Tüm bilgisayarlar ARM ve Linux , ne diyorsunuz ?

Başlatan camby, 25 Haziran 2014, 08:39:27

trinity

Alıntı yapılan: z - 26 Haziran 2014, 13:52:38
PC ler ilk ortaya çıktığında  dünyada bu makineler için işletim sistemi yazabilecek başka adamların olmaması imkansız.
Türkiye de dahil diğer ülkeler MSDOS benzeri bir işletim sistemi yazabilirler hiç olmazsa bir kaç versiyon geriden gelebilirlerdi.

İlerleyen yıllarda bilgisayar teknolojisinin çok ciddi bir güvenlik tehditi oluşturacağını yetkililer göremedi.

Bahsettiğin 1980 li yıllarda Türkiye'nin içinde bulunduğu karışık durumda ötürü bilgisayar teknolojisini geleceğini görmesi zaten imkansızdı. İç hesaplaşmalardan ötürü hiçbir şeye vakit kalmadı

z

Üniversitelerin Bilgisayar bölümleri vardı. Başlarında profesör, doktor, doçents vs vardı. Görmesi gereken yetkililer de zaten bunlardı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trinity

Görebilecek olanlar zaten o dönem yurtdışına çıktılar, bir çoğu ABD ve Avrupada çok iyi yerlere geldiler.

Kabil ATICI

Üniversite ve yetkililerin ne yaptığını bilemem,şu anda kullanılan latin-1 dil koduna bile kimse tenezül edip Türkçe karakterlerin yerleştirilmesi için cevap vermemiş, ancak latin-5 dil koduna 90'lı yıllarda eklenebildi.(ancak bilişim sektörü katkıları ile) O da internetin çıkmasından sonra.
ambar7

t2

Başka sürüyle işletim sistemi vardı da bulabula  DOSu seçti yani.

Tagli

Bana da orası saçma geldi. O dönemde Unix vardı bildiğim kadarıyla. Ayrıca DOS'un aksine, Unix'in çok kullanıcı desteği ve aynı anda birden fazla program çalıştırabilme özelliği de vardı. Belki fiyatı yüksek gelmiştir. Bir de o dönemde işletim sistemleri öyle her donanımda çalışmıyordu. İlgili donanım için baya bir elden geçmeleri gerekiyordu diye biliyorum. belki de sebep budur.
Gökçe Tağlıoğlu

kralsam

Alıntı yapılan: z - 26 Haziran 2014, 13:52:38
PC ler ilk ortaya çıktığında  dünyada bu makineler için işletim sistemi yazabilecek başka adamların olmaması imkansız.
Türkiye de dahil diğer ülkeler MSDOS benzeri bir işletim sistemi yazabilirler hiç olmazsa bir kaç versiyon geriden gelebilirlerdi.

İlerleyen yıllarda bilgisayar teknolojisinin çok ciddi bir güvenlik tehditi oluşturacağını yetkililer göremedi.

Hocam sence günümüzde gördüler mi? Diğer sorunuza bir sorum daha var. Sözüm meclisten dışarı, günümüzde bile üniversitelerde kaç hoca siyasetten ziyade işini yapıyor? (Siyaset yapmasın demiyorum. Oy kullanıyorsa siyasetini yapsın. Ama derste yada okulda değil. Siyasi bilimler fakülteleri bu konu dışıdır.)

Gittiğim seminerlerde her defasında dile getiriyorum. Adamlar o kadar güveniyorki toz kondurmuyorlar. Ve bu bahsettiklerim arasında ülkemizin önde gelen kurumları var..

MC_Skywalker

UNIX ozamanlar IBM x86 platforumda pek kullanılmıyordu daha çok Alpha ve Sparc işlemciler için kullanılıyordu. Keza Sun firmasının Solaris işletim sitemide aynı.

IBM Microsoftu seçti ve MS-DOS çıktı 6.22 versionuna gelindiğinde IBM ile Microsoft arasında anlaşmazlık oldu ve IBM PC-DOS 7 yi duyurdu. Hatta windowsa rakip OS/2 Warp çıkartıldı. Microsoft Win3.1 varken menü yapısı şimdi windowslar gibiydi.

Win95 ile Microsoft çok güzel satış stratejisi kullandı ülkemiz gibi 3. dünya ülkelerinde toplama bilgisayar alanlara işletim sistemi alma zorunluğu getirlmesini sağlamak için hükümetler ile anlaşmalar yaptı bunun sonucunda satışı patlaması yaşadı ve diğer rakiplerini ezdi geçti. Bu durumun başlangıcında kopya MS-DOS/Windows a ses çıkartmıyordu sonraları BSA kuruldu.

Linus amca Minix çekirdeğini alıp okulda oynayarak Linux çekirdeği haline getirdi ve ünümüze kadar gelen serüven başladı. bu dönemlerde intel x86 işlemcilerine FPU birimi koymuyordu ayrıyetten matemetik işlemci olarak x87 satıyordu.  486 işlemcilerin Son döneminde FPU birimi CPU içine eklendi.

z

Hala hiç bir şey için geç değil. Linux'a falan da gerek yok. Sıfırdan işletim sistemi yazacak  ekip oluşturmak mümkün.
Başlandı mı arkası gelir. Yeter ki Başbakan talimat versin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kralsam

Alıntı yapılan: z - 26 Haziran 2014, 16:17:49
Hala hiç bir şey için geç değil. Linux'a falan da gerek yok. Sıfırdan işletim sistemi yazacak  ekip oluşturmak mümkün.
Başlandı mı arkası gelir. Yeter ki Başbakan talimat versin.

Hocam zararın neresinden dönse kârdır. Ama bunun zararı hâlâ anlaşılabilmiş değil. Bu olayın günümüz dünyasında bizim ülkemiz için bu sebepten dolayı ihtimali yok.. :)

bocek

csdos vardı bi ara. c ve sistem programcıları derneği'nin geliştirdiği.
n'oldu sonra bilmiyorum. bilmediğimize göre bişey olmadı demek ki. olsa bilirdik.
şurdan:
http://www.csistem.org/about/csdos.php
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

t2

Hangi memleketten bekleyelim? Popüler memleketiniz nedir?

muhittin_kaplan

"Bizden Bir şey Olmaz" ada kesinlikle karşıyım.

muhittin_kaplan

trinity

Biz 600 yıldır Osmanlıdan gelen geleneklerimizle alışmışız, başımızda güçlü otoriter lider, bir tek adam olmasını ve herşeyin onun önderliğinde yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Avrupadaki gibi halk hareketleri ve sivil toplum kuruluşları bizde hoş karşılanmaz.