Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

ingilizce öğrenmek

Başlatan frederic, 22 Temmuz 2015, 23:18:22

frederic

Merhaba dostlar, ingilizce konusunda ilk okul seviyesindeyim ve bu gün itibari ile bu dili öğrenmek için hırs yapmış durumdayım.

Gündüz çalıştığım için kursa gidemiyorum, bu sebeple bilgisayar aracılığı ile öğrenmem gerekli. Ve öğrendiklerimi pekiştireceğim yabancı arkadaşlar var çevremde.

Tecrübeli dostlardan tavsiye beklemekteyim.

mufitsozen

Daha oncede bu konuda tartismalar yapildi.

Ingilizce ogrenenlerin %99'u zamn olmadigindan, calistiklarindan vb mazeretlerle sadece 1 gunluk, 1 haftalik ve 1 aylik programlarla ilgilendiler, ezber, vs gibi zorlayici yontemler olmasini istemediler.

Siz nasil bir program istiyorsunuz, amaciniz nedir, cevrenizdeki ingilizce konusan arkadaslarinizla:
wassuppp!
hey bro!
c'mon maan! diye zenciler gibi mi konusmak istiyorsunuz,

yoksa italyan asilli NY'lilar gibi
what's doing?
Not For Nuttin'
but are you duh-ta-duh?
You got a lotta shit wichoo?
Hey, you weisenheimer! got a nickel?
Hey @frederic Jeetjet? filanmi demek istiyorsunuz? 

yada
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Karamel

hocam merhaba.

dil ogrenmek adina internette hep boyle konusmalar yapiliyor. eski ve bir cok kisinin onceden karsilastigi bir tartisma konusu.

oncelikle zorunda kalinmadigi surece neredeyse kimse dil ogrenmiyor. mesela siz ben asla arapca ogrenemem dersiniz. sonra bir ulkeye dusersiniz. dili arapcadir. 4-5 ayda bir bakmissiniz jet hiziyla gelisme katetmissiniz.

hazirlik zamanlarinda hocalar bizlere ilk okuldan ne biliyorsaniz. hepsini unutun dediler. neden boyle dediklerini simdi daha iyi anliyorum. biz genellikle ingilizce ile turkce yi bagdastirmaya calisiriz. yani kendi dilimizde olan herseyi diger dildede arariz ama durum oyle değildir.

mesela dark horse bir idiom dir. simdi bir dusunelim. kara at? bu ne demek olabilir ki?

turkcedeki manasi kirli ciki. gibi birseydir. ne alaka? alakasi yok. cunku bu baska bir dil. biz kirli ciki icin dirty intelligent gibi birsey uydursak. cok mkomik olur. en basta bu yanilgidan cikmak gerekli. hocalarimiz o yuzden bize ne biliyorsaniz herseyi unutun dediler.

ikinci sorun. birine address sormak. yada bunu yapacagim. gidecegim. olacagim demek dilin zemini gibi birsey. bir dilde deyim. atasozu. sakalar vs seyler yapamiyorsak. o dili biliyor sayilmiyoruz ne yazik ki. bir cok insan kendimi ifade edeyim yeter mantigi ile duruma yaklasiyorlar.

son sey. bazi insanlarin dillere yatkinligi var. ailesi yada cevresinde yabanci dil konusabilen kimseler var. bu kisiler kulak asinaligi nedeniyle cok sanslilar. cogu kimseler gibi(bende buna dahilim) etrafinda birakin ingilizceyi. duzgun turkce bilen biride yok. (akici istanbul turkcesi) bu kesimin isi cok zor.

hocam yapabileceginiz en iyi sey. kendizi dil ogrenmek zorunda birakin. eger benim icinde oldugum kesimdenseniz. bunun ne yazik ki baska yolu yok.

hatirlatma: hocalarim message larimda yari ingilizce yari turkce yazmamiz hos karsilamiyorlar. son derece haklilar. yalniz ben yukarida bahsettigim kesimden oldugumdan. evde kendi kendime speaking practice leri yapiyorum. ingilizce roman okuyorum(bu yaz basladim. onceden teknik kitaplar okurdum) alt yazisiz ingilizce belgeseller izliyorum. geriye sadece writing kaliyor. message imin tamamini ingilizcede yazabilirim ama o zaman hocalarimin yarisi ile iletisimim kesilir. bende ogrenmesi zor bazi kelimeleri message ima eliyorum.

mesela neden mesaj değilde message yaziyorum? bunu yapmazsam. bir hafta sonra 2 s limiydi yoksa 1 s limiydi diyecegim. boylelikle kelimelerin duzgun yazilislarini aklimda tutabiliyorum.

mesela zor yazilan ve okunan kelimelere ornek.

enthusiasm
congratulations

RaMu

Alıntı yapılan: Karamel - 23 Temmuz 2015, 00:39:40
hatirlatma: hocalarim message larimda yari ingilizce yari turkce yazmamiz hos karsilamiyorlar. son derece haklilar. yalniz ben yukarida bahsettigim kesimden oldugumdan. evde kendi kendime speaking practice leri yapiyorum. ingilizce roman okuyorum(bu yaz basladim. onceden teknik kitaplar okurdum) alt yazisiz ingilizce belgeseller izliyorum. geriye sadece writing kaliyor. message imin tamamini ingilizcede yazabilirim ama o zaman hocalarimin yarisi ile iletisimim kesilir. bende ogrenmesi zor bazi kelimeleri message ima eliyorum.

