Motor imalatı ile ilgili bir video

Başlatan z, 27 Ağustos 2015, 14:04:36

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Ne kadar değişik makineler var.

Hani torna, freze, press, giyotin vs klişeleşmiş makineler.

Burada özel amaca yönelik makineler görüyoruz. Oyuklara izolasyon malzemesi yerleştiren makineler, sargıları oyuklara sokan makineler, sargıları yatıran makineler, sargıları ezip forma veren makineler.. makineler makineler.

Bu makinelerin seri üretimi de yoktur.. Fabrikaya özel tasarımlar yapıp makine üreten firmalar var galiba.

Dikiş makinesi de ilginç. Sargıları dağılmasın diye bez ile diken/saran makine.

İlginç olan şeylerden birisi de çalışanların bayan olması. Arada tek tük erkek varsa da dikkatimden kaçmıştır.

engerex

Bu tür fabrikalar makinaları genelde ilk kurulum ve kapasite arttırımında aldıklarından çalışacakları makina üreticisi sayılıdır diye düşünüyorum.
Volt Motor İzmir bir kaç sene önce el değiştirdi ve yeni sahibi epey modernize etti.
Videonun yarısından sonra az biraz üretimi gösteriyor. Yukarıdaki fabrikayla kıyaslayabilirsiniz.

https://m.youtube.com/watch?v=mwncYf14qRw

rck8942

Elektroniker für Betriebstechnik

patasana

Fabrikalarda bayanlar çok çalışır. El işlerinde iyiler. Lehim vs daha iyi yapıyorlar.

learner

video nun başında ve sonunda erkekler görünüyor, onlarda en kokay işi yapıyorlar  :D

z

Faz Elektriğin videolarına mest oldum.

Doubt

Bir de 2.5" endüviler için fabrika imkanlarıyla benimde katıldığım endüvi test masası yapmıştık. Fakat onun çalışma videosunu daha koymamışlar herhalde.

irdal

Abimiz 20Kw'lık bldc motor imal ediyor,  elektrikli tipte uçaklar için.İmal süreci baştan sonra videolanmış.  İnsanda amatör olarak motor imal etme isteği yaratıyor.
! No longer available

z

mir_as82

Hocam bu tarz imalatlarda sarım için konuşacak olursak, sarım yapmaktan daha çok sarımı yaparken tellerin çizilmemesi önemli. Başka bir önemli nokta ise sarım yapılırken tellerin gerginliği her an ölçülmelidir. Eğer 10- 20 tane motor yapılıyorsa bu tarz bir imalat olabilir. Ama adet 100 ü geçtiği anda bu imalat pimi çekilmiş bomba gibidir. Özellikler tellerin çizilmesi çok sakat.

z

Konuyu açacaktım ama üşendim.

Son videoda emaye telin sürtündüğü metali görüyorsun. Açmaya üşendiğim mesajda bunu soracaktım. Bu metali nasıl bu hale getiriyorlar diye.

Korkmaya gerek yok zira o metal öyle pürüzsüzki emaye kayıp gidiyor. Ha eğer saç pakete girerken çizilir diyorsan saçın üstündeki o yeşil kaplama buna engel oluyor.

Silah sanayiye ekstrüzyon ile çelik çubuk üreten bir abimin fabrikasında gördüm ilk kez bu pürüzsüz yüzeyi. İnanılmaz meblag veriyormuş bu kalıba. İtalyada yaptırıyorum demişti.

Aynı pürüzsüz yüzeye en az 50 yıllık kapı tokmaklarında da karşılaşabilirsiniz. Artık elle dokuna dokuna topuz öyle pürüzsüz hale gelmişki şaşarsınız.

Toroid sarma makinelerinde de benzer durum var. Videoları arayıp bulursanız bahsettiğim işlenmiş metali göreceksiniz.

Metali bu denli prüzsüz nasıl yapıyorlar. (Taşlanmış metalin de ötesinde bir prüzsüz yüzeyden bahsediyorum.)

engerex

z

Evet haklısın bu tekniği unutmuşum.