Bu mekanizmanın nasıl çalıştığını anladınızmı?

Başlatan z, 15 Mart 2016, 17:30:41

MB_77

Arkadaşlar,

Anladığım kadarıyla mekanizmada kaleml kolda kayışı heriki tarafa 90 derece yaparak kolun uç kısımlarına sabitleniyor. kayışın ortası motorda. böylece kayış şekli T şeklinde oluyor. diğer eksen normal printer gibi.
Gayet güzel bir mekanizma olmuş bence

iyildirim

Kayış bağlantısı aynen @muhendisbey in dediği gibi.
Resimde servonun karşı tarafında kayışın açık olduğu ve sabitlendiği görülüyor zaten.

İlk mesajdaki videonun 1:38-1:40 arasında iki motorun ters yönlerde döndüğü de görülüyor. Karşıdaki motor çalışıyor yani.

Mesela 45 derece için bir motor durup diğeri dönüyorken, 135 derece için diğer motor duruyor.
Farklı doğrultularda hareket etmek için motorların yön ve hızlarını kontrol etmek yeterli.

z

Evet doğru söylüyorsun. Sistemde hiç bir sorun yok. Aynen dediğiniz gibi.

İki motor aynı yönde dönüyorsa kafa sağa sola, motorlar ters dönerse de kalem ileri geri gidiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Ben hala kafamda canlandıramadım olayı. Bu gizli kasnaklardan hangileri sabit?

sezgin05

JOKERAS

Bir çarşafın içine Bebeği yerleştirip Hatunla Karşılıklı olarak sallamadınızmı?
Halbuki Hatun olmadan da çarşafın bir ucu sabitlenip Bebek kara düzen sallanabilirdi.
Burada ne oluyor?Karşılklı iki motorun çok kararlı ve senkronize bir şekilde hareket etmesiyle
ataletten olabilecek salınımları bertaraf etmek.
Prof z olayı çözmüş aslında,ama Fantezi yapıyor sanırım:)
Profların özelliği olsa gerek.Kendimden biliyorum:)

Basit bir olay el birliğiyle zor hale sokulmuş,bu konuda pek mahirizdir biz Türkler:)

z

Yok yahu düşündüğün gibi değil. Mesajının hemen üstündeki mekanizmayı gayet iyi biliyorum. Fakat aynı mekanizmada iki motorun tam karşı karşıya konamayacağı fikrine saplandım.

Halbuki çok basitmiş.

Benzer mekanizmayı hazırlıyorum bir iki güne kadar video yayınlarım.

yas

Alıntı yapılan: sezgin05 - 16 Mart 2016, 14:40:51
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

İlk defa gördüm, mantık süpermiş, motorların birinin hareket etmesi kafanın konumu hem x hemde y de değiştiriyor. x yada y de düz ilerlemek için motorların ikiside aynı anda hareket etmeli. Güzel tasarım motorlar ve kabloları sabit.

JOKERAS

Videolarını bekliyoruz.Smd dizgi makinasımı yapacaksın z usta.
Bir ara uğraşıyordun ordan aklımda kalmış.

muhittin_kaplan

z

muhittin_kaplan

iki motor kullanacaksam x ve y için, normal olan herbir rayın başına koyarım aynı CNC de olduğu gibi.

iyildirim

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 19 Mart 2016, 23:37:14
iki motor kullanacaksam x ve y için, normal olan herbir rayın başına koyarım aynı CNC de olduğu gibi.
İlk resime göre konuşursak,  diyelim ki motoru  servo tarafına veya servonun karşısına aldık. Kalem satır başına, sonuna geldi, ve dengesiz ağırlktan dolayı cihaz yan yattı.
Bence yapılan işe göre, tasarım gayet iyi. Cihazın ilk tasarımında da motor tam ortada. Sanırım yine denge konusu.

DaRt

Ayrıca makine tasarımlarında hareketli aksam mümkün mertebe düşük kütleli yapılır. Hafifletilir ki ani hızlanma ve yavaşlamalarda darbeler daha az şiddetli olsun. Bu açıdan 2 sabit motor kulanmak çok mantıklı.

muhendisbey

mekanizma var hız gerektirir, mekanizma var hassasiyet gerektirir, mekanizma var yüksek tork gerektirir. Yerine göre.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.