Bu direnç başka direnç

Başlatan hacettepeli_muhendis, 11 Mayıs 2005, 19:44:33

hacettepeli_muhendis

değeri ortalama R olan bir direç düşünelim ortalama diyorum çünkü bunun o veya bu şekilde zamanla direnci +-r şekilinde salınıyor olsun R üzerinde yani en küçük R-r en büyükte R+r oluyor bu direnci daha kararlı bir hale getirmek için ne yapıla bilir mesela bi wheatstone bridge kullanılabilirmi yada başka bildiğiniz bişey varmı en azından direnç değişimini 0 lamasak bile r yi küçültecek bişey şimdiden yardımlarınız için tşkler direk R direnci elimde olmasına gerek yok yaptığımız devreden sonra önüne arkasına bişey koyup bu değişimin etkisinin azalmış halinide başka bir taraftan kullanabilirmiyim
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

CaFFeiNe

ben pek anlamadım nasıl bir dirençmiş bu böyle? zamanla nasıl salınıyor? ısıyla vs. olsa anlıycamca biraz daha açıklayabilirmisiniz

Erkan Gench

Direncin salınmasına sebep olan şeyi ortadan kaldırırsınız olur biter. Bakın ne kadar kolay oldu :)

Yada daha açıklayıcı bilgi verirsinizde bir şeyler düşünmeye çalışırız.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

hacettepeli_muhendis

peki :)

direnç aslında potansiyometre potun ucuna dokunmasam bile direnci sürekli oynuyor öyle yada böyle sebebini bilmiyorum ama ben olabildiğince sabit bir değer göstersin istiyorum

teknisyen

çok turlu hassas tirimpotler var  potansiyometreler mevcut  onu dene

Erol YILMAZ

telli potans gibi kaliteli potaslardan deneyebilirsin.
Fiyatlari da giderek ucuzluyor...

Bu arada bahsettigimiz pot'un degeri nedir?
Degisim ne kadardir ? 10 K da 10 ohm gibi mi ???

Daha reel bilgiler verirseniz daha kolay cevap bulabilirsiniz...

z

Direncin deger degistirdigine yaptigin ADC olcumu sonucu mu karar verdin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

karbonluktan çıkmış bir pot buldun da ot yoluyor olmayasın ?
değer nedir? sapmalar ne oranda ?ortam ısısı felan gibi bilgiler ver bulmaca sorar gibisin
çok kritik bir yerdeyse porselan potlardan kullan

vatandas30

arkadaşım potansiyometreler iki çeşit.
lineer ve logaritmik. sen devrende lineer olanını kullanırsan daha hassas ayar yapabilirsin

hacettepeli_muhendis

lineer pot değeri 100 ohm evet ADC çıkışına bakıp direncin değeri değişiyor diyorum 10-bit ADC

değer=50*adc_değeri/128;

bu değer değişkeni +-2 filan oynuyor

ortam Oda sıcaklığında

z

Yuksek hizlarda anahtarlamalarin yapildigi karmasik ve  Gnd alt yapisi kotu bir devre tasarimimda, 1MSPS cevrim hizinda 10 Bitlik ADC de son 4 bit gelisi guzel oynayip duruyordu.

Digital ve Analog beslemeleri ayirmak ve gnd hatlarinda iyilestirmeyle ziplamayi ancak 2 bite dusurebilmistim.

Bence direncin deger degistirmiyor. Benzer sorunlar yasiyor olabilirsin. Potu sokup sabit direnc takinca durum degisiyormu?

z

Bu arada 100 Ohm pota 5V vermedin umarim. Soyle bir sikinti var. Pot uzerinden (ozelliklede kotu potlarda) DC akim akitirsan gurultu uretirler.

Kapasite ile bunu bir ses amplifikatorune girip hoparlorden cikan sesi dinleyince ne demek istedigimi daha iyi anlayacaksin.

birumher

Güç kaynağın vs stabil değilse de ADC nin okuduğu değerler değişebilir...
Birkan.Herguner

hacettepeli_muhendis

açık söyleyim 100 ohm a 5 volt veriyorum orta bacağıdanda çıkış alıyordum güç kaynağı olarak bilgisaya güç kaynağı kullanıyordum ondan aldığım 5 volt ama pil belki daha stabil olur bide pil denicem başka önerisi olan varsa memnun olurum şimdiye kadar olanki yorumlar içinde tşkler

CaFFeiNe

100 ohm pota 5V verirseniz üzerinden 50mA geçer bu biraz fazla değilmi (karbon tipler için) 5-10K bir pot kullansanız olmazmı?