yolların oksitten kopması. yol onarıldı. Fakta uzaktan bağlantı esnasında firmanın yazılımcısının PLC ye yanlış yazılım yüklemesi sonucu sistem çalışmaz durumu  devam etti.

Bugün Almanya dan ggelen teknik personel PLC deki yazılım sıkıntısını bulup orjinal yazılım yüklendi sistem çalışıyor.