Bu mekanizmanın nasıl çalıştığını anladınızmı?

Başlatan z, 15 Mart 2016, 17:30:41

z

Aşağıdaki mekanizmada her iki motor da aynı hizada görünüyor. Her iki motor da sabit gövdede.

Motorların mekanizmayı XY düzleminde nasıl hareket ettirdiğini  anlamadım.

https://player.vimeo.com/video/158084961?color=ff000d&title=0&byline=0&portrait=0
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mg1980

Hocam ortada Y ekseni için  üçüncü bir motor daha var gibi .

iyildirim

MC_Skywalker

Fotografa a göre konuşacak olursak;

Alttaki motor X ekseninin hareket ettiriyor, üst kısımdaki motorda Y eksenini hareket ettiriyor. Y ekseni üstündeki servo da kalemi kontrol ediyor.

erdcan

Ortadaki mekanizma ileri geri y ekseninde hareketi solda ki servo sağlarken (kasnak yardımıyla), sağ da ki servo ise mekanizmayı sağa sola hareket ettiriyor gibi geldi bana.

z

@iyildirim

Evet bu tip mekanizma olmalı. Fakat karalama yapayım diyorum adamların nasıl yaptıkları hakkında hiç bir şey aklıma gelmiyor.

İşin en ilginç yanı iki baştaki iki motor arasında tek bir kayış var.

mesaj birleştirme:: 15 Mart 2016, 19:51:53

Galiba buldum.

Sağ taraftaki boş bir motor. İşlevsiz. Ortadaki hareketli aksamın içinde ince bir motor var.

Bu makinanın prototipi aşağıda.

https://www.youtube.com/watch?v=xW1didHH_vc

Boşu boşuna trick aradım. Aradaki mekanizmanın içine girebilecek kadar ince step motorlar var.

Prototipten sonra yapılan son mekaniğin daha farklı ve eksantiric bir tasarım olduğuna inanmıştım.

muhendisbey

Motorlardan birisi durup biri çalışırsa sağa yada sola (kayış sağdaki dişleri alıp soldakine veriyor), her ikisi birlikte çalışırsa ileri geri olarak hareket ettiğini tahmin ediyorum.

Eskinin ipli çizim cetvellerinin mekanizması gözümde canlandı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

iyildirim

Videodaki ile ilk resimdeki, aynı işi yapsalarda farklı mekanizmalar.

Kayışın nasıl yapılandırıldığına da bağlı ama resimi 45 derece CW döndürüp konuşursak,
Resimdeki mekanizmada kalemi sadece yatayda  hareket ettirmek için  iki motorda aynı yönde, aynı hızda hareket etmeli.
Kalemi sadece dikeyde hareket ettirmek içinde motorlar farklı yönde, aynı hızda hareket etmeli.
Farklı motor hız veya yönleri ile istenen pozisyon sağlanabiliyor.

Resimdekinin, videodakine göre tek avantajı motoru taşımamak görünüyor. 

barisertekin

RGB kalem ile renk otomatik set edilebilir. Yapacak olan varsa güzel bir feature olur.

z

İlk verdiğim resimdeki iki motorun ikisi de XY amaçlı motor mu diyorsunuz? Eğer evet diyorsanız mekanizmayı çizin. Bence sağdaki motor değil. Motorsa bile soldaki ile aynı hızda aynı yönde dönüyor. Kafanın içinde kesin motor var. Hatta bu motor mekaniğin altında tepetaklak bile duruyor olabilir.

muhendisbey

Benim düşündüğüm şekilde ise + sembolü şeklinde kapalı bir kayış.

mesaj birleştirme:: 16 Mart 2016, 10:37:04

sarılar motor, kırmızılar rulman

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Böyle bir kayış bağlantısı ile x ve y eksenlerine nasıl ayrı ayrı hareket aktaracaksın?

mesaj birleştirme:: 16 Mart 2016, 10:42:35

Sağdaki ve soldaki motorlar gerçekten de x ve y eksenine ait ise  bu adamlar gerçekten evil mad scientist.

Videoyu defalarca seyrettim. Yavaşlatıp ileri geri  oynattım ve kararımı kesinleştirdim.

Bu motorların her ikisi de kalemi sağa ve sola yürütmeye yarıyor hatta sağdaki motor devrede bile değil.

Sağdaki motorun 2 amacı var.

1. amacı: Soldaki motorun ucundaki kasnağın karşılığı görevini yapıyor.
2. amacı: Kalem soldaki motordan uzaklaşıp orta noktanın sağına geçerse ve bu bölgede ileri geri hareket ederse mekanizma ataleti nedeniyle dans etmek ister. Buna engel olmanın tek yolu sağ tarafa ağırlık eklemektir. Sağdaki motor bu ağırlk görevini yerine getiriyor.

Ama hâla kurt kafamı kemiriyor. Ya bu adamlar gerçekten evil mad scientist ise. Ya bu motor da diğer ekseni hareketlendiriyorsa?

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 16 Mart 2016, 11:23:54
Ama hâla kurt kafamı kemiriyor. Ya bu adamlar gerçekten evil mad scientist ise. Ya bu motor da diğer ekseni hareketlendiriyorsa?

Senin bu adamlardan eksik kalan tarafın yok  :)

Resmi boş verelim. Resimdeki gibi bir düzenek yapmak istesek hareketi nasıl aktarırız?

mg1980

Bence iki motor sağa-sola hareketi birlikte yapıyor.Daha istikrarlı ve dengeli olabilmek için.Bir üçüncü motor da ortada var. Saygılar.

muhendisbey

Doğru mekanizmamda bir eksik var. Dış rulmanlardan birisi sabit. Yani ucu açık oraya bağlı.

Nasıl çalışıyor. Eğer kollar oynamasın istiyorsak bir motor ne kadar diş veriyorsa, diğer motor o koldan o kadar diş çalacak. Bu ileri geri.

Eğer motorlardan birisi durursa ve birisi dönerse bu sağ sol mekanizmasını hareket ettirir.