Ben yanlışlıkla yazıyorsun sanıyordum,
genelde hazırlık sınıfındaki öğrencilerde olur çünkü.

Ama bilinçli olarak yapıyorsan çok büyük bir hata içerisindesin demektir,
bence bu nedenle forumdan dahi uzaklaştırılman haklı karşılanabilir.
Bundan sonra İngilizce ile yamadığın tüm mesajlarında
moderatöre rapor et seçeneğini tıklarım haberin olsun.

Ayrıca yaptığının faydadan çok zararı var.

@frederic
İnteraktif bir bilgisayar programı vardı,
ismini hatırlayamıyorum,
bir şekilde böyle bir program bulabilirsen faydası olur bence.
Programda okuma, yazma, konuşma
dallarında ilerlemeli oyun gibi egzersizler mevcuttu,
basitten zora doğru ilerliyordu,
bir nevi bilgisayardaki program öğretmenin oluyor denebilir.
Lisanslı pahalı ve zorlu bir program idi.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Karamel

hocam degerli mod hocalarima karsi boynum kildan ince. sizede saygim sonsuz. siz isteyin, birdaha ne mesaj yazarim nede soru sorarim.  :-X

mehmet

Rose... ile başlıyordu sanıyorum.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

JKramer

www.duolingo.com ile başlayabilirsiniz. Hem bilgisayarda hem de telefonunuzda çalışmanız mümkün. Her bir egzersiz için yorum bölümü olduğundan takıldığınız ya da anlamadığınız şeyler muhtemelen orada sorulmuştur, inceleyebilirsiniz.

Burada önemli olan, hızlı hızlı egzersizleri tamamlamak değil; önce anlamak sonra da düzenli tekrarlarla ve kullanımla öğrenmektir. Tabii ki bu tip sitelerin (yazılımların) tek başlarına sizi süper bir seviyeye çıkarması mümkün değil ama bunlarla başlayıp diğer kaynaklarla takviye ederek şimdiki halinizden çok daha iyi bir seviyeye geleceğiniz kesin.

Kelime için yine SRS(Spaced Repetition System) temelli www.memrise.com'u tavsiye edebilirim. Kelimelerin cümle içerisinde kullanımları ve sesli okunuşları için de tatoeba.org'u kullanabilirsiniz.

Logan

Ben de duolingo'yu tavsiye ederim.

Çok faydalı.
İmza.

eyupsepik

Programın adı Rosetta Stone ben de kullanmıştım. Eğer zaman ayırabiliyorsanız çok faydası oluyor. En azından ingilizce bir konuşma duyduğunuzda cümle içindeki kelimeleri seçebiliyorsunuz.  Aynı zamanda ingilizce filmler seyredin ama gelişi güzel değil. Gittiğim bir kursta hoca filmi açar, filmdeki her cümle sonunda filmi durdurur ve cümleyi tekrar etmemizi isterdi. Çok faydası oluyor.

Andromeda

İngiliz bir turist bulmaktan başka çare yok ,evdede kalabilir bedava..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mistek

Rosetta stone benim en çok faydalı bulduğum programdı. Vakit ayırıp harfi harfine çalışırsanız çok faydalı olur.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

frederic

Her yanıt için ayrı ayrı teşekkür ederim, duolingo adlı siteyi açıp incelemeye başlıyorum şimdi. İlk başta hedefim temel gramer kurallarını öğrenip, bilgime bilgi katabilecek seviyeye ulaşmak. Ve bu dili öğrenmek neredeyse bir zorunluluk haline geldiği için tembellik yapacak lüksüm yok malesef.

Bir aşamaya gelmeden yabancı arkadaşların da bir faydasını göremiyorum çünkü, onlar nerden başlayacaklarını bilmiyorlar, ben ne soracağımı bilmiyorum böyle salak bir halde bakıyoruz çoğu zaman birbirimize =)

RaMu

Rahmetli Oktay SİNANOĞLUNUN deyimiyle tarzanca,
ben bile öğrenebildiysem (dil yeteneğim ve hafızam çok kötüdür)
herkes çok çabuk öğrenebilir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mehmet

Alıntı yapılan: elek - 23 Temmuz 2015, 14:31:08
İngiliz bir turist bulmaktan başka çare yok ,evde de kalabilir bedava..
8)
Ancak turistlerin ömürleri az olur. Uzun vade düşünmek daha mantıklı. 8)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

zengdai

Yds odağında varsa Remzihoca, akın gibi online olan kuslar var. 6 aylık sıkı çalışma ile 70 alabilirsin. Ben makine mühendisliğini ingilizce okudum, 2 senede master, yds 70, hala konuşunca ım ımmm, eeeeee, ıııııı. Valla bilmirem gardaş : )